ABD'de Tahrip Edilen Musevi Mezarlığı İçin Müslüman Aktivistler 100 Bin Dolar Bağış Topladı

 > -

ABD'de gitgide ısınan politik iklimin sonucunda halk birbirine kenetlenme çabalarından vazgeçmiyor.  Ülke genelinde son dönemde onlarca Musevilik karşıtı olay yaşandı ve yalnızca geçtiğimiz haftasonu Musevi merkezleri ile ilgili yapılan toplam 11 bomba ihbarı büyük paniğe sebep oldu. 

Öte yandan Missouri Eyaletinde bulunan St. Louis kentindeki tarihi bir Musevi mezarlığına yapılan saldırı şehirde ve çevrede hem paniği hem de üzgünlüğü zirveye taşıdı. Musevi mezarlığında 200'den fazla mezar vandallar tarafından tahrip edildi. Yaşananların ardından iki Müslüman aktivist, bir Musevi vatandaşın 'karanlığın içinden sıyrılıp gelen bir iyilik' diye tabir ettiği yardım kampanyasını başlattı...

Geçtiğimiz haftasonu 124 yıllık bir mezarlık olan Chesed Shel Emeth Musevi mezarlığında 200'den fazla mezar taşı vandallar tarafından yıkıldı.

Polis olay ile ilgili soruşturmalarına devam ediyor fakat henüz kimseyi tutuklamış değil. Bunun yanında ABD genelinde sadece geçtiğimiz hafta Musevi merkezleri hedef alan 11 ayrı bomba şüphesi ihbarı yapılmıştı.

Halkın arasında korku ve ayrımcılık rüzgarları eserken, bir grup Müslüman aktivistten gelen bağış toplama kampanyası gerçek bir örnek teşkil etti.

"Neredeyse hedefimize ulaştık. St. Louis mezarlığını onarmamıza yardımcı olun! Elinizden geldiği kadar bağış yapabilirsiniz."

Amerikalı Müslüman aktivistler Linda Sarsour ve Tarek El-Messidi bu kampanyayı başlatırken toplam 20.000 dolar hedefliyordu.

BuzzFeed'in haberine göre Facebook üzerinden yaptığı paylaşımda aktivist Linda Sarsour "Birlik ve beraberlik bir eylemdir bir isim değil." dedi ve açıklamasında şunlara yer verdi;  "Yapılan bu saldırı bizi derinden üzdü, biz Peygamberimiz Muhammed'in teşkil ettiği örnekten ilham alıyoruz, Sallallahu Aleyhi ve Sellem, önünden geçen bir Musevi cenazesine saygısını belirtmek için ayağa kalkmıştır. Ona, bir Musevi cenazesi için neden ayağa kalktığı sorulduğunda; "O bir insan değil midir?" demiştir."

Mart ayının sonuna kadar mezarlığın onarımı için 20.000 dolar toplamayı hedefleyen kampanya yalnızca 1 gün içinde 100.000 doları buldu.

Birlik ve beraberlik bir eylemdir bir isim değil!

Yardım kampanyasından en çok da mezarlıkla duygusal bir bağı olanlar etkilenmiş gibi duruyordu!

"Büyükannemin ve büyükbabamın yattığı Chesed Shel Emeth mezarlığının onarılmasına yardım ettiği için Linda Sarsour'a teşekkür ederim. Karanlıktan sıyrılıp çıkan bir iyilik."

Sarsour ve Messidi'nin kampanyası büyük bir kitleye ulaşmanın yanında ünlü şov insanı Ellen Dejeneres tarafından da paylaşıldı.

ABD genelinde giderek sıklaşan Musevi merkezlere yönelik sahte bomba ihbarları sürüyor. Yalnızca geçtiğimiz haftasonu 11 ihbar yaşandı ve birçok merkez acil olarak boşaltıldı.

Pazartesi günü Beyaz Saray sözcüsü Sean Spicer tarafından yapılan açıklamanın içinde Musevilik sözcüğünün geçmemesi büyük tepki topladı.

"Nefret ve nefret kaynaklı şiddetin herhangi bir türünün, bu bireysel özgürlük sözüyle kurulmuş ülkede yeri yoktur. Başkanımızın da açıkça belirttiği gibi bu olaylar kabul edilemez."

Trump yönetimi anti-Semitizm konusundaki zayıf tutumuyla daha önce de eleştirilere hedef olmuştu fakat Trump Salı günü yaptığı basın toplantısında baskı altında kalınca "Elbette, anti-Semitizmi kınıyorum fırsat buldukça, kınıyorum." dedi.

Öte yandan, sahte bomba ihbarlarını yapan kişilerin bulunması için Amerikan Müslüman İlişkileri Konseyi (CAIR) 5.000 dolarlık bir ödül ortaya koydu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

Amerika Birleşik DevletleriFacebookPolisolay
Görüş Bildir