Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Adım Adım İntihara Sürüklenen Nüdist Feminist Sürrealist Fotoğrafçı: Francesca Woodman

 > 
981PAYLAŞIM

Şeffaf bedeniyle hiçliğin ortasında bir kadın ya da "Bir melek olmak üzerine"

13 yaşında fotoğraf çekmeye başlayan, 23 yaşında intihar etmesiyle kariyeri sona eren ve geriye sergilenmiş 120 fotoğraf bırakan Woodman son dönemlerde “fotoğrafın Sylvia Plath’i” diye tarif ediliyor. Her fotoğrafına intiharını nakşeden ve bu yolda emin emin adımlarla ilerleyen "nihilist" ablamız ilginç bir miras bıraktı geriye.

Pek çok insan nü çalışmalar yapıyor, bir kısmı da kendini model olarak kullanıyor. Nedir bu kadını bu kadar özel yapan şey?

10 yıllık kariyeri boyunca sona yaklaştığı her gün bir önceki günden daha fazla karamsar olduğunu, hiçliğe  ve intihara adım adım ilerlediğini bu fotoğraflardan gözlemleyebiliyoruz. Woodman, bedenini bir araç, bir nesne gibi kullanırken bir yandan da nesneleri vücudunun bir parçası gibi kullandı.  Bazı çalışmalarından intihar teşebbüsü, şiddet mağduru, taciz mağduru olduğu okunabiliyorsa da yazılmış biyografilerde bununla ilgili kesin bir bulgu da bulunmamakta.

Kendisini fotoğraf sanatında bir sınıfa dahil edeceksek sürrealist-feminist-nüdist diye tanımlayabiliriz.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
azra-ozkaynak

Amacım karışmak değil saygı duyarım ama neden çıplak ?? neden yani neden tanımadığın insanlarla kendi özel bölgelerini paylaşırsın ?

corpse-bride

kendinden bıkmış :(

sciencesoldier

ilginç bir çalışma gerçekten de psikolojik durumları iyi yansıtmış bazıları korku filmi karesi gibi

buse.karluk.12

kadın gerçekten fotoğraflarla anlatmış her şeyi, üzücü :(

uykumvar

Kesinlikle sanat değil. Abartılcak bi yanı yok. Kaygı,anksiyete,olumsuzluk gibi konuları bir resme yakıştıramıyorum zaten

nemesis--

Neyseki resim yapmayıp fotoğraf çekiyormuş ablamız..

uykumvar

benim fikrim.laf sokmanı gerektiricek bi durum yok.

Görüş Bildir