Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Ağzımızdan Hiç Düşmeyen 'Liderlik' Kavramı Hakkında Artık Bir Zahmet Öğrenmemiz Gereken 9 Şey

 > 
391PAYLAŞIM

Demokrasi geliştikçe insanların lidere duydukları duyacakları ihtiyaç azalır. Çünkü kitleler, itiraz alanlarının muhatabı olarak kurumları görür ve demokratik girişimleri ile itiraz alanlarında istedikleri değişiklikleri, başka bir yola başvurmadan gerçekleştirebilirler. Liderlik olgusu ile ilgili literatürde yüzlerce tanım yapılmıştır. Ancak uzlaşılmış kesin bir tanımı yoktur. Bu yüzden, dilerseniz 'liderlik' kavramını, 'ne olmadığı' yönünden inceleyelim..

Kaynak: http://dhgm.meb.gov.tr/yayimlar/dergiler...

1. Liderlik, bir ayrıcalık pozisyonu değildir:

Örgütsel yönetim pozisyonlarına herhangi bir kisi atanabilir, seçilebilir, terfi edebilir, devralabilir veya ele geçirebilir. Bu pozisyon onun lider olmasını sağlamaz. Liderler ise bu pozisyonlarından dolayı ayrıcalık ve üstünlük talep edemezler. Yine de lider çevresinden farklı olan fakat bu farklılığı çevresinin etkinliği için değerlendirebilen kişidir.

2. Liderlik bir süreçtir, bir yer değil:

Liderliğe ilişkin yanlış bir inanış ise liderliğin yalnızca birkaç kişiye verilmiş bir özellik olduğudur. Oysa liderlik öğrenilebilir davranışlar bütünüdür. Liderlik önceden yapılandırılamaz. Bireyler tarafından oluşturulan grupların  her birinin benzersiz olusu, etkileşim örüntülerinin benzersizliği, farklı amaç ve araçlar, grup üzerindeki iç ve dış baskılar farklı liderler yaratacaktır.

3. Liderler ekip oyuncularıdır. Liderlik solo gösteri değildir:

Çok sayıda insanın aktif katılımı ve desteği olmadan olağanüstü başarılar elde etmek olanaksızdır. Liderlik monolog değil, bir diyalogdur.

4. Liderlik, vazgeçilmez olmak değildir:

Etkin ve başarılı bir liderlik vazgeçilebilir olabilmektir. Gerçek ve başarılı bir liderliğin temel göstergesi, sosyal süreçte işlerin onsuz da sürebileceği bir momentum kazandırabilmesidir.

5. Liderlik, başkalarını suçlamak değildir:

Liderlik ilk ve öncelikli olarak verilen kararlardan ve doğan sonuçlardan sorumlu olmaktır. Gerçek liderlik durumlarında başarının övüncü izleyenlere, başarısızlığın sorumluluğu ve sonuçları da lidere ait olmalıdır.

6. Liderlik, standart (değişmez) bir pozisyon değildir:

Bir durumda lider olan bir kisinin, bir başka durumda da lider olması gerekmez. Grubun özellikleri bulunan koşullar liderlik davranışını etkiler. Akademisyen bir grup içerisinde liderlik davranışı gösteren bir kişi,  aynı liderlik davranışlarını isçilerden oluşan bir grup içerisinde göstermeyebilir.

7. Liderlik, doğuştan gelen özelliklerin bir bütünü değildir:

Doğuştan gelen bazı özellikler liderliği ve etkinliğini kolaylaştırabilir, yalnızca   doğuştan gelen özellikler liderlik için yeterli değildir, liderlik becerileri sonradan da kazanılabilir.

8. Liderlik, bir kişilik, kültür yaratmak değildir:

Bir kişiye çok fazla iktidar yetkileri yüklemek lidere, izleyicilere ve amaçlara zararlıdır. Liderlik özünde, kişilere kanunlarla verilmiş yetkilerin sağlayamayacağı bir sadakat ve izlenme sağlar. Bu lideri üstün kişi görme, yanılmaz ve yenilmez olarak düşünme hâline dönüşmemelidir.

9. Liderlik, kişilere hükmetmek değildir:

Liderin amacı grubu etkileyerek ve yapıyı harekete geçirerek amaçlara ulaşmayı sağlamaktır. Unutmamalı ki lider gücünü gruptan alır ve izleyenleri ona izin verdiği oranla etkileme gücüne sahiptir. Bu noktada John Maxwell’in ”Kendini lider zannedenin takip edeni yoksa, o kisi  sadece yürüyüşe çıkmıştır” ifadesi anlam kazanmaktadır.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
rim

Hadi koşun

ugurbirik

Lider Beşiktaş

Görüş Bildir