Alman İstihbaratı Tüm Türkiye'yi Dinlemiş

 > -
Abone ol

Türkiye ile Almanya arasında patlak veren dinleme skandalında birer birer yeni belgeler ortaya çıkıyor. Alman Federal Haberalma Servisi BND’ye hükümet tarafından 2009 yılında verilen bir talimatta “ Türkiye’nin bir bölümünü değil, tamamını dinleyip takip edin ” dediği öne sürüldü.

Hürriyet’ten Celal Özcan’ın haberine göre, Almanya’nın dinlediği tek NATO ülkesi olan Türkiye,BND’nin de ‘ ana hedef ‘ ülkeler profilinde yer aldı.

Bu bilgiler, Alman istihbarat elemanı Markus R’nin para karşılığı ABD’ye sızdırdığı belgelerde de geniş yer buldu.

İstihbarat teşkilatından bir kaynak, “ Hükümetin güncel profil belgesinde önce alfabetik sıraya göre Alman istihbaratının dinlediği ülkeler sıralanıyor. Sonra detaylar geliyor. Türkiye belgede Alman hükümetinin ‘güncel profil’ diye adlandırdığı ana hedef ülkeler bölümünde ” dedi.

Kaynak, Türkiye’nin ‘ bölgede büyük öneme sahip olduğu ‘ gerekçesiyle dinlendiğini belirtti. Söz konusu istihbarat elemanı, şu ifadeleri kullandı; “ Türkiye’nin sadece belirli bir bölgesi değil, bütünü hedef alınıyor. Gözlemlenmesi gereken hedeflerin başında Türkiye’nin dış politikası, ekonomisi, petrol boru hattı, terörizmle mücadele konuları geliyor. ”

Diken

Haberin Tamamı İçin:
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir