Adalar Kaymakamlığı Öldürülen Atların Sahipleri Hakkında Suç Duyurusunda Bulundu

 > 
9PAYLAŞIM

Adalar Kaymakamlığı, ruam hastalığı nedeniyle itlaf edilen 105 atın sahibi 64 kişi hakkında "insan, hayvan ve çevre sağlığını tehlikeye attıkları" gerekçesiyle Adalar Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

'105 at mevzuat hükümlerine göre itlaf etmek zorunda kalındı'

DHA'nın aktardığı bilgiye göre Adalar Kaymakamlığı, itlaf edilen 105 atın sahibi olan 64 kişi hakkında suç duyurusunda bulundu.

Adalar Kaymakamı Mustafa Ayhan, Adalar Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusu dilekçesini verdikten sonra basın mensuplarına açıklama yaptı. Ayhan, tahlil sonuçları kesinleşen ve tedavisi bulunmayan ruam hastalığına yakalandığı tespit 81 atın 19 Aralık'ta, tahlil sonuçları daha sonra kesinleşen 24 atın da 21 Aralık'ta ilgili mevzuat hükümlerine göre itlaf edilmek zorunda kalındığını söyledi.

At sahipleri hakkında insan, hayvan ve çevre sağlığını tehlikeye atmaktan suç duyurusu

Ayhan, ilçede ruam taramasında hastalıklı çıkan 105 atın sahibi 64 kişi hakkında insan, hayvan ve çevre sağlığı açısından ve bunun tehlikeye atmaktan Adalar Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunduklarını aktardı.

Hiçbir atın ve canlının itlaf edilmek zorunda kalmaması için çalıştıklarını ifade eden Ayhan, "Adalar'da 1380 atı taradık. Şu ana kadar risk teşkil eden, ruam hastalığı şüphesi ortaya koyanlar tekrar tekrar testten geçirildi. Sonuç 105 atla neticelendi. Kontroller ve denetimler devam ediyor." dedi.

Ayhan'ın basın açıklaması şu şekilde 📹

İtlaf edilen atların ardından, Adalar'da bir süredir sessizlik ve tedirginlik hakim...

Büyükada'da 'Ruam' Tedirginliği: Sokaklar Sessiz, Rezervasyonlar İptal - onedio.com
Büyükada'da 'Ruam' Tedirginliği: Sokaklar Sessiz, Rezervasyonlar İptal - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir