Görüş Bildir
Haberler
2015’in İlk Yedi Ayında 160 Kadın Öldürüldü

2015’in İlk Yedi Ayında 160 Kadın Öldürüldü

FreiGeist
05.08.2015 - 09:38 Son Güncelleme: 05.08.2015 - 13:28

2015’in ilk yedi ayında erkekler 160 kadın öldürdü, 70 kadına tecavüz etti, 122 kadını fuhuşa zorladı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

bianet'in yerel ve ulusal gazetelerden, haber sitelerinden ve ajanslardan derlediği haberlere göre, 2015’in ilk yedi ayında erkekler 160 kadın öldürdü, 70 kadına tecavüz etti, 122 kadını fuhuşa zorladı, 229 kadını yaraladı, 155 kadını taciz etti.

Temmuz’da erkekler 19 kadını öldürdü; 12 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti; bir kadını fuhşa zorladı; 36 kadını yaraladı; 10 kadın ve kız çocuğunu taciz etti.

Bunlara ek olarak, iki kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu; biri şiddet gören, biri ise tecavüze uğrayan iki kadın ise intihar etti.

Ayrıca Kayseri’de biri 1998’de, biri 2005’te işlenmiş iki kadın cinayetinin failleri Temmuz 2015’te yakalandı: Bir erkek, babasının azmettiriciliğiyle annesini öldürmüş; bir başka erkek ise fuhuş yapmayı reddeden karısını öldürmüştü.

Kadınların yüzde 16’sı boşanmak istediği/evden ayrıldığı için öldürüldü . Boşanmak istediği için öldürülen kadınlardan biri, ailesinin evine yerleşmiş ancak ailesinin ısrarıyla kocasıyla “barıştırılmıştı”. Boşanmak isteyen bir kadın ise kocası hakkında çıkardığı uzaklaştırma kararına rağmen öldürüldü.

Kadınların yüzde 47’sini kocaları, yüzde 16’sını babaları öldürdü : Bir kadını akrabası olan bir erkek, birini arkadaşı, üçünü babaları, ikisini damatları, dokuzunu kocaları, birini oğlu, ikisini sevgilisi öldürdü.

Cinayetlerin y üzde 47’si ateşli silahlarla, yüzde 26’sı kesici aletlerle işlendi: Erkekler üç kadını av tüfeğiyle, birini baltayla, dördünü bıçakla, birini boğarak, üçünü boğazını keserek, birini döverek, beşini tabancayla, birini tüfekle öldürdü.

Cinayetlerin ardından dört erkek intihar etti, ikisi kolluk kuvvetlerine teslim oldu.

Temmuz ayında kadın katillerinin yaşları 17 ila 67, öldürülen kadın ve kız çocuklarının yaşları 14 ila 67 arasında değişti.

Kadın katlinin yaşandığı iller Afyon, Aksaray (3), Ankara, Bilecik, Giresun (2), İstanbul, İzmir (3), Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Samsun, Tekirdağ ve Tokat.

Tecavüz

Erkekler Temmuz’da 12 kadın ve kız çocuğuna tecavüz etti; bir kadını fuhşa zorladı.

Tecavüzcülerden sadece üçü tutuklandı. Bir kadın kendisine yaylada tecavüz etmeye çalışan erkeği tüfekle öldürdüğü için tutuklanırken, kadınlara tecavüz edip videoya çeken ve bu görüntülerle kadınlara şantaj yapan iki tecavüzcü tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Tecavüzcülerin yüzde 67’si kadınların tanıdığı erkeklerdi. Bir kadına arkadaşı, bir kadına kocasının arkadaşı, birine bir hastane çalışanı, birine komşuları, üçüne sevgilisi, ikisine tanıdık erkekler, üçüne tanımadığı erkekler tecavüz etti.

Tecavüzlerin yüzde 25’i evde, yüzde 25’i ise kadınların zorla götürüldüğü metruk binalarda yaşandı: Erkekler üç kadına evde, birine hastanede, birine metro istasyonunda, birine ormanlık alanda, birine otelde, ikisine sokakta, üçüne metruk binalarda tecavüz etti.

Tecavüze uğrayan kadınlardan biri turistti.

Temmuz’da tecavüzcülerin yaşları 15 ila 40, tecavüze uğrayan kadın ve kız çocuklarının yaşları 8 ila 41 arasında değişti.

Tecavüzlerin yaşandığı iller Antalya, Balıkesir, Bolu, Bursa, Edirne, Erzurum (2), İstanbul, Kayseri, Kırıkkale, Kocaeli ve Samsun.

Şiddet – yaralama

Erkekler Temmuz’da 36 kadını yaraladı.

Kadınların yüzde 53’ünü partnerleri (koca, dini nikahlı koca, sevgili), yüzde 11’ini ise eski partnerleri (eski koca, eski sevgili) yaraladı: İki kadını babaları, birini damadı, ikisini dini nikahlı kocaları, birini doktoru, ikisini eski kocası, ikisini eski sevgilisi, ikisini eve giren hırsızlar, birini işyerinden bir tanıdığı, 14’ünü kocaları, dördünü oğulları, birini birliktelik teklifini reddettiği bir erkek, üçünü sevgilileri, birini tanımadığı bir erkek yaraladı.

Kadınların yüzde 17’si ölüme sebebiyet verebilecek şekilde yaralandı, yüzde 78’i darp edildi: Erkekler üç kadını bıçakla, birini cisimle darp ederek, 28’ini darp ederek, birini işkence yaparak, birini kurusıkı tabancayla, ikisini tabancayla yaraladı.

Temmuz’da şiddet uygulayan erkeklerin yaşları 23 ila 55, şiddete maruz kalan kadınların yaşları 17 ila 55 arasında değişti.

Temmuz’da şiddet – yaralama vakalarının medyaya yansıdığı iller Adana (5), Aksaray (4), Ankara (2), Antalya (3), Burdur, Denizli, Elazığ, Eskişehir, İstanbul, Karabük, Kocaeli (2), Maraş, Mersin (2), Muğla, Osmaniye, Trabzon (7) ve Urfa (2).

Taciz

Erkekler Temmuz’da 10 kadın ve kız çocuğunu taciz etti.

Taciz olaylarının yüzde 40’ı evde, yüzde 30’u sokakta, yüzde 30’u ise Kuran kursunda yaşandı.

Yedi kadın ve kız çocuğu cinsel tacize, biri sözlü tacize maruz kaldı; bir erkek bir kadının yatak odasının ve banyosunun duvarına delik açarak gözetledi; bir erkek ise uzaklaştırma kararını ihlal ederek boşanmak isteyen karısının evine gitti.

Kadın ve kız çocuklarının dördü tanımadıkları erkekler, biri hizmet veren bir kişi, biri evine giren hırsız, biri boşanmak istediği kocası, üçü ise bir imam tarafından taciz edildi.

Temmuz’da taciz vakalarının yaşandığı iller Adana, Bartın (3), İstanbul (3), Kocaeli, Manisa ve Samsun.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
1
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
murat toz

bu habereleri duydukça erkek olmanın otesinde insan olmak olmaktan nefret ettiriyorlar :)))

Turbo Turabi

bırakın medyayı, polise bile yansımayan 100'lerce olay daha vardır. bunlar buz dağının görünen kısmı sadece. üzücü ama maalesef durum bu. aslında bu durumun ... Devamını Gör

trnkymet

bir kişi sırf kadın olduğu için bunlara katlanmak zorunda değil.Bu çok kötü bir şey bence akşam dışarı çıkamayan,otobüse binmekten korkan bir sürü insan var ... Devamını Gör