2015'in Tüm Dünyada Unutulmayacak Bir Yıl Olduğunun İspatı 42 Olay

 > 
892PAYLAŞIM

Geride bıraktığımız 2015 yılında tüm dünyada yaşanan toplumsal olayları, sanat, bilim, spor alanındaki gelişmeleri sizler için derledik.

2015 yılını tüm yönleriyle derlediğimiz '2015'in En İyileri' sayfası için tıklayınız.

1. 7 Ocak | Paris'te Mizah Dergisi Charlie Hebdo'nun Merkezine Silahlı Saldırı

7 Ocak 2015 tarihinde, yerel saatle 11.30'da Said ve Cherif Kouachi'nin Fransızca yayın yapan hiciv dergisi Charlie Hebdo'nun Paris'teki ofisine yaptığı silahlı saldırıda 10 kişi hayatını kaybetti, 11 kişi yaralandı. Saldırganlar  Charlie Hebdo ofisinden ayrıldıktan sonra binanın dışında bekleyen 2 polisi öldürdü. El Kaide'nin Yemen kolu, Charlie Hebdo dergisine yapılan kanlı saldırıyı 'resmen' üstlendi.

İki gün sonra Fransız polisi ile Charlie Hebdo saldırganları olan Said ve Şerif Kouachi kardeşler arasında 8 saat kadar süren rehine pazarlığı, zanlıların kıstırıldıkları matbaada polis tarafından öldürülmesiyle bitti.

Aynı gün Kouachi kardeşlerin bırakılması talebiyle Paris'te bir Yahudi marketini basıp en az 5 kişiyi rehin alan saldırgan da öldürüldü. Reuters, marketteki operasyon sırasında 4 rehinenin öldürüldüğünü duyurdu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/paris-te-mizah-...

2. 8 Ocak | Boko Haram Nijerya'da Katliam Yaptı: 2000'den Fazla Ölü

Radikal İslamcı Boko Haram örgütünün Nijerya'nın kuzeydoğusundaki Baga kentinde gerçekleştirdiği saldırılarda 2 binden fazla kişiyi öldürdü.

Kaynak: https://onedio.com/haber/boko-haram-dan-...

3. 25 Ocak | Yunanistan Seçimlerinde Zafer Syriza'nın

Yunanistan'da 25 Ocak'ta genel seçimi Radikal Sol İttifak Syriza kazandı. Yüzde 36,3 ile 149 vekil çıkaran Syriza  tek başına hükümet kurabilme fırsatını iki sandalyeyle kaçırdı.

Seçim sonrası Yunan vatandaşlar kreditörlerin nakit akışının yeniden sağlanması karşılığında öne sürdüğü koşulları hükümetin kabul edip etmemesi konusunda karar vermek üzere sandığa gitti. Yunan İçişleri Bakanlığı'nın açıkladığı sonuçlara göre, halkın kararı sandıklara, yüzde 61,31 hayır, yüzde 38,69 evet olarak yansıdı.

Syriza Ocak ayında kemer sıkma önlemleri karşıtı vaatlerle iktidara gelmiş ancak 3. kurtarma paketi karşılığı kreditörlerin ağır koşullarını kabul etmişti. 
Sekiz ay içerisinde bir seçim ve bir referandumun ardından Yunanistan'da halk 20 Eylül'de yeniden sandık başına gitti.  Yunanistan halkı Çipras'a bir şans daha verdi ve Syriza, yüzde 35 oyla seçimden zaferle çıktı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/yunanistan-daki...

4. 7 Şubat | Dünya İkiye Bölündü: Bu Elbise Mavi-Siyah mı Yoksa Altın-Beyaz mı?

Yukarıdaki basit elbisenin görüldüğü üzere pek bir tasarım numarası yok. Bu elbiseyi özel kılan; insanların yarısının mavi-siyah, diğer yarısının da altın-beyaz renkte görüyor olması. Peki bunun sırrı ne, illüzyon mu, ekranlarımızın ayarları mı? İşte 2015 yılının tüm dünyada sosyal medyada en çok konuştuğu konulardan biri de buydu

Kaynak: https://onedio.com/haber/tum-internet-ik...

5. 23 Şubat | 87. Oscar Ödülleri Sahiplerini Buldu

87. Oscar ödülleri sahiplerini buldu. En iyi film Birdman olurken, filmin yönetmeni Inarritu da en iyi yönetmen ödülüne layık görüldü.

Yılın En İyi Erkek oyuncusu ödülünü ''Herşeyin teorisi'' filmindeki rolüyle Eddie Redmayne alırken, En İyi Kadın oyuncu heykelini ise Still Alice filmindeki oyunuyla Julianne Moore kucakladı.

Ünlü sanatçı Meryl Streep bu yıl 19. kez Oscar'a aday gösterilerek, bu alanda zaten kendine ait olan rekoru kırmıştı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/87-oscar-odulle...

6. 4 Mart | Şili'de Öğrencilerin 9 Yıllık Parasız Eğitim Mücadelesi Zaferle Sonuçlandı

Şili’de parasız ve adil eğitim için 2006’dan bu yana eylem yapan öğrenciler amacına ulaştı. Şili hükümeti 2016’dan itibaren üniversitelerin parasız olacağını açıkladı. Hükümet bunu meclisten geçirdiği bir yasa ile kanunlaştırdı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/sili-de-ogrenci...

7. 19 Mart | Afganistan'da Cehalet ve Şiddetin Kurbanı Ferhunde

28 yaşındaki öğretmen adayı Farkhunda, 19 Mart 2015 tarihinde bir caminin önünde muska satan bir molla ile tartışmasının bedelini linç edilerek ödedi.

Kuran yaktığı iftirasıyla feci şekilde dövüldü, taşlandı yerlerde sürüklendi, bir çatıdan aşağı atıldı, arabayla çiğnendi ve benzinle yakıldı...

Kaynak: https://onedio.com/haber/kuran-yaktigi-i...

8. 20 Mart | İtalya'da Oğluna Rolex Alınan Bakan İstifa Etti

İtalya'da hafta başında düzenlenen yolsuzluk operasyonuna adı karışan Altyapı ve Ulaştırma Bakanı Maurizio Lupi istifa etti

Kaynak: https://onedio.com/haber/italya-da-bir-b...

9. 24 Mart | Sivil Havacılık Tarihine Bir İntihar Vakası: Germanwings 9525 Sefer Sayılı Uçuşu

24 Mart'ta Lufthansa şirketine bağlı Germanwings havayollarına ait 9525 sefer sayılı yolcu uçağı, Fransa'da Güney Alpler üzerinde seyir halindeyken 150 yolcu ve mürettebatıyla birlikte düştü. 

Germanwings faciasında, soruşturmayı yürüten savcıdan akıllara durgunluk veren bir açıklama geldi. Kokpitteki ses kayıtlarının bulunduğu kara kutunun incelendiğini kaydeden Marsilya Başsavcısı Brice Robin, yardımcı pilotunun uçağı bilinçli olarak inişe geçirdiği kanaatine vardıklarını ve son gelişmeler ışığında olayın "kasten adam öldürme" fiili çerçevesinde soruşturulduğunu söyledi. 

28 yaşındaki Alman yardımcı pilot Andreas Lubitz'in kaptan pilotun kokpite girişini engelleyerek uçağı kasten düşürdüğünün açıklanması sivil havacılıkta 'intihar uçuşları'nı tekrar gündeme getirdi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/fransa-da-yolcu...

10. 9 Nisan | Londra’da 100 Milyar Varillik Petrol Bulundu

İngiliz enerji şirketi UKOG, Londra’daki Gatwick Havalimanı yakınlarında toplam kapasitesi 100 milyar varili bulabilecek petrol rezervine ulaştıklarını açıkladı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/londra-da-100-m...

11. 12 Nisan | Papa 1915 Ermeni Olaylarına “Soykırım” Dedi

Katoliklerin dini lideri Papa Francesco, 1915 olaylarının 100. yıldönümü sebebiyle Vatikan'da düzenlediği ayinde, "20. yüzyılın ilk soykırımının Ermenilere yapıldığını" söyledi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/papa-1915-ermen...

12. 15 Nisan | Avrupa'nın Yeni Ülkesi: Liberland

Çek Cumhuriyeti vatandaşı Vit Yedliçka, Hırvatistan ile Sırbistan arasında kalan yedi kilometrekarelik "tarafsız bölge"de, "Liberland" adında devlet kurduğunu ilan etti.

Liberland'ın kurulmasının ardından geçen 10 günde ise devlete 160 bin kişinin vatandaşlık başvurusunda bulunduğu açıklandı.

13. 25 Nisan | Nepal'de '20 Atom Bombası Gücünde' Deprem

Nepal'in başkenti Katmandu'da 25 Nisan'da 7.8 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Depremde yaklaşık 6000 kişi yaşamını yitirdi

İngiltere'de yayımlanan Independent gazetesine konuşan bir uzman, depremin gücünün 2'nci Dünya Savaşı'nda Japonya'nın Hiroşima kentini yerle bir eden atom bombasınınkinin 20 katına eşit olduğunu söyledi.

Ayrıca meydana gelen depremin ardından Himalayalar'ın bir kısmının yüksekliğinin 1 metre kadar azaldığı belirlendi.

14. 28 Nisan | ‘Her Yer Ferguson, Her Yer Baltimore’

12 Nisan’da polis tarafından gözaltına alınan Fredie Gray, polis aracından indirildiği sırada omurliğinden ciddi bir şekilde yaralandı ve 19 Nisan’da hastanede hayatını kaybetti. Gray'in cenazesi sonrası polisin sert müdahalesine halkın tepkisi de sert oldu. Cenaze töreninden sonra çıkan olaylar sonrası kentte olağanüstü hâl ve bir hafta boyunca gece sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Siyahi Amerikalının ölümünden sonra Baltimore başta olmak üzere ABD’nin bir çok şehrinde protestolar düzenlendi. Polis şiddetini hedef alan gösterilerde yine polis tarafından öldürülen Michael Brown'a atfen ‘Her yer Ferguson, her yer Baltimore’ sloganları atıldı. Olayların büyümesi üzerine Baltimore emniyet müdürünün görevine son verildi. Ayrıca Freddie Gray için açılan soruşturmadan polislerin cinayet suçuyla yargılanması kararı çıktı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/abd-de-olaganus...
Freddie Gray'in Ölümüyle Başlayan Baltimore İsyanından Objektiflere Takılan 55 Kare - onedio.com
Freddie Gray'in Ölümüyle Başlayan Baltimore İsyanından Objektiflere Takılan 55 Kare - onedio.com

15. 27 Mayıs | FIFA'da Yolsuzluk Depremi

İsviçre polisi, ABD'nin yönelttiği yolsuzluk iddialarına dayanarak sabahın erken saatlerinde beklenmedik bir operasyon düzenledi ve Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) üst düzey 7 yetkilisini gözaltına aldı.

Yolsuzluk iddaları üzerine FIFA başkanı Blatter hakkında da soruşturma başlatıldı. Bunun üzerine Blatter başkanlıktan istifa etti.

16. 29 Mayıs | ABD Küba'yı Terör Listesinden Çıkardı

ABD, Küba'yı 33 yıl sonra terör örgütleri listesinden çıkardı. Küba'nın ABD'nin terör örgütleri listesinden çıkarılmasıyla ilgili nihai karar ABD Dışişleri Bakanı John Kerry tarafından verildi. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kerry'nin bu konudaki son kararı verdiğini ve bu konudaki gerekli işlemlerin yapıldığını kaydetti.

Kaynak: https://onedio.com/haber/abd-kuba-yi-ter...

17. Bir İnsanlık Dramı: Göçmen Krizi

Suriye'de iç savaş beşinci yılını geride bıraktı. Yüz binlerce insan ölürken milyonlarcası evlerinden oldu. 14 Eki 2015'te BM Mülteciler Yüksek Komiserliği'nin açıkladığı bilgilerine göre, Suriye'deki savaştan kaçanların sayısı 4 milyon 185 bini geçti.  7 milyon 600 bin kişi ülke içinde yer değiştirmek zorunda kaldı. Türkiye'deki kayıtlı mülteci sayısı 4 Ekim itibarıyla 2 milyon 72 bin oldu. Mültecilerin en büyük bölümü Türkiye'de.

Kaynak: https://onedio.com/haber/akcakale-siniri...

18. 23 Haziran | Pakistan'da Aşırı Sıcaklar Yüzlerce Can Aldı

23 Haziran | Pakistan'da Aşırı Sıcaklar Yüzlerce Can Aldı
23 Haziran | Pakistan'da Aşırı Sıcaklar Yüzlerce Can Aldı

Pakistan'ın güneyinde etkili olan aşırı sıcaklar sebebiyle ülke genelinde 1000'e yakın kişi hayatını kaybetti.

Kaynak: https://onedio.com/haber/pakistan-da-asi...

19. 3 Temmuz | Meksika Körfezi'ndeki Sızıntıdan Dolayı BP'ye Rekor Tazminat

İngiliz petrol şirketi BP'nin 2010 yılında Meksika Körfezi açıklarında petrol sızıntısında kaynaklı ABD'deki tüm davalarda 18,7 milyar dolar ödenmesi karşılığında anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/meksika-korfezi...

20. 14 Temmuz | New Horizons 9 yıllık yolculuk sonrası Plüton'la kucaklaştı

19 Ocak 2006 tarihinde uzaya fırlatılan New Horizons 9 yılda, 3 milyar mil yol kat ederek 14 Temmuz'da Plüton'a en yakın mesafeye ulaştı. 

"New Horizons" uzay aracına ait Lorri kamerasıyla yayımladığı 10 fotoğrafla, Plüton'da bir tam günün, 6,4 Dünya gününe eşit olduğunu açıklayan NASA, yüzeyde buz halinde su ve mavi bir gökyüzü bulunduğunu belirtti.

Kaynak: https://onedio.com/haber/pluton-u-net-go...

21. 14 Temmuz | Nükleer Görüşmeler Sonuçlandı: İran ile P5+1 Ülkeleri Anlaştı

İran ve AB'li diplomatlar, P5+1 ülkeleri ile İran arasındaki nükleer müzakerelerde anlaşmaya varıldığını açıkladı. Anlaşmanın ardından İran'a uygulanan pek çok yaptırım ve ambargo kaldırıldı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/iran-ile-p5-1-u...

22. 15 Temmuz | Afrika’nın En Ünlü Aslanı Cecil Öldürüldü

Zimbabve’de safari sevenlerin gözdesi olan ülkenin en meşhur aslanı ‘Cecil’,  Amerikalı bir diş hekimi tarafından öldürüldü. Koruma altındaki Cecil'in park sınırlarından çıkması sağlanarak, yani pusu kurularak öldürülmesine dünyanın dört bir yanından tepki yağdı. 

Yerli ve yabancı turistler tarafından en çok fotoğraflanan aslan olarak ün kazanan ‘Siyah Yeleli Cecil’, 13 yıldır Batı Zimbabve’nin Hwange Ulusal Parkı'nda dişi aslan Jericho ile yaşıyordu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/afrika-nin-en-c...

23. 17 Temmuz | Danimarka’dan Tarihi Rekor: Enerji İhtiyacının %140’ı Rüzgar Türbinlerinden Üretildi!

Normalinden güçlü rüzgarlar, yenilenebilir enerji konusunda gün geçtikçe kendisini geliştiren Danimarka’nın yeni bir rekora imza atmasını sağladı. Tüm elektrik ihtiyacı rüzgar enerjisinden karşılanmakla kalmadı, Almanya, Norveç ve İsveç’e de enerji sağlandı. Yapılan açıklamalara göre, ülkenin enerji ihtiyacının yüzde 140’ı rüzgar enerjisinden karşılandı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/danimarka-da-el...

24. 22 Temmuz | Birmingham'da 'En Az' 1370 yıllık Kur'an Bulundu

Dünyanın en eski Kuran'ı olabilecek elyazmaları, İngiltere'deki Birmingham Üniversitesi tarafından ortaya çıkarıldı.

Yapılan karbon 14 testiyle el yazmalarının en az 1370 yıllık olduğu belirlendi. Kuran'a ait sayfalar, yaklaşık bir asırdır üniversitenin kütüphanesinde fark edilmeden kaldı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/dunyanin-en-esk...

25. Dünyanın Büyük Çaresizliği: IŞİD

Geçtiğimiz yıl Musul’u ele geçirmesinden bu yana dünyanın gündeminden hiç inmeyen IŞİD, 2015 yılında sadece Suriye ve Irak'ta değil Arap ülkeleri başta olmak üzere birçok noktada katliamlar düzenledi. Türkiye ve Fransa IŞİD terörü ile sarsıldı.  IŞİD'e katılan Avrupalı sayısının 5 bin civarında olduğu, toplamda katılımın 12 binden 30 bin kişiye ulaştığı açıklandı. Peki örgütün giderek büyüme nedenleri ne? IŞİD cephanesini nereden ve nasıl alıyor? Değirmenin suyu nereden geliyor? Bunlar 2015'in en çok sorulan soruları arasındaydı...

Değirmenin Suyu Nereden Geliyor? 12 Maddeyle IŞİD’in Farklı Finansal Kaynakları - onedio.com
Değirmenin Suyu Nereden Geliyor? 12 Maddeyle IŞİD’in Farklı Finansal Kaynakları - onedio.com

26. 5 Ağustos | İncirlik'ten IŞİD’e İlk Bombardıman

ABD öncülüğündeki koalisyonun terör örgütü IŞİD'e karşı başlattığı hava saldırıları bir yılı geride bıraktı. Türkiye ile ABD, IŞİD’le mücadelede İncirlik üssünün aktif olarak kullanılması konusunda anlaşmaya vardı. Pentagon, İncirlik’te bulunan ABD insansız uçaklarının IŞİD mevzilerini buradan ilk defa bombaladığını açıkladı. Türkiye’nin kullanım izninin ardından uçaklar şimdiye kadar buradan sadece keşif için havalanmıştı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/abd-turkiye-den...

27. 12 Ağustos | Çin'de "Tehlikeli ve Kimyasal Maddelerin" Olduğu Bir Depoda Şiddetli Patlama: 50 Ölü

Çin'in kuzeybatısındaki Tianjin kentinde meydana gelen dev patlamalarda 50 kişi hayatını kaybetti, 700'den fazla kişi yaralandı

Kaynak: https://onedio.com/haber/cin-de-siddetli...

28. 21 Ağustos | Burnumuzun Dibinde Ortaya Çıktı: İnsanlardan 12 Milyon Yıl Önce Yaşamış Üstün Irkın İzleri

21 Ağustos | Burnumuzun Dibinde Ortaya Çıktı: İnsanlardan 12 Milyon Yıl Önce Yaşamış Üstün Irkın İzleri
21 Ağustos | Burnumuzun Dibinde Ortaya Çıktı: İnsanlardan 12 Milyon Yıl Önce Yaşamış Üstün Irkın İzleri

Afyon'daki Frig Vadisi'nde, bundan yaklaşık 14 milyon yıl öncesine dayanan araç izlerine rastlandı.

Rus Jeolog Dr. Alexander Koltypin, Frig Vadisi'nde 12-14 milyon yıllık izlerin, üstün ırka ait olduğunu savunuyor.

Dinozorların ayak izlerinin de aynı faktörle günümüze kaldığını belirten Koltypin, normal bir insanlıktan bahsetmediğini vurguladı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/burnumuzun-dibi...

29. 2 Eylül | İnsanlık Kıyıya Vurdu

Suriye'deki iç savaş sonrası bir çok insanın evlerini terk ederek Türkiye üzerinden Avrupa ve Amerika'ya uzanan yolculukları 2015 yılına damga vuran olaylardan biri oldu.

İnsani olmayan koşullarda savaştan kaçan Suriyeli göçmenler, Ege ve Akdeniz'den Avrupa ülkelerine geçişleri sırasında bir çok facianın ardından yaşamlarını yitirdi. Bir önceki seneye göre 30 kat fazla ölümlerin yaşandığı Ege ve Akdeniz resmen göçmen mezarlığına dönüştü. 

2 Eylül günü 3 yaşındaki Suriyeli Aylan Kurdi'nin Bodrum kıyılarında yüzükoyun yatan cesedi ise tüm dünyanın göçmen sorununa sessiz kalmamaları için bir sessiz çığlık niteliğindeydi.

Bu fotoğrafı gören hemen herkes aynı yorumda bulundu: İnsanlık kıyıya vurdu...

Akdeniz'deki Göçmen Facialarını ve Avrupa'nın Duyarsızlığını Anlatan 45 Karikatür - onedio.com
Akdeniz'deki Göçmen Facialarını ve Avrupa'nın Duyarsızlığını Anlatan 45 Karikatür - onedio.com

Ayrıca Bodrum belediyesi Aylan'ın adını, cansız bedeninin bulunduğu plaja verilmesini ve bir heykelin yine aynı yere dikilmesini kararlaştırdı.

2015 yılında Ege ve Akdeniz'den bindikleri botlarla Avrupa'ya geçmeye çalışırken yaklaşık 4000 göçmenin hayatını kaybettiği tahmin ediliyor.Tüm bu gelişmelerden sonra Avrupa'nın bazı ülkeleri göçmenleri kabul etmezken, İngiltere, Fransa, Kanada ve İzlanda belli oranlarda insanın ülkelerine alınması konusunda adımlar attı.

5 Madde ile Avrupa'daki Göçmen Krizinden Para Kazananlar - onedio.com
5 Madde ile Avrupa'daki Göçmen Krizinden Para Kazananlar - onedio.com

Göçmen konusunda kilit ülke olarak tanımlanan Türkiye için ise 25 Kasım'dan toplanan Avrupa Komisyonu Suriyeli mültecilerin desteklemesi ve Avrupa'ya girmeye çalışan göçmen akışını azaltması için Türkiye'ye iki yıl süreyle 3 milyar euroluk kaynak ayrılmasını onayladı.

30. 10 Eylül | İnsanın Atası Olan Yeni Bir Tür Bulundu: 'Homo Naledi'

10 Eylül | İnsanın Atası Olan Yeni Bir Tür Bulundu: 'Homo Naledi'
10 Eylül | İnsanın Atası Olan Yeni Bir Tür Bulundu: 'Homo Naledi'

Güney Afrika'da yapılan kazılarda insanın atası olan yeni bir tür bulundu. Bulunan yeni tür 'Homo naledi' olarak adlandırıldı. Mağarada bulunan kalıntılarda 15 farklı kişiden 1500 iskelet parçası bulundu. Kalıntılarda bulunan 15 kişinin içinde küçük çocuklar, yetişkin ve yaşlı bireyler olduğu bildirildi. Türün yaşı henüz tespit edilemezken, en az on binlerce yıl öncesinden kalma olduğu düşünülüyor.

Kaynak: https://onedio.com/haber/insanin-atasi-y...

31. 17 Eylül | Demokrasinin Kara Günü: Burkina Faso'da Ordu Yönetime El Koydu

Burkina Faso'da başkanlık muhafızları, geçici Cumhurbaşkanı ve hükümet üyelerini tutuklayarak yönetime el koydu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/burkina-faso-da...

32. 21 Eylül | Volkswagen Emisyon Skandalı

Alman otomotiv devi Volkswagen'in, ABD’de sattığı 2.0 litre dizel motora sahip araçların emisyon testlerini manipüle ederek çevreyi belirtilenden 40 kat daha fazla kirlettiği tespit edildi. 

Volkswagen'in Avrupa'daki 8,5 milyon aracını geri çağıracağı açıklandı. İsviçre ve Hollanda Volkswagen'in dizel araçlarının satışını geçici olarak durdurdu.

Ayrıca emisyon skandalı sonrası Volkswagen'de yönetim kurulu başkanlığından istifa eden Martin Winterkorn hakkında soruşturma açıldı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/dizel-motorunun...

33. 25 Eylül | Hac'da Facia: 769 Ölü

Suudi Arabistan'nın Mekke kentinin 5 kilometre dışında bulunan Mina'da şeytan taşlama alanına giden caddede izdiham çıktı. 769 kişinin öldüğü faciada 4 Türk hacının hayatını kaybettiği açıklandı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/hac-daki-faciad...

34. 7 Ekim | Nobel Kimya Ödülü'nün Sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar

Çalışmalarını ABD'de sürdüren Mardin doğumlu genetik bilimci Prof. Dr. Aziz Sancar, bu yılki Nobel Kimya Ödülü'ne layık görüldü.

Ayrıca Nobel Ekonomi Ödülü’ne İngiliz iktisatçı Angus Deaton, Nobel Barış Ödülü'ne Tunus Ulusal Diyalog Dörtlüsü, Nobel Edebiyat Ödülü’ne 67 yaşındaki Belaruslu yazar ve araştırmacı gazeteci Svetlana Alexievich ve Nobel Tıp Ödülü'ne İrlandalı William Campbell, Japon Satoshi Omura ile Çinli Youyou Tu layık görüldü.

35. 19 Ekim | Kanada'da Liberal Parti Tek Başına İktidar

Kanada’da Stephen Joseph Harper başbakanlığında 9 yıldır devam eden Muhafazakar Parti iktidarı sona erdi. Ülkede yapılan 42. Federal Seçimlerden, Liberaller birinci parti olarak çıktı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/kanada-da-liber...

36. 4 Kasım | Romanya'da 32 Kişinin Can Verdiği Yangın Sonrası Başbakan ve Kabinesinden İstifa

Romanya Başbakanı Victor Ponta, Başkent Bükreş'teki bir gece kulübünde çıkan ve 32 kişinin ölümüne yol açan yangının ardından kabinesiyle birlikte istifa edeceğini açıkladı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/romanya-da-32-k...

37. 13 Kasım | Fransa Tarihinin En Kanlı Terör Saldırısı

13 Kasım Cuma günü saat 21:00'de Fransa tarihinin en büyük "terörist" saldırısı gerçekleşti.  Fransa'nın başkenti Paris'te 7 farklı noktada art arda silahlı ve bombalı saldırılar düzenlendi. Bir konser salonunda çok sayıda kişi rehin alındı, polisin düzenlediği kurtarma operasyonuna rağmen 100 civarında rehine teröristler tarafından öldürüldü. Fransa Cumhurbaşkanı Hollande saldırıları IŞİD'in gerçekleştirdiğini söyledi ve bunu ‘savaş nedeni’ olarak gördüklerini belirtti. IŞİD de Fransızca ve Arapça yayımladığı açıklamayla saldırıları üstlendi. 129 kişinin hayatını kaybettiği saldırılar sonrası Fransa'da 3 günlük ulusal yas ilan edildi.  Fransa sınırları İkinci Dünya Savaşı'ndan bu yana ilk defa kapatıldı. Saldırıların ardından olağanüstü hal ilan edilen Fransa'da parlamento, sürenin 3 aya uzatılması için hükümete yetki verdi.

Kaynak: https://onedio.com/haber/paris-te-isid-t...

38. 17 Kasım | Oxford Sözlükleri Yılın Kelimesini Açıkladı: Emoji!

Her sene İngilizcede yılın en popüler sözcüğünü seçen Oxford, bu yıl bir emojiyi, 'gülmekten gözlerinden yaş gelen' yüz ifadesini ödüle layık gördü.

Kaynak: https://onedio.com/haber/oxford-yilin-ke...

Andy Murray'den Bol Emoji'li Evlilik Tweet'i

39. 24 Kasım | Suriye Sınırında Rus Uçağı Düşürüldü

Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde, Türkiye sınırı yakınında bir savaş uçağı, Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle angajman kuralları çerçevesinde vurularak düşürüldü. 66 yıllık NATO tarihinde ilk kez bir birlik üyesi ülke Rus uçağı düşürdü.

Kaynak: https://onedio.com/haber/sinirda-dusurul...

40. 8 Aralık | Donald Trump: Müslümanların ABD'ye Girişi Durdurulsun

2016 ABD başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'nin aday adayı Donald Trump, Müslümanların ABD'ye girişinin tamamen durdurulması çağrısı yaptı. Bununla da kalmayan Trump, NBC'yle röportajında ülkedeki Müslümanların takip edilmesi için "veri tabanı" kurulmasını savundu.

Beyaz Saray konuya ilişkin yazılı bir açıklama yaparak Trump'ın bu sözlerini eleştirdi ve "Bu Amerikan değerlerine ve ulusal güvenlik çıkarlarına aykırıdır" denildi. Siyasilerden Facebook CEO’su Zuckerberg'e, efsanevi boksör Muhammed Ali'den, ünlü yönetmen Michael Moore'a pek kişi ve kesiminden eleştirilerin hedefi oldu.

Kaynak: https://onedio.com/haber/trump-muslumanl...

41. 12 Aralık | İklim Değişikliğini Önleyecek Paris Anlaşması Kabul Edildi

Fransa'nın başkenti Paris'te yaklaşık 200'e yakın ülkenin katılımıyla iki haftadır devam eden iklim konferansında, taslak sonuç bildirisi üzerinde uzlaşma sağlandı. COP21’de hedef 2 dereceden daha az bir sıcaklık artışı...

Kaynak: https://onedio.com/haber/ve-bm-iklim-kon...
Paris İklim Zirvesi'ne Giriş: Görüşmeler Neden Bu Kadar Önemli? - onedio.com
Paris İklim Zirvesi'ne Giriş: Görüşmeler Neden Bu Kadar Önemli? - onedio.com

42. 13 Aralık | Suudi Arabistan'da Tarihi Seçim: Kadınlar İlk Kez Oy Verdi

Suudi Arabistan'da ilk defa aday ve seçmen oldukları Belediye meclis seçimlerinde kadınlar, 20 sandalye kazandı.

Kaynak: https://onedio.com/haber/suudi-arabistan...

Türkiye'de neler oldu?

2015'te Türkiye Gündeminde İz Bırakan 76 Olay - onedio.com
2015'te Türkiye Gündeminde İz Bırakan 76 Olay - onedio.com
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
matrcomes

Dünyanın her sene daha boka doğru gidiyor

Gizli Kullanıcı

Suruç/Ankara

piyetro-yurdana-88

Yav bir bitmediniz.

Gizli Kullanıcı

Nedir derdin ?

piyetro-yurdana-88

Bezek, fistanlı hevalden farksızsın.

Gizli Kullanıcı

neresi unutulmayacak lan bunların?hı?nesi unutulmayacak olm bunların?her ülkede insanlar gerizekalı,nankör ve mal.eşşek gibi unutacaklar.ya da unutmuş gibi yapacaklar.her sene önemli olaylar oluyor.peki hiç biri hatırlanıyor mu?

yolunda-gitmeyen-adam

dünyayı bilmemde türkiyede olanları coktan unuttu bizim millet

darkwins

Şimdi sağa sola laf atıp Türkiye'deki olaylar yook diye haykıranlar olacaktır. Adres:http://onedio.com/haber/2015-te-turkiye-gundeminde-iz-birakan-76-olay-633470?utm_source=onediogundem&utm_campaign=2015%27te%20T%C3%BCrkiye%20G%C3%BCndeminde%20%C4%B0z%20B%C4%B1rakan%2076%20Olay&utm_medium=tweet

Görüş Bildir