Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

16 Madde ile Kusma Korkusu Olarak da Bilinen Düşman Başına Fobi: Emetofobi

387PAYLAŞIM

Kusmaktan korkmak da ne oluyormuş demeyin a dostlar. Bu durum epey yorucu ve can sıkıcı olabiliyor. İşte 16 madde ile Emetofobi:

Kaynak: http://www.buzzfeed.com/maggyvaneijk/its...

1. Emetofobiye sahip insanlar, kusmaya ve diğer insanları kusarken görmeye/duymaya karşı büyük bir korkuyla yaşarlar.

2. Emetofobi, kişiyi çok fazla yoran, hatta tüketen boyutlara ulaşabiliyor.

Hem fiziksel, hem zihinsel, hem de duygusal anlamda kişiyi zorlayan bir durum olan Emetofobi, yoğun anksiyeteye ve hatta panik bozukluğa sebep olabiliyor.

3. Psikiyatrist Dr. David Veale, insanların %7'lik bir kısmında kusma korkusuna rastlandığını fakat bu spesifik fobinin daha nadir olarak, nüfusun yaklaşık %0.5'inde ve genellikle kadınlarda görüldüğünü belirtiyor.

4. Kusmakla ilgili en ufak şaka bile bu insanların panik atak yaşamasına sebep olabiliyor.

5. Bir film ya da dizideki karakterin hasta olduğunu görmek bile emetofobik insanlar için kabus gibidir.

6. Bu durumdan muzdarip olan insanlar, yaşadıkları ağır durumu diğer insanlara anlatmakta genellikle güçlük çekiyorlar.

Bu insanların genellikle dışardan aldıkları tepki: "Kusmayı kim sever zaten, abartma." tarzında oluyor ve durum genellikle tam olarak anlaşılamıyor.

7. Bu durum bir şekilde kişinin kendi bedeninden korkmasına sebep olduğu için kaçmak imkansız ve kişileri kendi bedenine karşı aşırı duyarlı hale getiriyor.

8. Emetofobi bazı insanlarda travmatik tecrübeler sebebiyle ortaya çıkabildiği gibi; bazı insanlar için hatırlayamadıkları kadar eski bir zamana dayanıyor.

9. Bu fobi, çoğu insan için kontrolü kaybetme korkusu ile ortaya çıkıyor. Emetofobikler hayatlarındaki hiçbir şeyin, özellikle de kendi bedenlerinin kontrolünü kaybetmek istemiyorlar.

10. Bu durumu yaşayan insanların çoğu alkol kullanımını ya çok düşük seviyelerde tutuyor, ya da tamamen kesme yoluna gidiyor.

11. Emetofobikler beslenme konusunda da aşırı dikkatli oldukları için bu insanlara genellikle yeme bozukluğu gibi yanlış teşhisler konabiliyor.

12. Bazı örneklerde, mide virüsü kapma tehlikesinden kaçınmak için kişi evden dışarı çıkmaya korkabiliyor ve bu durum sosyalleşmelerine engel olabiliyor.

13. Emetofobi, kimi zaman kişilerin uzun seyahatlerden kaçınmasına sebep olabiliyor.

14. Emetofobikler, yakınlarındaki bir insan hastalandığında, kaçınmak için aşırı takıntılı davranışlar sergileyebilirler.

15. Fakat bazı örneklerde, sevilen bir kişi hasta olduğunda onunla ilgilenmek ya da çocuk sahibi olmak kişilerin korkusunu hafifletebiliyor.

16. İyi haber ise bu durumun tedavi edilebilir olması.

Bu fobiye karşı yürütülecek tedavi konusunda uzmanların fikirleri birbirinden ayrılmakla birlikte, genellikle ilaç ve terapi yardımıyla bu durumun üstesinden gelmek mümkün.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
lauren

geçirdiğim ataklar bundan ötürümü açıklayın daha çok açıklayın :< kuscem

blue-dreams

Olabilir. Abim hastalandığında kusma sesleri yüzünden tansiyonum 16.5 nabzım da 150 gibi bir şey olmuştu ve hastaneye giden taraf ben olmuştum. 1 hafta da pek düşmemişti değerler.

meaculpa

böyle bir bakınca kusasın geliyor -.- o değil de ben kusunca ağlıyorum hsgfhsgfhsf

lisami

9'daki gif baktıkça hızlanıyor O.o

birbeneksiktim

aslında hızlanmıyor yavaşlama göstermediği için beynimiz hızlandığı durumuna varıyor ve hızlanmış olarak algılıyor *flies away

blue-dreams

Işte ben

Görüş Bildir