Akdeniz'deki Göçmen Facialarını ve Avrupa'nın Duyarsızlığını Anlatan 45 Karikatür

 > 

"Kara Kıt'a'dan son çare olarak kırık dökük ümitlerine sarılıp denize açılan bu insanlara nasıl el uzatacağımızı tartışmamız gerekirken, meselenin insan hakkı temelinde değil, Avrupa'nın sınır güvenliği bağlamında ele alınması başta Avrupa'nın olmak üzere bütün bir insanlığın vicdanen kokuşmuşluğunun en acı göstergesidir."

Avrupa kendi kalkınma ve refahı adına bütün bir Afrika'yı yıllar boyu acımasızca sömürdü. Kara Kıt'a'daki insanları hayvandan dahi aşağı köle canlılar olarak gördü. Yeraltı kaynakları ve insan kaçakçılığı nedeniyle bu topraklarda insanlık tarihinin en korkunç toplu cinayetleri işlendi. Hala Avrupa'nın bu bahtsız kıt'a üzerinde kurulu sömürge düzeni devam etmektedir. Afrika'da yaşanmış olan vahşet tek başına cehennemin varlık sebebi olacak kadar dehşettir. Tüm bu insanlık suçu dolu geçmişiyle Avrupa bugün yine kendisinin uygulamış olduğu sömürgecilikten doğan bir insanlık sınavıyla daha karşı karşıya: 'Göçmen sorunu'. Sadece bu yıl dahi on binlerce insan hayalleriyle beraber Akdeniz'in karanlık sularında kaybolup gitti. Avrupa ise bu kıyametvâri insanlık dramı karşısında tarihteki gibi vurdumduymaz ve pragmatist bir tutum segiliyor.. İngiltere ve İtalya, göçmen olaylarını teşvik ettiği gerekçesiyle Akdeniz sularında arama kurtarma faaliyetlerini dahi kesinlikle yapmayacağını dünyaya deklare etti. On binlerce insan umutlarının terennümleriyle Akdeniz'in derin sularında boğulurken, Avrupa bu acı sahneyi adeta şezlongundan elinde viskisi kayıtsızca seyretmekte.

Kaynak: http://bedirhaber.com/galeri/akdenizde-h...

1. 

2. 

3. 

4. 

5. 

6. 

7. 

8. 

9. 

10. 

11. 

12. 

13. 

14. 

15. 

16. 

17. 

18. 

19. 

20. 

21. 

22. 

23. 

24. 

25. 

26. 

27. 

28. 

29. 

30. 

31. 

32. 

33. 

34. 

35. 

36. 

37. 

38. 

39. 

40. 

41. 

42. 

43. 

44. 

45. www.bedirhaber.com

Bu galerinin tüm hakları BEDİRHABER'e aittir. Aktif link vermeden galeri kullanılamaz. Onedio.com bu galeriyi yayınladıktan sonra üzerinde BEDİRHABER ile aynı haklara sahiptir. Karikatürlerin telifi imza sahiplerine aittir.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Gizli Kullanıcı

üç kelime ile özetleyelim. tüfek, mikrop ve çelik.

hakan-aktas

sömürgeci devletler olmasa onların haklarını özgürlüklerini kimse kısıtkamasa onlar ne sizin nede başka ülkeye gitmek isterler onların sadece istedikleri ''ÖZGÜRLÜK''

i-need-a-sensei-

Avrupa avrupa diye bağıranları anlamıyorum. Tamam gelişmiş, modern(!) ülkeler. Her şey güzel, eğitimi mükemmel, oyu güzel buyu güzel. Ee nasıl kuruldu bu modern ülkeler? Kanla, çalınan canlarla, hayatlarla. Bizi düşman diye gösterdiler Sudanlılara Çanakkale'de. acıyla ölen insanların mezarlarının üstüne bir ülke kurdular. Haketmediler. Haketmiyorlar. Bugün çoğu kişi avrupayı çok seviyor olsa da, onlar bizi tanımıyorlar bile. Öyle bir sistem kurmuşlar ki üzerimize, bütün yarar onlara. Osmanlıydı, savaştılar. Türkiye yeni kurulmuştu, savaştılar. Gelişemedik. Gözümüz avrupadaydı. Yan gelip yatıyor, "Bak hele abd'ye neler yapmış!" diyenlerimiz vardı tv izleyerek. Kola verip elmas almak ne demek? Oldu işte, bu da yaşandı...

pinar-celebi

Yüzyıllarca dört bir yandan Afrika ülkelerini sömürdüler, ezdiler, insan yerine koymadılar, köle diye alıp sattılar...Böyle böyle geliştiler. Afrika ülkeleri bu kadar kötü durumdaysa Avrupalı emperyalist devletlerin yüzünden. Şimdi de umursamıyorlar. Pek fazla değişen bir şey yok maalesef. Onların yöneticileri için her zaman kendi çıkarları önemli ve Avrupalı isen insansın. Dünyanın düzeni baştan yanlış. Yapmışlar ama olmamış.

abdullah-akbeyik

Arap BaharInin sonucu.

Görüş Bildir