Akıllı Konteyner Projesinde Yüklenecek Kredi Açıklandı: 0,33 Litrelik Pet 2 Kuruş, 0,5 Litrelik Metal Kutu 9 Kuruş

 > -

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sayısı 30 milyonu aşan ve Türkiye'nin tamamında geçerli olması planlanan İstanbulkart'a pet şişe ve alüminyum içecek kutuları atılarak kredi yüklemesi yapılmasını sağlayan "Akıllı Geri Dönüşüm Konteyneri" makinelerini tanıttı. Konteynerlera atılacak olan geri dönüşüm atıklarının karşılığında İstanbulkart'a ne kadar kredi yükleneceği de tanıtımda açıklandı.

Akıllı konteyner projesinin hayata geçeceği geçtiğimiz gün duyurulmuştu.

İBB'den Hem Çevre Hem Bütçe Dostu Proje: Pet Şişeyle İstanbulkart'a Bakiye Yükleyebileceksiniz - onedio.com
İBB'den Hem Çevre Hem Bütçe Dostu Proje: Pet Şişeyle İstanbulkart'a Bakiye Yükleyebileceksiniz - onedio.com

'İstanbulkart'lar, pet ve alüminyum şişelerle dolacak'

"Atıklar akıllı konteynere, bedeli İstanbulkart'a" sloganıyla yapılan tanıtımda, pet ve alüminyum içecek kutularının İstanbulkart'a para olarak dönüşmesinin detayları anlatıldı. İBB Atık Yönetim Müdürlüğü ve iştirak şirketi İSBAK’ın akıllı konteyner projesine göre, İstanbulkartı'nı okutarak konteynerlere pet ve alüminyum şişe atanlar, şişe karşılığında İstanbulkart'larına belli bir miktar bakiye kazanacak. Böylece şu anda sayısı 30 milyonu aşan ve "Türkiyekart" olarak da kullanılması hedeflenen İstanbulkart'lar, pet ve alüminyum şişelerle dolacak.

Metro istasyonlarına ve pilot okullara yerleştirilecek.

Şu anda sayısı 10 olan ve 1 ay sonra 100'e çıkacak konteynerler, ilk önce metro istasyonlarına ve pilot okullara yerleştirilecek. Okullara yerleştirilecek konteynerlerle ilköğretim çağındaki çocuklara toplumsal sorumluluk ve çevre bilinci kazandırmak amaçlanıyor.

İstanbulkart'a 2 kuruş ile 9 kuruş arasında kredi yüklenecek.

Tanıtımda atılacak şişeler karşılığında İstanbulkart sahiplerine verilecek miktarları açıklayan İBB Başkanı Mevlüt Uysal, konteynerlere 0.33, 0.5, 1.5 litrelik pet şişe, 0.33 ve 0,5 litrelik alüminyum metal kutu atıldığını söyledi ve şöyle devam etti:

"Bu makine, pet şişeler ve alüminyum metal kutular olmak üzere iki grubu toplayabiliyor. 10 gramlık 0,33 litrelik petlerimiz atıldığı zaman İstanbulkart sahibine 2 kuruş, 16 gramlık 0,5 litrelik pet şişeye 3 kuruş, 32 gramlık 1 litrelik pet şişeye 6 kuruş, 45 gramlık 1,5 litrelik pet şişeye 9 kuruş olmak üzere para yüklüyor. 12 gramlık 0,33 litrelik alüminyum içecek kutusuna 7 kuruş, 16 gramlık 0,5 litrelik alüminyum kutuya 9 kuruş olmak üzere para yüklüyoruz. Bu parayı İstanbulkart adına her kullanabildiği yerde kullanabilir. İstanbulkart'ın daha sonraki süreçlerde değişik kullanım alanları olacağı gibi, şu anda da sadece ulaşım değil değişik kullanım alanları oluyor. İstanbulkart'ın her kullanım şeklinde bu ücretler kullanılabiliyor."

'Ücretsiz tiyatro bileti ve sosyal tesislerde indirim sağlayacak'

Gelen ve atıkları atan her şahsı her kartı takip edebilen bir yapı olduğunu söyleyen Uysal, konteynerlere geri dönüşüm atıklarını atanların farklı ücretsiz tiyatro biletleri verileceğini söyledi:

"Ayda, haftada, toplamda kaç tane attı? Bunları da takip edebiliyor. Bu pilot uygulama aşaması. Onlara da büyükşehir belediye hizmetlerinden öncelikli veya indirimli istifade etme şeklinde de çalışmalarımız olacak. Örnek olarak söylüyorum, 50-100 pet şişe atanlar şehir tiyatrolarımızdan ücretsiz bile alabilme, sosyal tesislerimizden indirimli yemek yiyebilmek gibi İBB'nin değişik hizmetlerinden de öncelikli, indirimli olarak istifade etme imkanına kavuşacaklar."

Akıllı Konteynerlerin geri dönüşüm karşılığında vereceği kredi sosyal medyanın gündeminde...

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbul Büyükşehir BelediyesiTiyatro
Görüş Bildir