Görüş Bildir
Haberler
63 Bin Kapasiteye Sahip: Türkiye'nin En Büyük Camisi Çamlıca'da Törenle Açıldı

etiket 63 Bin Kapasiteye Sahip: Türkiye'nin En Büyük Camisi Çamlıca'da Törenle Açıldı

Yapımı 6 yıl süren Büyük Çamlıca Camisi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve çok sayıda yabancı devlet adamının katıldığı törenle açıldı. 63 bin kişi kapasiteli Büyük Çamlıca, Türkiye'nin en büyük camisi oldu. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Açılış töreni öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra resmi davetliler ve vatandaşlar cuma namazı için camiye geldi. Açılış nedeniyle camiye çıkan alanlarda yoğun güvenlik önlemleri alındı. Buraya gelen vatandaşlar, görevlilerin yönlendirmesi ve arama noktalarının ardından camiye girdi.

Cuma namazının ardından törene geçildi

Cuma namazının ardından törene geçildi

Yoğun katılımın olduğu açılış töreni dolayısıyla çok sayıda sağlık ekibi de camide hazır bekletildi.

Türk bayraklarıyla donatılan caminin açılış töreni öncesi, sabah saatlerinden itibaren İstanbul Müftülüğü’nün görevlendirdiği hocalar ile Filistin ve Mısır'dan gelen hafızlar, Kur'an-ı Kerim ve ilahiler okudu.

Diyanet İşleri Bakanı Prof. Dr. Ali Erbaş, camiler ve ramazan ayıyla ilgili okuduğu hutbenin ardından cuma namazını kıldırdı. Cuma namazı sonrası caminin resmi açılış törenine geçildi.

Çok sayıda yabancı devlet adamı da açılışa katıldı

Çok sayıda yabancı devlet adamı da açılışa katıldı
İçeriğin Devamı Aşağıda

Törene, Arnavutluk Cumhurbaşkanı İlir Meta, Gine Cumhurbaşkanı Alpha Conde, Senegal Cumhurbaşkanı Macky Sall, Filistin Başbakanı Muhammed İbrahim İştiyye, Afganistan İcra Heyeti Başkanı Abdullah Abdullah, Azerbaycan Milli Meclis Başkanı Oktay Esadov, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Şefik Caferoviç, Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç, Libya Meclis Başkanı Halid Elmeshri, Tunus El Nahda Hareketi Lideri Raşid el Gannuşi katıldı.

Kubbeleri Malazgirt Zaferi'ne ithafen 107,1 metre yüksekliğinde

Kubbeleri Malazgirt Zaferi'ne ithafen 107,1 metre yüksekliğinde

Büyük Çamlıca Camisi özellikleri itibari ile tarihi ve dini anlamlarla yüklü. İmanın şartını temsilen 6 minareli inşa edilen Büyük Çamlıca Camisi'nin üç şerefeli 4 minaresi Malazgirt Zaferi'ne ithafen 107,1 metre, iki şerefeli 2 minaresi ise 90 metre yüksekliğinde yapıldı.

Caminin 72 metre yükseklikteki ana kubbesi İstanbul'da yaşayan 72 milleti, 34 metre çapındaki kubbesi İstanbul'u simgeliyor. Kubbenin iç yüzeyine, 16 Türk devletine ithafen Allah'ın isimlerinden 16'sı, Haşr Suresi'nin son iki ayetinden istifade edilerek yazıldı.

Dünyanın en büyük alemine sahip

Dünyanın en büyük alemine sahip

Ana kubbenin üzerine 3,12 metre genişliğinde, 7,77 metre yüksekliğinde, 4,5 ton ağırlığında alem yerleştirildi. Nanoteknolojiyle renklendirilen ve 3 parçadan oluşan alem, dünyanın en büyüğü olma özelliğini taşıyor.

Caminin dışarıdan ana avluya girişinde yer alan ve mermerle kaplanan taç kapı, büyüklüğüyle de göz dolduruyor. Taç kapının avlunun içine bakan kısmında, Kasas Suresi'nin 77. ayeti yer alıyor. Caminin içine girilen kapının üzerine ise Al-i İmran Suresi'nin 132-136. ayetleri işlendi.

Caminin kubbe altındaki dört ayrı bölümde yer alan aslan göğüslerine, paslanmaz çelikten nanoteknolojiyle üretilen hatla Arapça 'Ey ihtiyaçları gideren', 'Dualara icabet eden', 'Sesleri duyan', 'Dualarımızı kabul et' sözleri yazıldı. Yine nanoteknoloji ürünü 220 metre boyunda ve yaklaşık 9 bin parçadan oluşan Fetih Suresi'nin tamamı, kubbe altındaki kemerlere monte edildi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Müze, kütüphane ve sanat galerisi mevcut

Müze, kütüphane ve sanat galerisi mevcut

Büyük Çamlıca Camisi, halı serili alanında 25 bin olmak üzere 63 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği bir cami kompleksi olarak tasarlandı. Camide aynı anda 8 cenazenin namazı kılınabilecek.

Cami, ibadet alanının yanı sıra 11 bin metrekarelik müze, 3 bin 500 metrekarelik sanat galerisi, 3 bin metrekarelik kütüphane, bin kişilik konferans salonu, 8 sanat atölyesi, 3 bin 500 araçlık kapalı otoparkı bünyesinde barındırıyor.

Görkemli bir kapıya sahip

Görkemli bir kapıya sahip

Büyük Çamlıca Camisi'ne yüzde 100 antibakteriyel özelliğe sahip, 17 bin metrekare büyüklüğünde özel dokuma halı serildi.

Cami, 5 metre genişliğinde, 6,5 metre yüksekliğinde ve 6 ton ağırlığındaki ana kapısıyla dünyadaki en büyük ibadethane kapılarından birine sahip. Kapı, Konya'da geleneksel Türk ahşap sanatının en güzel örneği olan kündekari işçilik denilen çivisiz sistemle bir araya getirildi, sedef ve kaplama işleri ise İstanbul'da gerçekleştirildi.

Büyük Çamlıca Camisi'nin büyüklüğüyle orantılı olarak minberi ile vaaz kürsüsü de normallerine göre farklılıklarıyla dikkati çekiyor. Caminin minberi 21 metre yüksekliğinde ve gerek görüldüğünde asansörle çıkılabilecek. İstanbul'da sedefkarların bir yıllık çalışmasıyla hazırlanan vaaz kürsüsü yaklaşık 4 metre yüksekliğinde yapıldı.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
755
445
236
155
34
27
26
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
roxanna dinçer

gereksizdi, para israfıydı, çevre katliamıydı... bunların hepsine katılarak, bir de farklı açıdan ele almak istiyorum bir sanat tarihçi olarak; kesinlikle tü... Devamını Gör

dideral

türk islam estetigine tamamen uygun yapılmıs.?

Veli Durak

İmam çağırıyor 60 kişi, bir kişi çağırıyor 60 bin kişi geliyor.Allah rızası için mi yoksa birşeylerden pay alma derdi mi bilemedim..?

Mayauel ksk

hani islamta şatafat, abartı,israf,aç yatan tok yatan olayı haramdı?? aynı islam dininden bahsediyoz dimi bilelimde ....

Jander Sunstar

Onların dini tiyatro, tanrısı para. Eğer İslam'da da böyle ise aynı din olduğunu zannetmiyorum.