Albayrak, İVME Finansman Paketi'ni Açıkladı: 'Haziran Ayından İtibaren Türkiye’nin Cari Fazla Vereceğini Öngörüyoruz'

 > -
Abone ol

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 23 Haziran seçimleri öncesinde bir paket daha açıkladı. Albayrak İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) Finansman Paketi kapsamında üç kamu bankasının katılımıyla üç ana faliyet alanına 30 milyar liralık finansman sağlanacağını söyledi.

AA'da yer alan habere göre, Bakan Albayrak yaptığı açıklamada hammadde, ara malı, makine ve tarım alanlarının destekleneceğini söyledi. 

Bakan Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkan başlıklar:

'İhracat potansiyeli yüksek sektörlere finansman sağlanacak'

"Paket dört temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek. İthalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı oranı yüksek ve ihracat potansiyeli yüksek sektörlere bu paket kapsamında finansman sağlanacak. Bu kapsamda stratejik öncelik, orta yüksek ile yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacak."

'Yıl sonuna kadar 30 milyar liralık finansman sağlamış olacağız'

"Bu paketle yerli üretim kabiliyetimiz güçlenecek. Finansman paketimiz ürün odaklı finansman yaklaşımını benimsiyor. Üç ana faaliyet alanına üç kamu bankamızın katılımıyla yıl sonuna kadar 30 milyar liralık bir finansman sağlamış olacağız."

'Üç ana faaliyet alanı belirlendi'

"Üç ana faaliyet alanını, hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarım olarak belirledik. Hammadde ve ara malı üretiminde 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz-azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TL'ye kadar yatırım kredisi sağlanacak. Ayrıca, 1 yıla kadar anapara geri ödemesiz - azami 5 yıl olmak üzere - 30 milyon TL'ye kadar işletme kredisi verilecek.

Makine imalatı finansmanında 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz-azami 10 yıl olmak üzere- 150 milyon TL'ye kadar yatırım kredisi sağlanacak."

'Kredi vadesi yükseltildi'

"Tarım sektöründe sağlanacak kredilerin vadesi, seracılıkta işletme kredileri için 14 ay, yatırım kredileri için 84 ay olarak belirlendi. Seracılık dışındaki tarım alanlarında da işletme kredileri için 12 ay, yatırım kredileri için de 60 ay vade sağlanacak."

'İşsizlikte en kötü dönemi geride bıraktık'

"Haziran ayından itibaren Türkiye’nin cari fazla vereceğini öngörüyoruz. İşsizlikte en kötü dönemi geride bıraktık. SGK girişlerinin önümüzdeki aylarda 1 milyonun üzerine çıkacağı tahminimiz."

Albayrak'ın açıklamaları sonrası sosyal medyadan farklı yorumlar geldi...

Bu Haber ile İlgili Linkler

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir