Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

5000 Yıllık Türk Müziklerinden Tarih Kokan 10 Eser

 > 
834PAYLAŞIM

Evet bu gün bizim dinlediklerimizden biraz farklı olsalar da atalarımız binlerce yıl öncesinde de müziğe önem verirlerdi ve şarkı, mani söyleyen kişilere hala günümüzde de kullanılan ''Ozan'' sıfatını verirlerdi. Günümüzde de çoğunluk olarak Orta Asya'da bu müzikler kullanılmaktadır. İşte bunlardan bazıları...

1. Türk Gırtlak Müziği

Bu müzik türüne gırtlak müziği deniyor. Anlatılanlara göre eskiden Orta Asya Türklerinin sevdiği ve söyledikleri bir müzik türlerinden biride gırtlak müziğidir.

2. Altai Kai

Altai kai, Altay Cumhuriyetinde geleneksel Türk müzikleri yapan ve bu içeriğe örnek verilecek gruplardan birisidir. Şahsi görüşüm bu müzikte gerçekten huzur buluyorum.

3. Çirgilçin-Kongurey - Tuva Türkleri Gırtlak Müziği

Burada da kadın bir Tuva Türk'ünün eşsiz sanatına şahit olabilirsiniz. 
(Ek bilgi; Tuva Türkleri Rusya'nın Tuva Cumhuriyetinde ve Moğolistan'ın kuzeyinde yaşayan bir Türk halkıdır.)

4. Jalghan Ay Calgan

Bu güzel müzikleri birde bir Kırgız hatundan dinleyelim :)

5. Kırgız - Kopuz

Yine Kırgız Türkçesiyle söylenmiş tarih kokan bir müzik.

6. Kam Enerji - Shamanic Tuva

Tuva Türkçesiyle söylenmiş. Bu müziğin Şaman dininde kişiye enerji verdiği düşünülüyor. Gırtlak müziği için verilebilecek en iyi örneklerden biri.

7. Gök Tanrıya Yakarış

Burada da biraz daha dini bir müzik olmuş. Müzik gök tanrıya yakarış olarak biliniyor ama bazı kişiler bir yakarıştan çok bir dua olduğunu söylüyor.

8. Türk Kam(Şaman) Ayini [Kopuz, Iklığ, Davul)] - Turan Ensemble

Burada da az önce dinlediğiniz müziklerde kullanılan müzik aletlerinden bazıları bulunmakta. Kopuz, kam davulu, ıklığ gibi. Dini bir ayin esnasında kullanılmış.

9. ''Atamın Atı'' Altay Türküsü

Altay Türklerine ait bir türkü. Altay Türklerinde bu müzik kültürü çok yaygındır.

10. Arslanbek Sultanbekov - Dombıra

Efsaneyi sona saklamak istedim. Bir çok insanın bildiği, Arslanbek Sultanbekov'a ait ''Dombıra'' galerimizin olmazsa olmazı.
Bu güzel eserle galerimizi bitirelim.

Bu galeriden sonra Ötüken'e olan özlemi kabaranlar hiç üzülmesinler. 
Çünkü; ''Ruhlarımız buluşur elbet ''Tanrıdağı''nda...''

11. Onedio Video'yu Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
tunahandolunay1

Müziksiz hayat olmaz bence. Şu arkadaş güzel müzik yapıyor tavsiye ederim

hukumran

orta asya'da bozkırda bir gün dört nala at koşturduğumun hayalleri ile dinliyorum.

onur-yaren

Ulytau (Kazak), Altan Urag (Moğol), Turan Ensemble (Kazak), Yat Kha (Moğol) listeye eklenebilir. Turan Ensemble ve Jamilya Serkebayeva güzel bir çalışması.

berkut-keskin

şamanlıkta çeşitli uyuşturucular kamlar tarafından hastaları tedavi etmede büyü yapmada falan kullanılmıştır. tahminim gıtlak müziği kafayı bulan şamanlar tarafından tribe girdikten sonra bulunmuştur.

ayna-efendi

#1 Gırtlak müziği Anadoluda Boğaz havası biçiminde varlığını sürdürmektedir, #4 Kırgız değil Kazak yanlış yazmışsınız, biraz daha özen gösterseydiniz keşke, ama içerik yine de fena değil

ayna-efendi

gırtlaktan yapılan müzikte farklı stiller vardır, bazıları ortak kökten gelmiş olmaları mümkündür, Yörük boğaz havası, Tibet, Inuit gibi birbirlerinden farklı olmaları normal, Tibet tarzını tavsiye ederim

ayna-efendi

bir ihtimal, belki mümkündür şu da inuitlerinki

ayna-efendi

bu da ainularınki, inuitlerle benzer bu

ayna-efendi

Ainular Moğol değil Japonya(Hokkaido adası) ve Rusya(Kamçatka civarı) yerlileri

janset-cataltug

Gırtlak müziğinin şamanizmle bir alakası var diye biliyorum. Şaman inancında doğa insanlar tarafından kutsal addediliyor. Zaten dikkat edilirse gırtlaktan çıkan sesler de doğanın bir taklidi gibi.

Görüş Bildir