Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

40 Euro Tutarındaki Alışveriş Sepetlerini Paylaşarak Türkiye'de Nasıl Kazıklandığımızı Ortaya Koyan Gurbetçiler

4.4bPAYLAŞIM

Bi' fena oldum sepetleri görünce...

Twitter'dan demo Almanya'da bir marketten yaptığı alışverişin fotoğraflarını paylaşarak "Hepsi 40 euro, şaka gibi" dedi.

twitter.com

Çünkü parayı birim olarak aldığımızda 40 liraya bu kadar şeyi Türkiye'de imkanı yok satın alamayız. Muzun kilosu bile 20 lira olmuşken, o meyveleri tane tane alsak bile 40 liradan fazla tutar. Bu da ülkemizin gerçeği maalesef...

Yalan söylediğini iddia edenlere karşılık olarak alışverişin fişini de paylaşan demo Twitter'da yepyeni bir akıma ve tartışmaya yol açtı.

twitter.com

Bu paylaşımın ardından gurbetçiler bir bir kendi alışveriş sepetlerini paylaştılar. İçkisinden kırmızı etine kadar pek çok ürün alan gurbetçilerin gerçekten hiç para tutan sepetleri Twitter'da yeni bir tartışma başlattı.

İşte o fiş...

Paylaşımın ardından gurbetçiler geldi demiştik ya, işte busra'nın içinde ördek, kıyma, burger eti ve balık olan 40 euro'luk sepeti...

twitter.com

Sebze de var, karbonhidrat da var, kahvaltılık da var, konserve de var. Var oğlu var yani... Türkiye'de benzer bir alışverişi düşündüğünüzde balığın kilosu aklınıza gelsin, sonra yeniden konuşalım. Üstelik hem üç yanımız denizlerle çevrili hem de balık mevsimindeyiz! Kırmızı ete girmiyoruz bile fark ettiyseniz...

Uzaktan bir "Ah!" çekebildiğimiz sepet de bu işte...

Ve ülkemizin kanayan yarasına parmak basan Hakan Han İlhan, viski de dahil sepetini bu şekilde paylaştı.

twitter.com

İnanılmaz vergilerle artık satın alamayacağımız kadar lüks hale gelen alkol tabii ki orada ucuz, çünkü bu kadar vergi yok!

Not: Alkol tabii ki sağlığa zararlıdır!

Bir parti için gereken her şey var bu alışverişte, hem de sadece 100 euro!

Başta da dediğimiz gibi, euro'yu Türk lirasına çevirmek yerine para birimi olarak düşünün. 100 liraya böyle bir alışveriş yapabilir misiniz?

Yaşadığımız coğrafyada nasıl silkelendiğimizi ortaya koyan bu paylaşımlara tabii ki pek çok tepki geldi.

twitter.com

Üstüne bastıra bastıra söylesek de euro'yu Türk lirasına çevirenler oldu.

twitter.com

👇

twitter.com

Ucuzluk marketinden satın alındığı için beğenmeyenler de vardı.

twitter.com

Ama işte bizim ucuzluk marketlerimizden 40 liraya bunları satın a-la-maz-sı-nız! Bunu da kanıtlamak amacıyla paylaşım yapanlar oldu.

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Karşılaştırma yapanlar kadar eleştirilerin hedefi olanlar da konuştu.

twitter.com

👇

twitter.com

👇

twitter.com

Ne diyelim ki? Paramızın artık pul olduğu, alım gücümüzün çok düştüğü, zaten üç kuruşa çalıştığımız şu dönemde yaşamayı biz de istemezdik ama denk geldik...

İnsanın içi acıyor valla...

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
duru-naz-ozgur

Arkadaşlar lütfen birim falan diye insanlarımıza yüklenmekten vazgeçin. Paranın şeklini bile unuttuk. Yoğun fakirlikten dolayı olmayan paranın hesabını yapamıyoruz. Bunun gibi postlar ile yalnızca fakirliğimizi daha net yüzümüze vuruyorsunuz. Evet, coğrafya kaderdir. Evet, bizde bunu zaten kendimiz seçmedik.

mamagang

40 euro nun kaç lira ettiğini hesaplayıp saçmalayanlar için bi fikrim var 40 TL yi euro ya çevirip öyle alışveriş yapılsın (yurtdışında) belki o zaman anlayabilirler

bekir-fatma-uygun

muzun kilosu 7.5 lira.ilk baştan niyetin belli itolu it

_kprnibrhim

40€ 260₺ eder burda daha fazlasını alırsınız diyen kafa ile ben hep 50₺ alıyorum benzini diyen kafa aynıdır aksini iddaa eden ingiliz sterlini kullanıyodur

bapsi

Aslında Almanya bizi kıskanıyor !!!!

Görüş Bildir