71 Asker Şehit Düştü: 7 Ay Süren Fırat Kalkanı Harekâtı Sona Erdi

 > -
Abone ol

TSK'nın 24 Ağustos 2016 tarihinde IŞİD unsurlarını bölgeden temizlemek için Suriye'ye başlattığı Fırat Kalkanı Operasyonu bugün sona erdi. 7 ayda 71 askerin şehit düştüğü operasyonun sona erdiği açıklaması akşam saatlerinde düzenlenen MGK toplantısı sonrasında geldi. 

Toplantı sonrası yapılan yazılı açıklamada, "Ülkemizin sınır güvenliğini sağlamak, DEAŞ terör örgütünün ülkemize yönelik tehdit ve saldırılarını önlemek, yerinden edilmiş Suriyeli kardeşlerimizin ülkelerine dönüşlerine imkan vermek ve Fırat Kalkanı Harekâtı bölgesinde huzur ve güven içerisinde yaşamlarını sürdürmelerini sağlamak maksadıyla yürütülen harekatın başarıyla sonuçlandığı ifade edilmiştir" denildi.

Operasyon kapsamında son olarak El Bâb 24 Şubat'ta IŞİD'den temizlenmiş ve kente ÖSO militanları yerleştirilmişti

Genelkurmay Başkanlığı açıklamasında, şu ifadeler yer almıştı: "BM Sözleşmesinin 51’inci maddesinden kaynaklanan Meşru Müdafaa Hakkımız gereği, DEAŞ başta olmak üzere terör örgütlerinin yarattığı tehdidi bertaraf etmek ve hudut güvenliğimizi sağlamak maksadıyla, 24 Ağustos 2016 tarihinde Koalisyon Güçleri ile koordineli olarak başlatılan Fırat Kalkanı Harekâtı'nda, 24 Şubat 2017 tarihi itibariyle Bâb bölgesi kontrol altına alınmıştır."

El Bâb'ın temizlenmesinden kısa süre önce Cumhurbaşkanı Erdoğan 'Nihai hedefimiz El Bâb değildir' demişti

"El Bab bir defa bizim nihai hedefimiz değildir. Şu ana kadar biliyorsunuz 3 bini aşkın DEAŞ'lıyı etkisiz hale getirdik. DEAŞ'ın asıl merkezi El Bab değil Rakka. Nihai hedef de 5 bin km karelik bir alanı temizlemektir."

TSK tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada ise '243 meskun mahal ve 2015 kilometre karelik alan kontrol altına alınmıştır' ifadelerine yer verildi.

Yıldırım: 'Bundan sonra yapılabilecek operasyon başka isimle anılacak'

Bu akşam NTV yayınına katılan Binali Yıldırım'ın açıklaması şu şekilde: 

'El-Bab'ta her şey kontrol altında. Bundan sonra gerek DEAŞ'a yönelik gerek başka bir şekilde bizim güvenliğimizi tehdit edecek bir şey olursa, herhangi bir icraat yaparsak bu yeni bir harekattır. Yani Fırat Kalkanı Harekatı bitmiştir, bundan sonra ihtiyaç olması halinde artık yapılabilecek bir hareket artık başka bir isimle anılacak.'

Neticelenen Fırat Kalkanı Harekâtı sosyal medyanın gündeminde

Neticelenen Fırat Kalkanı Harekâtı sosyal medyanın gündeminde
Neticelenen Fırat Kalkanı Harekâtı sosyal medyanın gündeminde
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir