Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Adaletsiz Gelir Dağılımının Somut Yansıması: Yoksulluk Sınırı 6.725 Lira

 > 
785PAYLAŞIM

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu, çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla 30 yıldır yaptığı  'Açlık ve Yoksulluk Sınırı' araştırmasının eylül ayı sonuçlarını açıkladı.

Türk-İş verilerinden öne çıkan başlıklara bakalım... 

Raporda "Uygulanan ekonomik ve sosyal politikalar zenginin daha zengin, yoksullun daha yoksul olması sonucuna yol açmaktadır" denildi.

Türk-İş'in "açlık ve yoksulluk sınırı" raporundan: 

"Devletin resmi verilerinde de ortaya çıkan adaletsiz gelir dağılımının somut yansıması bu çalışma ile görünür olmaktadır. Anayasada ifadesini bulan “çalışanların geçim şartları” elde edilen ücret gelirinin yetersizliği nedeniyle olumsuzdur. Toplumun temelini oluşturan ailenin -eğer gelir kaynağı ücret ise- maruz kaldıkları yaşam koşulları “insana yakışır” olmaktan uzak olmaktadır.

(...) Ücretli çalışanların gelirleri fiyat artışları karşısında giderek aşınmaktadır. Gelir artışlarının gecikmeli olarak enflasyona eşitlenmesi uygulaması dar ve sabit gelirli kesimlerin aleyhine olmaktadır. Nitekim devletin resmi kurumu olan TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) tarafından yapılan Gelir ve Yaşam Koşulları Araştırması’nın geçen yıl ki sonuçları, asgari ücretin enflasyonun üzerinde artmasına rağmen, en düşük gelire sahip nüfusun yüzde 20’lik grubunun milli grlirden aldığı payın 0,2 puan azalarak yüzde 6,1’e düştüğünü ortaya koymuştur. Buna karşılık nüfusun en zengin yüzde 20’lik bölümünün aldığı pay 0,2 puan artarak yüzde 47,6’ya ulaşmıştır. Uygulanan ekonomik ve sosyal politikalar zenginin daha zengin, yoksullun daha yoksul olması sonucuna yol açmaktadır."

📌 Dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı, yani açlık sınırı 2.065 lira,

📌 Gıda harcaması ile birlikte giyim, konut (kira, elektrik, su, yakıt), ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer aylık harcamalarının toplam tutarı, yani yoksulluk sınırı ise 6.725 lira oldu.

📌 Yoksulluk sınırı, geçtiğimiz yılın eylül ayında 6.166 lira olarak tespit edilmişti.

📌 Hatırlatma: Yoksulluk sınırı geçen ay ise 6.705 liraydı 👇

Yoksulluk Sınırı 6,705 Lira, Mutfak Enflasyonunda Yıllık Artış ise Yüzde 22,19 - onedio.com
Yoksulluk Sınırı 6,705 Lira, Mutfak Enflasyonunda Yıllık Artış ise Yüzde 22,19 - onedio.com

📌 Evli olmayan-çocuksuz bir çalışanın “yaşama maliyeti” ise aylık 2.536 lira olarak hesaplandı.

TÜRK-İŞ’in verileri temel alındığında “mutfak enflasyonu”ndaki değişim Eylül 2019’da şu şekilde oldu 👇

  • Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin “gıda için” yapması gereken asgari
  • harcama tutarı bir önceki aya göre yüzde 0,28 oranında artış gösterdi.

  • Yılın ilk dokuz ayı itibariyle fiyatlardaki artış yüzde 6,35 oranında oldu

  • Gıda enflasyonunda son on iki ay itibariyle artış oranı -baz etkisiyle- yüzde

  • 9,05 olarak hesaplandı. 

  • Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 20,79 oldu.

📌 Geçen yılın aynı ayına göre, dört kişilik bir ailenin mutfak harcamasındaki artış 171 lira, gıdanın yanı sıra yapılması zorunlu diğer harcamalarla birlikte aile bütçesine gelen ek yük 558 lira oldu.

Türk-İş

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir