Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Afganistan'ın Acı Gerçeklerinden Doğan Bir Proje: Mevlana Türk-Afgan Kadın Üniversitesi

-
Abone ol

Afganistan hükûmeti, başkenti Kâbil’de Türkiye'nin iş birliğiyle ilk kadın üniversitesini açıyor. Bu hamle, muhafazakâr bir ülke olan Afganistan’daki kadın eğitimi konusunda önemli bir adım olarak görülüyor.

Kadın hakları konusunda dünyanın en kötü sicile sahip ülkelerinin başında gelen Afganistan'da, kadınlar büyük ölçüde eğitim olanaklarından mahrumlar.

Okullar ve üniversiteler, özellikle de kız öğrencilerin eğitim aldığı kurumlar, Taliban tarafından sıklıkla hedef alınıyor. Taliban, kadınların eğitim almasını “haram” veya “İslam-dışı” olarak tanımlıyor.

Görselde Taliban öncesi dönemde Afgan kadınlar...

Bir yanıyla her ne kadar vahim bir durum olsa da, mevcut şartlar, diğer üniversitelerde eğitim hakkı son derece sınırlı olan kadınlara özel olarak bir üniversite kurulması fikrini zorunlu kılıyor.

Bazı ülkelerde örneği olan kadın üniversitesine Afgan halkının gereksiniminin birçok Afrika ve Asya ülkesine oranla çok daha şiddetli olduğu, yerinde yapılan inceleme ve değerlendirme sonuçlarından açıkça anlaşılıyor. 

Görselde Taliban öncesi dönemde eğitim ve iş hayatında etkin biçimde yer alan Afgan kadınlar...

Kadın üniversitenin kurulmasında Türkiye öncülük ediyor: Üniversite, Mevlana Celalettin-i Rumi Türk-Afgan Ortak Üniversitesi adını alacak.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani Ahmedzai’nin talimatıyla ve Afganistan hükûmetinin çabalarıyla ve Türkiye'nin işbirliği ile, başkenti Kâbil’de ilk kadın üniversitesini açıyor. 

Bu hamle, muhafazakâr bir ülke olan Afganistan’daki kadın eğitimi konusunda önemli bir adım olarak görülüyor.

Türkiye ve Afganistan gibi iki ülkenin kadınının statüsünün iyileştirilmesi ve toplum yaşamına entegre edilmesine yönelik proje fikrinin övgüye değer olduğu görülüyor.

Ancak risklerinin de çok yüksek olduğu, projenin başarılı olması halinde hem Afgan halkına, hem de Türk halkına önemli geri dönüşlerinin olacağı düşünülüyor.

Üniversite, Kâbil’de, en az 47 dönümlük bir yere inşa edilecek.

Afganistan Yüksek Öğretim Bakanı Farida Mohmand, “Üniversite, Kâbil’de, en az 47 dönümlük bir yere inşa edilecek” dedi.

Diğer bakanlar da, üniversite tamamen faal duruma geldiğinde, öğrencilere yardımcı olacakları konusunda söz vermiş durumdalar.

Türkiye'den giden inceleme heyeti ise alanın 200 hektara çıkarılması ve ayrıca 1.000 hektara kadar ek gelişim alanının ayrılmasının, projenin yapılabilirliğinin temel koşulu olarak görüyor.

Proje, aynı zamanda Eşref Gani Ahmedzai'nin seçim vaatlerinden biri durumunda.

Cumhurbaşkanının eşi Rula Gani de “Kızlar için bir üniversite inşa etmek Gani’nin başkanlık kampanyaları sırasında sözünü verdiği işlerden biriydi ve şimdi, bunun uygulanmasına çok az kaldı. 

Diğer üniversitelerde eğitim almalarına izin verilmeyen kızlar, yüksek eğitimlerine burada devam edebilirler”, dedi.  

Afganistan'daki Amerikan Üniversitesi de projeyi destekliyor.

Toplantıya katılan Afganistan Amerikan Üniversitesi başkanı Mark English ise, “Amerikan Üniversitesi, kadın eğitimini geliştirecek her şeyi daima destekleyecektir. 

Bu girişimi başlatmak adına, program geliştirmeleri ve kaynaklarını artırmaları açısından onları tamamen desteklemek için gönüllüyüz” dedi.

Bakalım proje nasıl bir yol izleyecek ve nasıl bir neticeye ulaşacak birlikte göreceğiz.

Sizin kadın üniversitesi projesi hakkındaki görüşünüz nedir?

Kadınların eğitim olanaklarına kavuşmasını kolaylaştıracaktır. Olumlu buluyorum
Bu proje kadın - erkek eşitsizliğini arttıracaktır. Olumsuz bakıyorum.
Çekimserim

Kaynaklar

1 2 3 4

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
goofy

sam amca buraya demokrasi götürmemiş miydi???

Gizli Kullanıcı

O olumsuz ve çekimser bakanları babalarımı doğurmuş acaba. Sizi şerefsizler...!

musikisinas-don-vito

Suriyedeki kanlı iç savaşa bulaşacağına böyle işler yap işte. Desteklenmesi gereken bir proje.

deli-sabit

Bir kız çocuğunun okula gitmek için verdiği mücadeleyi anlatan "Utanç-Buda" filmini ve hayatta kalmak için erkek kılığına giren, yalanı ortaya çıkınca zengin bir yaşlıya satılması karşılığında idamdan dönen küçük kızın öyküsünün anlatıldığı "Osama" filmini izlemediyseniz öneririm. Ayrıca, okumak istediği için Taliban'ın başından vurduğu Pakistanlı Malala'nın gerçek hayat öyküsüne de bir göz atın derim...

cihan-abatay

Bu tip haberleri gördüğümde aklıma hep 2 şey geliyor. 1. "Laik azınlığa HAYIR! Şeriata Evet." dövizi taşıyan, lisesi başörtülü kız, 2. Atatürk!

vinnnnn

Laik azınlık değil,laik azgınlık yazıyordu o dövizde

cihan-abatay

Haklısın, sen söyledikten sonra farkettim. Laiklik ve azgınlık kelimeleri yanyana anlamsız olduğu için dikkatimi çekmemiş olmalı :)

Görüş Bildir