Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

ABD’nin İlk Türk Belediye Başkanı Tayfun Selen: 'Don Kişot Gibi Geldim Buraya'

 > 
247PAYLAŞIM

22 sene önce ABD’ye göç eden Tayfun Selen, New Jersey eyaletine bağlı Chatham bölgesinin belediye başkanlığına seçildi. ABD'de bu göreve gelen ilk Türk olan Tayfun Selen, yemin ederek göreve başladı. 1996’da parasız ve yetersiz İngilizceyle geldiği bu ülkedeki başarı hikâyesini anlatan Selen’in bir sonraki hedefi Kongre’ye seçilen ilk Türk olmak...

New York’taki Türkiye Konsolosluğu’nun geçen cuma günü attığı tweet, bir Türk’ün ABD’deki başarı hikâyesini herkese duyurdu.

15 yıldır Chatham'da yaşayan Selen, İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Bölümü mezunu. Montclair State University'de işletme alanında yüksek lisans yaptı.

Tayfun Selen başarı hikâyesini Hürriyet’ten Nalan Koçak'a anlattı:

“O dönem Türkiye’de krizler vardı, 1996’da Amerika’ya geldim. Param yok, yeterince İngilizcem yok. Don Kişot gibi geldim buraya, 8 ay benzin istasyonunda çalıştım. Sonra bir mimarlık ofisinde, en alt seviyede çizim elemanı olarak iş buldum fakat çok hızlı ilerledim.”

Tayfun Selen’in benzin istasyonlarında başlayan hikâyesi Amerikan siyaset koridorlarına nasıl uzandı, politikaya ilgisi ne zaman başladı?

📷 Hürriyet Daily News

Çalıştığı üniversitede tesadüfen gördüğü bir konferansın onu çok etkilediğini söyleyen Selen bu soruyu şöyle yanıtladı:

“Mimarlık ofislerindeki kariyerimden sonra Montclair State Üniversitesi’nde çalışmaya başladım. Bir gün binada yürürken bir salonda çok kalabalık bir toplantı gördüm. İçeri girdim Demokratlardan bir Kongre üyesi konuşma yapıyordu. Orada içime bir siyaset kurdu düştü.”

Ve siyasete 2003’te Chatham Belediyesi’nin imar komisyonuna seçilmesiyle adım attı. Macerası Amerikan vatandaşlığı alması ve 2013’te Cumhuriyetçi Parti’nin ilçe yönetimine girmesiyle hızlandı.

📷 AA

Selen o dönem kendisine siyasi bir taban oluşturmak için 12 bin seçmenin kapısını çaldığını belirtti.

2017’de belediye meclisi üyesi olmasıyla da başkanlığa giden yol açılmış oldu.

📷 TAP Chatham 

Selen o süreci şu sözlerle anlattı: 

“Buradaki sisteme göre meclis üyeleri halk tarafından seçiliyor ve üyeler de başkanı seçiyor. 5 üyeden 3’ünün desteğini alarak seçildim. Ancak inanılmaz bir çekişme... Sanki Beyaz Saray’ı kapışıyor insanlar. Üyeleri ikna etmem zor oldu. Chatham tutucu bir bölge. Göçmenleri fazla sevmiyorlar. Türk olarak zorluk yaşadım, hâlâ mücadele ediyorlar. Bir kısım kendilerine bir tokat gibi görüyor. Hıristiyan, beyaz Amerikalılar öyle düşünüyor. Bir Türk’ün seçilmesi muhafazakar Amerikalılara bir tokat gibi geldi ama özellikle Cumhuriyetçi Parti’ye önemli bir mesaj verdi.”

Evli ve bir çocuk babası Selen’in bir sonraki planı Kongre’ye seçilmek.

Hürriyet ve Anadolu Ajansı

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir