400 Yıl ile Dünyanın En Uzun Süre Yaşayan Omurgalı Canlısı: Grönland Köpek Balığı

 > -

Bilim insanları Grönland'da yaşayan bir köpek balığının bugüne kadarki en uzun süre yaşayan omurgalı canlı olduğunu keşfetti.

Dünyanın en uzun yaşayan omurgalı canlısı belirlendi. 400 yaşında olan “Grönland köpek balığı” tüm zamanların en uzun süre yaşayan omurgalı canlısı oldu. Bu alandaki daha önceki rekor bir kutup balinasına aitti. Kutup Balinası yaklaşık 2 asırlık ömrüyle bu alandaki rekoru elinde tutuyordu.

Kutup Balinası yaklaşık 2 asırlık ömrüyle bu alandaki rekoru elinde tutuyordu

Bu alandaki daha önceki rekor bir kutup balinasına aitti. Kutup Balinası yaklaşık 2 asırlık ömrüyle bu alandaki rekoru elinde tutuyordu.

Grönland köpek balığının yaşı radyokarbon yöntemiyle belirlenmiş...

Gröland köpek balığını diğer köpek balıklarından ayıran en önemli özelliği hissedilir derecede yavaş olmaları. Saatte sadece 1 mil ilerleyebilen Grönland köpek balığı balina, mürekkep balığı ve balık ile besleniyor.

Grönland köpek balığını çiftleşmesi yaklaşık olarak 156 yaşında gerçekleşiyor

400 yıllık ömür gerçekten uzun bir süre, öyle uzun bu köpek balıkları ortalama insan ömrünün yaklaşık 2 katı süre geçtikten sonra çiftleşmeye başlıyor. Yani Grönland köpek balığını çiftleşmesi yaklaşık olarak 156 yaşında gerçekleşiyor ve bu yaştan önce çiftleşmiyorlar. 

Webtekno ve  BBC Türkçe

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir