ABD'de 'Akıllı Telefon Zombilerine' Karşı Yasa: Karşıya Geçerken Telefona Değil Önüne Bak

 > 
130PAYLAŞIM

ABD'de 2016 yılında 6 bin yaya, yürürken hayatını kaybetti. İstatistiklere bakıldığında ise bu sayının önceki 7 yıla göre 4 kat daha fazla olduğu tespit edildi. Uzmanlar ise bunun nedenini büyük ölçüde yayaların yürürken akıllı telefon kullanımına bağladı.

Yaklaşık 40 yıldır düzenli olarak yayaların trafikteki durumunu inceleyen Otoyol Güvenlik Birliği, 2016'da ABD genelinde yaklaşık 6 bin yayanın hayatını kaybettiğini açıkladı.

Bu sayı son 20 yılın zirvesi olurken dikkat çeken diğer bir nokta ise 2010 yılından itibaren bu sayıların kademeli olarak artış göstermesi.

Elbette bunu sadece yayaların akıllı telefon kullanımına bağlamak pek mümkün değil. Sürücüler de trafiğin parçası oldukları için onların trafikte telefon kullanımının da bu artışta payı olduğu düşünülüyor.

İşte tüm bu kazaların önüne geçmek için de ABD'nin Hawaii kentinden farklı bir uygulama haberi geldi.

Eyaletteki Honolulu kenti, karşıdan karşıya geçerken telefon ve diğer dijital cihaz kullanımlarını yasaklayan dünyanın ilk şehri oldu.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre; yasa bugün yürürlüğe girdi. Buna göre de ilk kez kuralı ihlal edenler 15 ila 35 dolar, ihlali tekrarlayanlar ise 99 dolara kadar para cezası alabilecek.

Geçtiğimiz yıllarda da yayaların daha dikkatli olması için İsveç'in Stockholm şehrine trafik levhası yerleştirilmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir