Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Akıllı Telefonlarınızı Karşılaşabileceği Tehlikelerden Korumanın 10 Yolu

2PAYLAŞIM

Teknolojinin gelişmesi hayatımızı kolaylaştırıyor olsa da kimi zaman olumsuz olayların yaşanmasını da mümkün hale getirebiliyor. Özellikle her cihazın İnternet'e bağlı kalması ve noktasal atışlar sonrasında yayılan virüsler, tehlikeler arasında yer almakta.

Peki bizler bu durumda akıllı cihazlarımızı güvenli hale getirmek için neler yapabiliriz? Bu sorunun cevabını 10 maddede sizler için derledik.

1. Root atılan akıllı telefonların siber saldırılara eskisinden daha açık olduğunu unutmayın.

İnternet üzerinde cihazınız nasıl root atacağınıza dair bilgiler mevcut. Kaynaklar bu işlemlerin garanti dışı olacağını belirtmesine rağmen asıl konuya değinmeyebiliyorlar. Rootlu telefonlar eski hallerine nazaran siber saldırılara daha açıktır.

2. Başka kaynaklardan telefonunuza uygulama yüklemeyin.

Pokemon Go oyunu ilk çıktığında yaşananları az çok hatırlıyorsunuzdur. Oyunu oynamak isteyen birçok kişi APK dosyasını 3. taraf siteler aracılığıyla yükledi. Bu durum uygulamaya zararlı ögelerin eklenmesini de mümkün kılıyor. Ne olursa olsun İnternet sitelerinden akıllı telefonunuza uygulama yüklememeye dikkat edin. Eğer yükleyecekseniz, yüklediğiniz sitenin güvenilir olmasına dikkat edin.

3. Akıllı telefonunuzu gün içerisinde çok fazla kullanıyorsanız mutlaka antivirüs uygulaması kullanın.

Uygulama mağazalarında kullanabileceğiniz oldukça faydalı antivirüs uygulamaları mevcut. Eğer akıllı cihazınız üzerinden çok fazla yükleme işlemi yapıyor ve gün içerisinde yoğun bir kullanım sergiliyorsanız bir antivirüs uygulaması kullanmaya başlayabilirsiniz. Bahsi geçen tarzda programlar cihazımı kasıyor diyorsanız farklı seçenekleri değerlendirmeyi deneyebilirsiniz. Uygun uygulamayı bulmadan önce resmi aplikasyon mağazasını kullanmayı ve yükleme işleminden önce yapılan yorumlara bakmayı unutmayın.

4. Her önünüze gelen VPN servisinin tercih etmeyin.

Yasaklı sitelere girmek ve verilerinizi koruma altına almak için bir VPN uygulaması kullanacaksanız bunun güvenli ve bilindik olduğundan emin olun. Ayrıca kullanacağınız uygulamanın verilerinizi reklam ve geliştirme aşamalarında kullanmak için depolamadığından da emin olun.

5. Son güncellemleri sakın ihmal etmeyin.

Kimi zaman yeni bir güncelleme işletim sisteminde hatalara neden olabilse de her daim son sürümü kullanmak bizler için daha faydalıdır. Zira geliştirici firma, cihazda keşfedilen açıkları güncellemeler ile birlikte gidermekte. Bu da daha güvenli bir deneyim anlamına geliyor.

6. Her kablosuz ağa bağlanmayın! Ne olacak diye düşünüyorsanız alt tarafı cihazınızın bütün bilgileri ağ ortamında paylaşılabilir.

Etrafta şifresiz ve kullanılabilir durumda bir WiFi mı var; hemen atlamayın. Güvenlik şirketleri ortak kullanım alanlarındaki (cafe, park vs.) kablosuz ağları dahi önermiyorken çevrenizdeki herhangi bir ağa gelişigüzel bağlanmak çok tehlikeli. Ne olabilir demeyin, ağ sayesinde cihazınızdaki tüm bilgiler paylaşılabilir ve hatta önemli bilgilerinize de ulaşılabilir.

7. Akıllı telefonunuzu başkasına emanet etmekten olabildiğince kaçınmalısınız.

Bu kişi arkadaşınız da olabilir sevgiliniz de, her ne olursa olsun telefonunuzu emanet ettiğiniz kişinin kullanım hareketlerine göz atın. Sizden izin almadan bir uygulama yükleyebilir ya da internette zararlı sitelere girebilir. Bunun için gözünüz, cihazınızı emanet ettiğiniz kişi üzerinde olsun.

8. İnternette gezinirken her önünüze gelen bağlantıya tıklamayın.

Herhangi bir bilgiye ulaşmada ilk durağımız Google olmakta. Her ne kadar arama motoru devi İnternet sitelerini kendi çapında tarıyor olsa da zararlı yazılımların bulunduğu binlerce, hatta milyonlarca site bulunmakta. Bu nedenden ötürü İnternet'te gezinirken dikkati elden bırakmayın.

9. Yüklü olan uygulamalara istedikleri izinleri verirken dikkatli olun.

Özellikle yeni Android sürümü Marshmallow sonrasında Google bu konuya farklı bir çözüm getirse de birçok kullanıcı yeni versiyona geçebilmiş değil. Bundan dolayı ki yüklediğiniz uygulamanın sizden ne gibi izinler aldığına dikkat edin. Bir fotoğraf uygulamasının rehberinizi kontrol etme isteği başlı başına saçmalık. Bu yüzden bu tarz izinleri sadece güvenilir uygulamalara vermeye özen göstermeniz gerekiyor.

10. USB ile bilgisayara bağlanmadan önce 2 kere düşünün.

USB ile bağlandığınız bilgisayara dikkat edin. Özellikle ortak kullanım alanlarındaki cihazlara bağlanmak beraberinde büyük sorunları da getirebilir. Sonuçta daha önce o bilgisayara yüklenmiş yazılımları bilmiyorsunuz. Siz bağlantı sağladığınız an telefonunuza zararlı bir virüs bulaşabilir. Kendi bilgisayarınızda ise bir antivirüs programı bulundurun ve düzenli bir şekilde virüs taraması yaptığınızdan emin olun.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
wolfgangmami

kısacası android almayın

Görüş Bildir