Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

300 Yıllık Bir Cadının Yüzü 3 Boyutlu Sanal Heykel Yöntemiyle Yeniden Canlandırıldı!

-

1704 yılında 'Lilias Adie' adlı bir kadın, büyü yaptığını "itiraf ettiği" ve "şeytanla birlikte olduğu" gerekçesiyle kazıkta yakılma cezasına çarptırıldı. Fakat idamı gerçekleşmeden önce kendi hücresinde -muhtemelen intihar ederek- öldü. Şimdiyse günümüz teknolojisi, yüzyıllar önce büyücülükle suçlanan bu kadının yüzünü görebilmemize imkan sağlıyor.

Kaynak: https://www.inverse.com/article/37951-fa...

Cadılık suçlamasıyla yargılandıktan sonra cesedi yakılan Lilias Adie'nin kalıntıları, 'mezarından kalkmasını engelleyebilmek için' İskoçya'nın Fife sahilinde bulunan büyük bir kayanın altına gömülmüş.

Yüzyıl sonra arkeologlar tarafından kalıntıları yerin altından çıkarılmıştı ve geçtiğimiz günlerde de Dundee Üniversitesi'ndeki araştırmacıların kullandığı 'adli yüzü yeniden yapılandırma teknolojisi' sayesinde kadının yüzünün neye benzeyebileceğini görmüş olduk.

Tabi ki ortaya çıkan görüntü şeytanın hizmetinde olan entrikacı birine değil, bildiğimiz ortalama bir yaşlı kadın suratına benziyordu.

Bu da 18. yüzyılda çok kez yaşanmış bu korkunç olaylarda, din sömürücüsü insanlar tarafından acımasızca zulme uğratılan kadınlar için daha iyi empati kurabilmemize olanak sağlıyor. 

Adie'nin görsel rekreasyonunu, Dundee Üniversitesi Anatomi ve İnsan Tanımlama Merkezi'nden adli sanatçı Christopher Rynn gerçekleştirmiş.

Rynn, BBC İskoçya'nın "Time Travels" adlı programında idam edilen bir cadının kafatasından kalan birkaç kalıntıyla yüzünü yeniden yaratabilmek için işe alınmış. Çoğu "cadı" infaz edildikten sonra yakıldığı için geriye pek bir kalıntı kalmıyor.

Adie'nin kafatası 20. Yüzyılda St. Andrews Üniversitesi Müzesi'nden kaçırılmasına rağmen sadece kafatasının fotoğrafları bile, Adie'nin yüzünü 3 boyutlu sanal heykel yöntemi ile yeniden tasarlayabilmesi için Rynn'e yetmiş.

O dönemde büyücülükle suçlanan insanlar kazıkta yakılarak infaz ediliyordu, çünkü şeytanın onların cesedini canlandırabilecek güce sahip olduğuna ve ölü bedenleri kullanarak yaşayan insanlara acı çektireceğine inanılıyordu.

Adie de muhtemelen diğer "cadı"ların isimlerini vermediği için hapishanedeyken çok fazla işkence gördü. "Adie, 'cadı toplantılarına katılan diğer kadınların isimlerini veremeyeceğini çünkü onların iyi kalpli kadın maskesi taktıklarını' söylemiş." diyor tarihçi Louise Yeoman. 

"Lilias Adie, işkencecilere sadece zaten önceden bildikleri isimleri vermiş ve bu korkunç yargılamaya diğer kadınların isimlerini vermemek için güzel bahaneler üreterek direnebilmiş."

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
corpse-bride

cehalet

sagan

Uyarlanan sima çok sevimli bir teyze olmuş. Cadılık ile suçlanan insanların neredeyse tümü çirkin oldukları için toplumdan uzaklaştırılmış tiplerdi. Cüzzamlılar örneği gibi. Ya da psikolojik rahatsızlık yaşayanların içine cin, şeytan girdiğine inanılması gibi.

feyk

ilk donem cadilari eski pagan inancinin devami olan samanlar, sifacilardi. hristiyanlik bunlari bir anda silmedi, arka planda bu inanislar devam etti. sonraki donemlerde dedigin gibi psikolojik rahatsizliklari olanlar yada birilerinin iftirasina ugrayan zavallilardi. bir kere bu iddiaya maruz kalindiginda tersini ispatlamasi cok zor. hatta amerikanin meshur salem cadi avinda cocuklarin sakasinin yanlis yere gitmesiyle cadi diye yakilanlar olmustu. olay seneler sonra cocuklardan birinin itirafiyla ortaya cikti.

sagan

Evet Salem olayı ilginçtir. İspat konusunda seçeneklerde belirliydi. Ayağa taş bağlayıp suya atarlarmış. Eğer kurtulur ve çıkarsa cadı olduğu kanıtlanmış olacak ve yakılarak öldürülecektir. Eğer çıkamazsa tanrı işlediği günahları affetmiş ve onu yanına alacaktır olurmuş. Direk olarak yakılma cezasına çarptırılanlar cadılığından emin olunanlar olurmuş. Salem'de ise sadist duyguların her türlü işkence ile açığa çıktığı görülmüş. Herşey şaka ile de başlasa dinin insanlarda bastırdığı (tedavi gerektiren sadizm yüklü) psikolojik sorunlarını suçsuz insanlardan türlü işkencelerle çıkardığı yerdir Salem. Şimdi ise o zaman cadı ilan edilen şifacıların yaptıklarına, alternatif tıp diyoruz.

penguen-geri-dondu

amcamın karısına benziyor sülaleyi birbirine kattı aynen aynen cadı o

gece-gunes

Bu kadınların çektiği nedir ya.

kutsal-kase

muzeden calinmis iskelet ne yapmayi planloyprsa kaçıran

hackersafe

supernatural 13.sezon 9.bölümde izlerik artık kanky :D

kutsal-kase

12. sezon da kalmıstım dızı bırakıldı sanıyordum ızlerım :)

hackersafe

spoilerr verrimm miii :D devam et 13. sezonn da very niiiceee!!!<3<3<3

kutsal-kase

hayır hayır anlatam ızlemeye basladım bıle :D

hackersafe

YAKIŞIIIRR <3<3<3

Görüş Bildir