Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

14 Madde ile Sevgilisinin Giyimine Karışan Erkeklerin Fazlasıyla İtici Oldukları Gerçeği

-

"Karışmak" derken "Niye açık saçık giyindin?" tarzı sorularla sevgilisini bunaltan tiplerden bahsediyorum, yoksa kıyafetin yakışıp yakışmadığı konusunda tabii ki görüş bildirmesi normal karşılanabilir.

1. Bu tip bir erkek, sevgilisinin giyimine karışma ihtiyacı hissediyorsa o kadını değil hayalindeki kadın profilini seviyordur.

Birlikte olduğu kadını olduğu gibi sevmek yerine, o kadını hayalindeki karaktere göre şekillendirme uğraşına girerler.

Ama önemli olanın, onu olduğu gibi sevebilmek olduğunu bilmezler.

2. "Madem sevgilin senin kıyafet standartlarına uymuyor, o zaman kıyafeti istediğin gibi olan biriyle birlikte olsaydın" dedirtirler.

"İstediğim gibi giyinmiyor ama zamanla sözümden dışarı çıkmaz" mantığıyla ilişkilere başladıkları için bu baskıyı kurmayı vazife bilmişlerdir.

3. Karışma nedeni olarak kıskanıyor olmalarını öne sürerler ve çok kıskanmanın da sevgi belirtisi olduğunu belirtirler.

Yani sizden "Ayy, canım benim! Sen yeter ki iste, istediğin gibi giyinirim" demenizi beklerler. (Daha çok beklerler)

"Neden benden izinsiz böyle bir şey giydin?" diyenleri bile vardır bunların.

4. Onların istediği gibi giyinmediğinizde dışarıda ne kadar gözü dönmüş insan olduğunu anlatmaya çabalarlar.

Onların mantığına göre erkekler kötü düşünceli olduğu için değil kadınlar açık giyindiği için taciz nedeni ortaya çıkıyor.

Kıyafetin fark etmediğini şu olayla bir kez daha anlamıştık.

A101 Mağazasının Güvenlik Kamerasına Takılan İğrenç Görüntü - onedio.com
A101 Mağazasının Güvenlik Kamerasına Takılan İğrenç Görüntü - onedio.com

Veya şu fotoğraftan:

5. Toplumun o kadının giyimine laf edeceğini iddia eden bir erkek, anlamaz ki o kadın da o toplumda yetişmiştir.

Yıllardır senden daha çok taciz korkusuyla yaşamıştır zaten, nasıl giyinirse giyinsin gözü dönmüşler için farkı olmadığını bilir.

Sokakta insanlıktan nasiplenememiş tipler var diye özgürlüğünden ödün verecek değilsindir. Kadınların giyim tarzını değiştirmek zorunda kalmaması gerektiğini, o tip insanların kafa yapılarını değiştirmeleri gerektiğini anlatmaya çalışırsın.

6. Zaten kadının baskı üzerine tarz değiştirmesi hem onun hem de adamın kendisini kandırdığı yalancı ve geçici bir tatminden ibarettir.

Bu konuda kafa yapınız uyuşmuyorsa daha uyuşamayacağınız çok fazla konu olacağının işaretidir.

7. Bu erkek modeli, sevgilisini kendi malı olarak görür ve aslında böyle yapınca kadının aklı yokmuş gibi davranır.

O kadının, çocukluğundan beri kendi başına giyinmediğini sanıyormuş gibi onun düşüncelerini bir hiç olarak görür.

8. Mini etek giymesine ne kadar karışıyorsa mini etek giyen başka kadının bacaklarına bakma ihtimali de doğru orantılıdır.

Yüklediği anlam öyledir çünkü. Böyle konuşanın öyle yapması şaşırtmıyor.

9. Şu cümleyi de sık sık duyarsınız: Ben sana kısa şort giyme demiyorum, giy ama evdeyken bana özel!

Hayır sanki G-string ile dışarı çıkmışsınızdır da öyle bir muamele görürsünüz.

10. Böylelerinin, kıyafetine karışması yetmezmiş gibi sosyal medya hesaplarının şifresini öğrenmek için de baskı kurmaları muhtemeldir.

Şifrenizi verseniz dahi küçücük bir konu nedeniyle olayı büyütmek için elinden geleni ardına koymayacaklardır.

11. Hatta öyle abartanları olur ki Facebook'ta fotoğrafınızı beğenen erkeğin kim olup olmadığını şüphe dolu gözlerle sormaktan çekinmezler.

Çok geçmeden "Göbeğinin göründüğü o fotoğraf kalkacak!" şeklinde cümleler duymaya başlarsınız.

12. O, karışma inadından vazgeçmedikçe günden güne kendisinden soğutur ve ilişkinin bitmesine zemin hazırlar.

Sonra ayrılma kararıyla karşılaştığında sebebini anlamadığını düşünür, oysa çok fazla sebep vardır.

Ne yazık ki sadece bu konu yüzünden korkutucu boyutlarda kadın cinayetleri işleniyor.

13. Böyle erkeklere göz yumup onların istedikleri gibi giyinen kadınlarda da suç yok değil.

Ataerkil toplum yapısının kölesi olmaya dünden razıdırlar, özgürlüğünün kıymetinin farkına varamazlar.

Bunda çocukluktan beri böyle bir yaşama alışmış olmalarının da etkisi büyüktür.

14. O yüzden bu karışmak mevzusu "Yakışmış mı, maviyi mi giyeyim kırmızıyı mı?" gibi soruları cevaplama düzeyinde gezmeli.

Biliyor musunuz, aslında 2016 yılında bunu tartışıyor olmamız bile yeterince saçma! 😕

Onedio Yaşam'ı Facebook'tan takip etmeyi unutmayın!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
mk2808

SAYIN ONEDİO editörleri sanırım hepiniz bayansınız:)))Erkekte kadında evlilikte birbirine belli oranda müdahale hakkına sahiptir.Biz erkekler sizin hoşunuza gitmeyecek birşey giysek sizler buna müdahale etmeyi biliyorsunuz ama iş siz kadınlara gelince ben özgürüm modu!!!madem bu kadar özgürsün evlenmeyeceksin...evlenipte adamın da başını yakmayacaksın.Siz gezin tozun eğlenin özgür özgür akşamda babanızın evine dönün.

Gizli Kullanıcı

Gece yarısı Adana'da mini şort veya mini etekle Özal-Gazipaşa tarzı mahallelerde bile rahat dolaşamazsın. Klasik kuralımdır,Adana'da giyimine dikkat edeceksin. Her kıyafetin bir yeri,zamanı,taşınabilirliği vardır. Ha ama mesela herkesin açık giyindiği veya kimsenin kimseyi sallamadığı bir ortamda istediğini giysin. Aptal feminizm triplerine gerek yok kaldı ki eski sevgilisinin arkasından "yanında şort giyiyordum bir şey demiyordu demek ki sevmiyormuş" diyen de kızlar. Egeliteryan takılmaya çalışan kendini Türk dizisindeki güzel ve havalı kız,o dizileri de Türkiye'nin tamamı sanan,ego sorunlu pozitif ayrımcılık beklentili seksist arkadaşlara tehlikeli mahallelerde mini kotları ve özgür ruhlarıyla başarılar diliyorum.

musikisinas-don-vito

Hiçbir zaman bir kadına ne giymesi gerektiğini söyleme gibi ukala bir davranışa girmem ama aşkımdan ölecek olsam da giyimine dikkat etmeyen biriyle beraber olmam. Sokakta "baksır"la gezmeyen adam; mahallede top peşinde koşan sümüklü çocuklar gibi giyinmiş bir kızla mı beraber olacak? Bu konuda bu kadar sert de düşünmüyorum aslında ama.... Şu salak saçma genellemelerden gına geldi, öfkeleniyor insan. Ben zaten kafam önde dalgın gezerim, değil birinin bacağına bakmak, kafamı kaldırıp suratına bile bakmam ama kız arkadaşım olacaksa da daha ağırbaşlı giyinen bir kadın olsun istiyorum. Ne oldu, şimdi sokakta "karı karı karı" diye gözü fıldır fıldır dönen bir sapık mı oldum? Bu salakça üslubunuz yüzünden kadınlara zorbalık yapmayan tipleri bile savunma psikolojisine itiyorsunuz. Kadın hakları ya da ataerkil toplum kadınının özgürlüğünden ziyade temel motivasyonu erkek düşmanı olan bir içerik, yine.

crven

Kisi kendinden bilir isi diye bi laf vardir. Yok o etek cok kisa yok o cok acik yok rengi cok göze batiyo. Böyle diyen erkekler benim gözümde disarda gözleriyle kadinlari taciz edenlerdir. Her iliskide kiskanclik olur ama kiskancligi hastalik derecesine getiren yine sizlersiniz! Haddinizi bilin!

nesli-araci

26 yaşında bir birey olarak, nerede nasıl giyinmem gerektiğini gayet iyi bildiğimi düşünüyorum. Karşımdaki benim seçimlerime karışacaksa, söylediklerini ciddiye alacağım karakterde biri olmalı, bu kadar basit!

Görüş Bildir