Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

1915 Rusya'sı 1300 Kostüm

-
Abone ol

“Kurt Seyit ve Şura”nın geçen salı yayınlanan ilk bölümü, hikayesi ve yıldız kadrosu kadar sinema kalitesindeki görüntüleri ve mekan seçimleriyle de ses getirdi. Özellikle dönem kostümleri, seyirciyi bir masal dünyasına sürükledi. Kurt Seyit ve Şura, uzun hazırlık döneminin sonunda izleyiciyle buluştu. Dizi, oyunculuklar kadar görselliğiyle de beğeni topladı. 1915 Rusya’sını her detayıyla yansıtan kostümler, 20 terzi tarafından üç ayda Türkiye ve Rusya’da dikildi.Kumaş seçiminden ayakkabı detayına kadar toplam beş aylık bir süreçte hazırlanan 1300 parça kostüm, çekimlerin devam ettiği Rusya’ya iki TIR’a yüklenerek götürüldü. Sadece erkek figürasyon kostümleri Rusya’dan temin edildi. 250 adet erkek, 250 adet kadın ayakkabısı ile takılar da yine diziye özel olarak Türkiye’de üretildi.

kaynak:http://gecce.com/

Dönemin kıyafetleri hazırlanırken, hataya düşmemek için Türkiye ve Rusya’daki uzmanlara başvuruldu. Tarih danışmanları Doç. Dr. Akşin Somel, Andrei Aleksandrovich ve Vadim Viktorovich’in danışmanlığında tüm ayrıntılar titizlikle işlendi.

19 yaşında bir Rus asilzadesi olan Şura’nın gardırobundaki temel renk, saflığı ve gençliği çağrıştırdığı için vanilya rengi olarak belirlendi. Şura’nın cemiyet hayatına ilk takdim edildiği baloda giydiği dantel ve ipek kumaşlarla hazırlanan kostümde de yine bu ton tercih edildi.

Dönemin asil kadınları arasındaki moda renkler olan pudra tonları da tüm karakterler için özel olarak hazırlanan kıyafet ve aksesuvarlarda temel renk olarak planlandı.

Şapkaların tamamı Rusya’da üretilirken incili saç tokaları gibi aksesuvarlar kişiye özel olarak tasarlandı.

Dizinin Kırım’da geçen bölümlerinde, Eminof ailesi ve Kırım Türklerinin giydiği kostümler de tarihi belgelere dayanarak tasarlandı. Dönemin fotoğraf ve belgelerini aylar süren çalışmalarla mercek altına alan sanat ekibi, Kırım tarafı için de geleneksel temaları ön plana çıkardı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir