Görüş Bildir
Haberler
ABD, SBK’nin Yatını Açık Artırma İle Satıyor

ABD, SBK’nin Yatını Açık Artırma İle Satıyor

ABD'de Salt Lake Bölge Mahkemesi, Avusturya’da ‘kara para aklama’ suçundan tutuklu olan Sezgin Baran Korkmaz’ın lüks yatı Queen Anne’i açık arttırma yoluyla satışa çıkarma kararı aldı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Sezgin Baran Korkmaz’ın lüks yatı, ABD’de mahkeme kararıyla satışa çıkarılıyor.

ABD'nin talebi üzerine Avusturya'da ‘kara para aklama’ suçundan tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz için hem Türkiye hem de ABD iadesi için Avusturya makamlarına müracaat etmişti.

Haziran ayında Utah eyaletindeki Salt Lake Bölge mahkemesi, 12 ayrı suçlamadan Korkmaz aleyhine 225 yıl hapis istemiyle dava açmıştı. ABD mahkemeleri daha önce yayınladıkları uzun bir listede Korkmaz'a ait varlıklara el koyacaklarını açıklamıştı.

Voice of America’dan Can Kamiloğlu’nun haberine göre Salt Lake Bölge Mahkemesi, Korkmaz'ın mal varlıklarına el konularak ABD hazinesine devri için ilk adımı Korkmaz'ın da ortağı olduğu Queen Anne adlı lüks yat için attı.

Listede yer alan Korkmaz'a ait lüks yata el konulduğu, lüks yatın satışına Korkmaz ve ortaklarının hiçbir itirazının olmadığı belirtildi.

Yat ABD'nin mülkiyetinde

Yat ABD'nin mülkiyetinde

Mahkeme kayıtlarına göre hakim Jill N. Parrish, yatın açık arttırma yoluyla satışa çıkartılarak gelirinin ABD hazinesine aktarılacağını belirterek kararında şu ifadelere yer verdi:

Sezgin Baran Korkmaz aleyhine mahkememizde devam eden ceza dava kapsamında davalının ortak olduğu Queen Anne yatı ABD tarafından müsadere altına alınmıştır. Söz konusu mal şu anda ABD'nin mülkiyetindedir. Federal Ceza Muhakemesi yasalarına göre mahkememiz satışı ve gelirinin hazineye devri için yetkilidir. ABD'nin eline geçen söz konusu mal açık arttırma yoluyla satılacaktır. Söz konusu malın yaklaşık değeri on milyon dolardır. Satıştan elde edilen tüm gelirler hacizli varlık hesabında tutulacaktır.”

Mahkeme kayıtlarında yer alan ek belgelerde, Queen Anne yatına 23 Nisan 2021’de ABD’nin talebi üzerine Lübnan İç Güvenlik Gücü tarafından el konulduğu, Temmuz 2021’de ABD'ye devredildiği belirtildi.

Yatın diğer ortağı ve lüks yata kızı Anne'in ismini veren Korkmaz'ın ortağı Levon Arslan'ın da savcılığa satış için hiçbir itirazları olmadığını e-posta yoluyla bildirdiği belirtildi.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Shadow

Adamlar devleti zarara uğrattığında donunu bile alıyorlar. Ah şu adalet bizim ülkede olsa görürdük biz sizi!