AKP'li Muş'tan 'Çocuk Yaşta Evlilik' Açıklaması: 'Düzenleme Üzerinde Çalışıyoruz'

 > 
86PAYLAŞIM

AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, çocuk yaşta evlilik nedeniyle hapis cezası alanların serbest bırakılmasına yönelik bir çalışma yaptıkları bilgisini doğruladı.

Habetürk yazarı Muharrem Sarıkaya, AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş ile olan görüşmesini aktardı. 

"Baştan söyleyeyim çocuk yaşta evlendiği için mahkum olanların bir defaya mahsus olmak üzere hapisten çıkarılmasına ilişkin bir hazırlık var." diyen Sarıkaya, "Bu konuda bir hazırlık içinde olduklarını AK Parti Grup Başkanvekili Mehmet Muş da dünkü sohbetimizde reddetmedi. Bu konudaki çalışmanın devam ettiğini, üzerinde bir süre daha uğraşacaklarını kamuoyu vicdanını da rahatsız etmeyecek bir düzenlemeyi getirmekten yana olduklarını söyledi" ifadelerini kullandı.

"Şu an Meclis’e gelmesi söz konusu değil ama üzerinde duruyoruz”

Sarıkaya şöyle devam etti:

"Getirmek istedikleri düzenleme de zorla ırza geçme, cebir, tehdit, hile olmadan, küçük yaşta evlenmiş, evlilikleri devam eden ya da arada 15 yıldan fazla fark bulunmayan faillerin mahkemeleri sonlandırılmak kaydıyla bir defaya mahsus olmak üzere cezalarında indirime gidilmesi.

Evliliğin 5 yıl devam etme şartına bağlanması, bundan önce bozulması durumunda failin yeniden cezaevine girmesi…

Muş, “Şu an Meclis’e gelmesi söz konusu değil, ama bu sorunun üzerinde duruyoruz” deyip ekledi:

“Evlenmiş, çocuğu dünyaya gelince hastanede küçük yaşta olduğu tespit edilmiş eşi cezaevine konulmuş. Ceza yargılaması da uzun sürmüş. Şimdi hepsi reşit yaşta ve evlilikleri de süren insanlar… Ortada aile ve eş var. Çeşitli rakamlar söyleniyor ama sayı da öyle yüksek değil…"

"Bazı milletvekilleri liderleriyle görüştükten sonra geri adım atmış"

Sarıkaya'nın verdiği bilgiye göre hem Mehmet Muş hem de bir diğer AKP Grup Başkanvekili Arkadaşı Özlem Zengin bu konuda diğer partilerin grup başkanvekilleri ile de temasa geçmiş:

"Hatta başta CHP ve MHP olmak üzere bazı partilerin milletvekillerinden de bu yönde bizzat talep gelmiş…

Başlangıçta muhalefet de olumlu bakar bir tavır göstermiş, sonrasında liderleriyle konuştuklarında hepsi geri adım atmış.

Özellikle İYİ Parti lideri Meral Akşener’in tepkisi oldukça yüksek olmuş, böyle bir düzenlemeye karşı gelmek için ellerinden gelen çabayı göstermeleri için Grup yöneticilerine talimat vermiş.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan’ı arayıp duyumumu aktardığımda, “Siz de duymuşsunuz zaten, Genel Başkanımın kesin talimatı var, karşıyız” dedi.

Benzer şekilde CHP lideri Kılıçdaroğlu da sıcak bakmadığını belirtmiş."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir