Görüş Bildir

4 Aydır Maaş Alamayan 85 Madenci Açlık Grevine Başladı

Anasayfa > Gündem

Zonguldak'ta 4 aydır ücretlerini alamadıkları gerekçesiyle iş bırakan maden işçilerinin, önceki gün maden ocağına girerek başlattıkları dışarıya çıkmama eylemi sürüyor. Bugünden itibaren açlık grevine de başlayan işçilerden 7'si çeşitli sağlık sorunları nedeniyle ocaktan çıkarıldı. Ocaktaki 77 işçi ise haklarını alıncaya kadar eylemi sürdüreceklerini söyledi.

Zonguldak Kilimli'de Deka Madencilik A.Ş. ve bu şirkete bağlı Balçın Madencilik'te çalışan 245 maden işçisi, Ocak ayından itibaren ücret alamadıkları gerekçesiyle geçen 4 Nisan'da iş bırakmıştı.

13 Nisan'da da FETÖ/PDY soruşturması kapsamında maden şirketine kayyum atandı. Sonraki süreçte valilik önünde eylem yapan, geçen hafta 7 katlı iş merkezinin çatısında oturma eylemi yapan işçilerden 85'i, sorunları çözülmeyince önceki gün maden ocağına girerek dışarıya çıkmama eylemi başlattı.

7 işçi rahatsızlandı

Ocakta eylemlerini sürdüren işçilerin, geceden itibaren açlık grevi başlattığı da belirtildi. 

İşçilerden 7'si rahatsızlıkları nedeniyle bugün arkadaşları tarafından ocaktan çıkarıldı.

"Arkadaşlar ölümü bekliyor"

"Arkadaşlar ölümü bekliyor"

Rahatsızlanarak ocaktan çıkan işçilerden 46 yaşındaki Cemil Yalçın, ocaktaki havasızlıktan dolayı kalbinde sıkışma olduğu için dışarıya çıkmak zorunda kaldığını söyledi. Arkadaşlarını yalnız bırakmamak için dışarıda eyleme destek verdiğini gözyaşları içinde anlatan Yalçın, şöyle konuştu:

'Benim durumum kötü olunca dışarıya çıktım. Kendimi iyi hissetmedim. Şu anda da iyi hissetmiyorum. Arkadaşlarım orada ve zor durumdalar. Korkuyorum onlara bir şey olacak diye. Bir an önce onların oradan alınması lazım. Durumları çok kötü. İşçiler haklarını, maaşlarını istiyor. İşlerine geri dönerek çalışmak istiyorlar. Başka bir derdimiz yok. Ben ölümden döndüm. Devlet bize niye sahip çıkmıyor? Bizim ne suçumuz var? Arkadaşlar ölümü bekliyor orada.'

Aileleri de dışarıda bekliyor

Ocakta eylem yapan işçilerin aileleri de ocak önünde beklemeye devam etti. Polis, ocaktaki işçilerin ailelerini madenden 200 metre uzaklıktaki alanda beklemesine izin verirken diğer işçileri daha da geriye aldı. 

İşçiler, ailelerin yanına alınmamalarına tepki gösterdi. Tartışmalar sırasında ocakta eylem yapan işçilerden Ahmet Kışla'nın 7 haftalık hamile eşi İmren Kışla, ocak önünde rahatsızlandı. Düşük riskiyle hastaneye kaldırılan İmren Kışla, tedavi altına alındı. 

Madencilere destek için Ankara'dan gelen Maden-İş Genel Başkan Yardımcı Bülent Tetik, hastanede İrem Kışla'yı ziyaret etti. Hastane çıkışında açıklama yapan Bülent Tetik, işçilerin eylemlerini sürdürdüğünü, haklarını alana kadar yanlarında olacaklarını söyledi.

Ajanslar

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?