Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1950’lerden Müzik Ziyafeti Çekmek İsteyenler İçin 15 Muhteşem Şarkı

 > 
582PAYLAŞIM

Müzik her dönemde, her zaman güzeldir aslında. Her dönemin de kendine göre farklı bir güzelliği vardır. 50'ler döneminin müziklerini sevenler için hazırladığımız bu listeyle eskiye doğru bir yolculuk yapabilirsiniz. Keyifli dinlemeler.

1. Ray Anthony - Peter Gunn Theme

Gerçek adı Raymond Antonioni olan sanatçı, 1950'lerde oldukça popüler olan "The Ray Anthony Orchestra" adlı kendi orkestrasını kurmuştur. 1953-1954 yılları arasında televizyon programı "Top Tunes" için müzik direktörlüğünün ardından 1955 yılında kendini oynadığı "Daddy Long Legs" adlı sinema filminde boy göstermiştir. Aynı sene, o zamanların seks sembolü olarak işaret edilen aktris Mamie Van Doren ile evlenmiştir.

Kaynak

2. Chuck Berry - Johnny B. Goode

Asıl adı Charles Berry olan rock'n'roll'un varlık nedeni ve efsanesi Chuck Berry, 18 Ekim 1926 yılında Kaliforniya, ABD'de doğdu. 1940'lı yılların sonunda Gibson'un gitarı elektriklendirmesi yeni bir devrimi müjdeliyordu. O güne kadar blues ve rock'n'roll gruplarında solo enstrümanı saksafon ya da piyano iken; mucid'i azam Gibson'un Les Paul model elektrikli gitarından sonra yerler değişecekti. İşte elektro gitar ile rock'n'roll'un günümüze taşınması da bu köprüyle başlayacaktı. Chuck Berry de bugünkü birçok müzisyeni etkileyecekti. Bunların başında da AC/DC ve Angus Young gelecekti, öyle ki onun gitarla sahnede seke seke dolaşması tamamen Chuck Berry'den gelenekselleşmiş bir tavırdır. Aynı şekilde Young'un ustalarındandır. Şimdi burada ismini yazamayacağım farklı biçim ve türevlerde birçok rock kökenli müzisyeni etkileyen bir ekolün ismidir; Chuck Berry... 88 Yaşında Usta gitarist ve rock'n'rollcu, 1950 yılında ilk olarak bir kulüp ya da bar grubu diyebileceğimiz St Louis, Mo adlı trio ile müzik kariyerine başladı. Bu grupta usta gitarıyla yer alırken, Johnson piyanoda, Ebby Harding de davuldaydı.

Kaynak

3. Teresa Brewer - Music Music Music

4. The Weavers with Gordon Jenkins Orchestra - Goodnight, Irene

5. Elvis Presley - Jailhouse Rock

ABD'li şarkıcı, müzisyen,aktör. Dünya çapında Rock'n Roll'un kralı ya da kısaca kral olarak tanınır. Diğer lakabı olan Elvis The Pelvis ise 1950'li yıllarda kendisine takılmıştır.[3] Böyle söylenmesinin nedeni ise ilginç dansı olduğu kadar argo bir ifade ile o zamanların tutucu toplumunda yakışıklı ve seksi olduğunu ifade etmek amaçlı uygun bir argo söylem daha doğrusu modern bir deyim olmasıdır.[4] Presley'in sahip olduğu en büyük avantajlardan biri ise sesiydi. Zenci ve beyaz tonlarını rahatlıkla kullanabiliyordu. Kilise müziğinden, popüler müziğe;Rock'n Roll'dan Blues tarzına kadar çok çeşitli türlerde eserler verdi. It's Now or Never gibi opera tarzında yakın parçalar seslendirdi.My Way gibi bazı cover çalışmalarının şöhreti asıllarını dahi geride bıraktı.

Kaynak

6. Little Richard - Good Golly Miss Molly

Süper bir Rock'n Roll sesi. Olağanüstü bir gırtlak. Lucille, Tutti Frutti gibi şarkıları popülerdir. 

Kaynak

7. Everly Brothers - Bye Bye Love

50'lerin sonunda en iyi vokal grubu olarak adlandırılan, Don ve Phil Everly'den olu$an müzik topluluğu.

Kaynak

8. Rosemary Clooney - Come On-A My House

George Clooney'nin halası olan ve 30 haziran 2002 günü akciğer kanserinden ölen şarkıcı. 

Kaynak

9. Ella Fitzgerald - Ev'ry Time We Say Goodbye

Yirminci yüzyılın en önemli ABD'li caz vokalistlerinden biridir. Entonasyonunun ve yorumunun kusursuzluğu, doğaçlamalarda bir trompet gibi kullanabildiği üç oktav aralığını aşan sesiyle anılır. Elli yedi seneyi aşan kariyerinde 13 Grammy Ödülü ile ABD başkanları Ronald Reagan (Ulusal Sanat Madalyası) ve George H. W. Bush (Özgürlük Madalyası) tarafından verilmiş iki ayrı ödüle sahip oldu.

Kaynak

10. Guy Mitchell - Singing The Blues

1927 doğumlu Guy Mitchell (Hırvat asıllı olup gerçek adı Albert George Cernik'tir), 50'li yıllarda 44 milyon plak satmayı başarmış pop şarkıcısı. En büyük başarılarını 1950 yılında "My Heart Cries For You", 1951'de "My Truly, Truly Fair" 1952'de "Pittsburgh, Pennsylvania", 1956'da "Singing The Blues" ve 1959 yılında "Heartaches By The Number" adlı parçalarla elde etmiştir. Alkolizmle mücadele eden, üç kez boşanan Mitchell 1999 yılında kanser nedeniyle vefat etmiştir.

Kaynak

11. Mitch Miller - Yellow Rose of Texas

12. Edith Piaf - Padam Padam

Sokakta şarkı söylerken, Fransa'nın ünlü müzikhollerinden birinin sahibi olan Louis Leplee ile tanışır. Louis Leplee, sesini dinler ve hayran kalır. Piaf'ın lâkabını "Küçük Serçe" yapacaktır, ancak bu lâkap kullanıldığı için "Kaldırım Serçesi" adına karar verilir. Artık Édith Piaf'ın kariyeri başlamıştır. Kısa süre içinde tüm Fransa tarafından bir "gurur" olarak kabûl edilir..

Kaynak

13. The Isley Brothers - Shout

1954 yılında kurulmuş olan ve halen de müzik yapan bir soul grubu. Bir çok kişinin The Beatles'ın sandığı Twist And Shout da aslında bu grubun meşhur ettiği bir şarkıdır. O'kelly, Ronald ve Rudolph adlarındaki Cincinnatti orijinli üç erkek kardeşten oluşan, 1957 yılında ilk albümlerini kaydetmiş efsanevi grup. Müzik hayatları boyunca 20 küsur albüm kaydetmiş ve bu albümlerde yer alan çoğu şarkı listelerde uzun süre ilk sıralarda kalmıştır. Yalnızca müzisyen kimlikleri ile değil aynı zamanda dönemlerinde afro-amerikanların haklarının korunması için politik bir duruş benimsemişler, kendi komünitelerine kaba güçle değil daha barışçıl yollarla çözüm bulmaları gerektiği konusunda çağrılar yapmışlardır. 1969 yılında Yankee Stadyumuunda 'siyah özgürlük' ve barış kutlamaları için yüz binlerce kişiye saatler süren bir konser vermişlerdir. Marvin Gaye'in What's Goin' On şarkısı ilk kez bu konserde barış çağrıları yapan bir anlam kazanmıştır.

Kaynak

14. The Coasters - Yakety Yak

1956'da kurulmuş bir Rock'N Roll grubu. Jerry Leiber ve Mike Stoller ile çalışmak gibi büyük bir şans yakalayan grup, Charlie Brown, Poison Ivy, Along Came Jones gibi son derece eğlenceli parçalar çıkartmıştır.

Kaynak

15. The Platters - Only You

4 erkek ve 1 kadından oluşan bu grubun debut albümleri de grupla aynı ismi taşır. Only you isimli demirbaş parçaları da bu albümde bulunur.

Kaynak

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
aybike-o

yaklaşık 8 yaşındayken babam bunların ve daha fazlasının olduğu bir kaset hediye etmişti doğum günümde resmen o yıllara döndüm dinledikçe :)

onur.kaplan.94

Edith Piaf!!!!!! Keşke La vie en rose ve Non je ne regette rien i de ekleseydiniz :)

seytantuylu

Lucille dedin mi akla B:B King gelir ötesi yalandır :)

taitava

Johnny b. Goode candır :)

Görüş Bildir