Görüş Bildir
Haberler
İntiharlardan Endişe Ediliyordu: 40 Göçmen Taşıyan Gemi İtalya Limanına Yanaştı, Kaptan Gözaltında

İntiharlardan Endişe Ediliyordu: 40 Göçmen Taşıyan Gemi İtalya Limanına Yanaştı, Kaptan Gözaltında

Akdeniz'de kurtardığı göçmenlerle yaklaşık 16 gün boyunca güvenli bir liman izni bekleyen Sea-Watch 3 yardım gemisi, dün gece izinsiz olarak İtalya'nın Lampedusa limanına yanaştı. 40 göçmen günler sonra karaya çıkabilirken geminin 31 yaşındaki kaptanı Carola Rackete gözaltına alındı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göreLibya'dan Avrupa'ya doğru yola çıkan 53 kişiyi 12 Haziran'da kurtaran Sea-Watch 3 gemisi, o tarihten bu yana güvenli bir liman açılması talebine yanıt alamamıştı. Almanya merkezli Sea Watch örgütü, 12 Haziran'daki kurtarma operasyonundan bu yana İtalya'nın yanı sıra Malta, Fransa, Hollanda, Almanya ve AB kurumlarıyla temasa geçtiklerini ancak hiçbir çözüm sunulmadığını belirtiyordu.

Yaklaşık 2 hafta boyunca İtalya açıklarında uluslararası sularda bekleyen gemi geçen Çarşamba günü gemideki durumun kritik bir hal aldığı gerekçesiyle izinsiz olarak İtalyan karasularına girmişti. 13 kişi ise acil tıbbi desteğe ihtiyaç duydukları için gemiden tahliye edilmişti

Gemi izinsiz olarak Lampedusa limanına yanaştı

Gemi izinsiz olarak Lampedusa limanına yanaştı

Sea-Watch 3'ün 31 yaşındaki Alman kaptanı Carola Rackete, dün yaptığı açıklamada 40 göçmen ve 22 mürettebatı taşıyan gemideki durumun gittikçe vahim bir hal aldığını ve intihar vakalarını önlemeye çalıştıklarını söylemişti.

Yaklaşık 60 saat boyunca İtalyan kara sularında bir liman açılmasını bekleyen Rackete, bu süre boyunca hiçbir çözüm önerisi sunulmadığı gerekçesiyle sonunda dün gece izinsiz olarak Lampedusa limanına yanaştı ve 40 göçmen sabaha karşı karaya çıkabildi.

'Hiç kimse kulak asmadı'

'Hiç kimse kulak asmadı'
İçeriğin Devamı Aşağıda

Sea Watch örgütünün sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada da, 'Yeter! Şu anda Sea-Watch 3 Lampedusa limanına giriyor. Acil durum ilan etmemizin üzerinden neredeyse 60 saat geçti. Hiç kimse kulak asmadı. Hiç kimse sorumluluk almadı. 40 kişiyi güvenliğe taşıma görevi yine bize düşüyor, Kaptanımız Carola Rackete ve mürettebatına düşüyor' denildi.

'Bir savaş gemisine direniş göstermek'

'Bir savaş gemisine direniş göstermek'

Kaptan Rackete, 'Hala bir çözüm bekliyoruz ama ufukta görünen bir şey yok. Bu yüzden limana kendim girme kararı aldım' dedi ve 'bir savaş gemisine direniş göstermek' suçlamasıyla gözaltına alındı.

Rackete gözaltına alınırken limanda bekleyen bir grubun kendisine destek gösterisi yaptığı görüldü. Sosyal medyada da Sea Watch ve kaptana destek mesajları geldi.

'Korsan gemi ele geçirildi'

'Korsan gemi ele geçirildi'

Sivil toplum kuruluşlarının yardım gemilerine İtalyan limanlarını kapama politikası yürüten Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Matteo Salvini ise Twitter'a yazdığı mesajda kaptanın gözaltına alınmasını kutladı.

Salvini, Sea-Watch 3 gemisini 'korsan gemi' diye niteledi ve 'Kanun kaçağı kaptan gözaltında. Korsan gemi ele geçirildi. Yabancı sivil toplum kuruluşuna büyük para cezası. Tüm göçmenler diğer Avrupa ülkelerine dağıtılacak. Görev tamamlandı' dedi.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Gemiye el konulabilir

Gemiye el konulabilir

Salvini, geminin Hollanda bandıralı olması nedeniyle Hollanda hükümetini de 'tiksindirici' biçimde davranmakla itham etti.

Salvini'nin mimarı olduğu '2. güvenlik kararnamesi' uyarınca Sea Watch, izinsiz olarak İtalyan karasularına girdiği gerekçesiyle 50 bin euro'ya kadar idari para cezası ve gemiye el koyulması riskiyle karşı karşıya.

Kaptanın da suçlu bulunması halinde 3-10 yıl arası hapis cezası alabileceği belirtiliyor.

Kaptanın da suçlu bulunması halinde 3-10 yıl arası hapis cezası alabileceği belirtiliyor.
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
127
21
11
6
6
4
3
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Mr.Hate

Kendi ülkenizin yıkımına sessiz kalın, hayvan gibi üreyip, ülke boka sarınca başka bir ülkeye kaçıp orada da çoğunluk olunca aynısını orada da yapın, sonsuz ... Devamını Gör

Arkadaş insana demezler mi ? Kaynaklarımızı alırken iyi hoş , ama sığınmaya gelirken kimse sizi almak zorunda değil. Bu da güzelmiş . Bu insanların bu durum... Devamını Gör

aerialz

carola rakete. hafızaya aldım bu ablanın ismini. yürüyedur.

omerthe1

her kahraman pelerin giymez. tesekkurler Carola Rakete