40 Göçmeni Kurtardığı İçin Tutuklanmıştı: Kaptan Carola Rackete Serbest Bırakıldı

 > -

Akdeniz'de 40 göçmeni kurtararak İtalya'ya yanaştığı için tutuklanan Sea-Watch 3 kaptanı Alman Carola Rackete serbest bırakıldı. Sosyal medyada da kahraman ilan edilen Rackete böylece özgürlüğüne kavuşmuş oldu. 

Alman kaptan Carola Rackete, ülkenin güneyindeki Sicilya adasındaki Agrigento ön soruşturma hakiminin kararıyla serbest kaldı.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre, ev hapsinde tutulan Rackete, Salı günü Sicilya'da çıkarıldığı mahkemede beraat etti. İtalyan basınındaki haberlere göre davaya bakan ön duruşma hakimi, Rackete'nin "hayat kurtarma görevini yerine getirebilmek" adına kamu görevlisine direndiğine ve bunun suç sayılamayacağına hükmetti.

31 yaşındaki Rackete, Alman Sea-Watch derneğine ait kurtarma gemisiyle yaklaşık 40 göçmenle iki haftadan fazla süredir denizde bekletilmişti.

İntiharlardan Endişe Ediliyordu: 40 Göçmen Taşıyan Gemi İtalya Limanına Yanaştı, Kaptan Gözaltında - onedio.com
İntiharlardan Endişe Ediliyordu: 40 Göçmen Taşıyan Gemi İtalya Limanına Yanaştı, Kaptan Gözaltında - onedio.com

29 Haziran Cumartesi günü güvenlik güçleri eşliğinde Lampedusa Adası’na yanaşan Alman kaptan, “savaş gemisine direnme” ile suçlanarak tutuklanmıştı.

Kamuoyunu ikiye bölmüştü: Bir tarafta kahraman, diğer tarafta hain ilan edenler.

Bir cephede Rackete'yi yasa dışı göçe ve dolayısıyla insan kaçakçılarına yardımla suçlayan, ona "kanun tanımaz", "suçlu" diyenler; diğer cephede ise Avrupa ülkelerinin göç meselesinde ihmal ettikleri sorumluluğu cesurca üstlenen ve "yanlış pasaportla" doğan insanların denizde can vermesine gözlerini kapamayı reddeden bir modern zaman kahramanı görenler...

Bir yanda, izinsiz yanaştığı Lampedusa limanında ona hakaretler yağdıran, "Umarım bu siyahların tecavüzüne uğrarsın" çığlıkları atan bir güruh. Diğer yanda ise ona neredeyse ilan-ı aşk eden, muktedirlerin yasalarına itaat etmek yerine vicdanını dinlemesi nedeniyle Antigone'ye benzeten hayranları yer almıştı.

Sea Watch yetkilileri ise, aslında kaptanın yaptığının deniz hukuku ve uluslararası anlaşmalara uymaktan ibaret olduğunu söyleyerek yanıt vermişti.

Rackete, gemideki göçmenlerin intihar girişiminde bulunmasından endişe ettiği için İtalya izin vermese de limana yanaşmaya karar verdiğini açıklamıştı.. Başta aşırı sağcı Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini olmak üzere İtalyan hükümeti ise Rackete'yi "korsanlık", "kanun tanımazlık" ve "savaş eyleminde bulunmakla" suçlamıştı.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir