Görüş Bildir
Haberler
60 Derece Sıcaklığa Maruz Bırakılan Koronavirüs Çoğalmaya Devam Etti

etiket 60 Derece Sıcaklığa Maruz Bırakılan Koronavirüs Çoğalmaya Devam Etti

Fransız bilim insanlarının yaptığı bir deneyde yeni tip koronavirüsün yüksek sıcaklığa uzun süre dayanabilecekleri ortaya çıktı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Euronews'da yer alan habere göre Fransa'nın Aix-Marsilya Üniversitesi'nde Prof. Demi Charrel ve ekibi Kovid-19 hastalığına neden olan virüsü 1 saat boyunca 60 derece sıcaklığa maruz bıraktı. Bu süre sonunda bazılarının hala çoğalmaya devam ettiği görüldü.

Fransız bilim insanları deney için, bazı hastalardan alınan virüslerle Afrikalı maymunların hücrelerini enfekte etti. Hücreler 'temiz' ve 'kirli' şeklinde iki farklı ortamda denenmesi için küçük tüplere konuldu ve biyolojik bulaşıcılığı test etmek için simüle edildi.

Denemeler sonucunda 60 dereceye kadar sıcaklığa maruz bırakılan temiz tüpteki virüsün etkisizleştiği görüldü ancak aynı sıcaklığa maruz kalan kirli tüpteki bazı virüsler hayatta kaldı.

Denemeler sonucunda 60 dereceye kadar sıcaklığa maruz bırakılan temiz tüpteki virüsün etkisizleştiği görüldü ancak aynı sıcaklığa maruz kalan kirli tüpteki bazı virüsler hayatta kaldı.

Araştırmada sıcaklık artışının virüslerin enfekte etme özelliğini azalttığını ancak yaşayan bazı türlerinin yeni enfeksiyonlara neden olmaya devam ettiğine dikkat çekildi.

Aynı deneyde virüsler 92 derecelik sıcaklarla da test edildi ve bu seviyedeki sıcaklığın virüsleri tamamen etkisiz hale getirdiği görüldü. 

Ancak araştırmacılar yüksek sıcaklığın virüsün RNA'sını bölme riski taşıdığına da dikkat çekti.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
242
89
30
13
12
12
10
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Uyuşuk adam

Her şeyin en boktanını yapan Çinliler virüsün en sağlamını çıkartmış...

Lestat

"Virüsün 92 derece sıcaklıkta yok olduğu tespit edildi" Yani hocam 30 derece ve üstünü gördüğümüz zaman baksır terden araya kaçıyor, bizim bu aşı olayını bir... Devamını Gör

Resho

Önce genetiğimiz Corona'ya direniyor dedik, sonra tedbirlerimize güvendik, her üniversitemiz ilaç buldu, tedavi buldu ama hepsi elimize patladı. Son balonumu... Devamını Gör