12 Yıllık Sır! Aracında Ölü Bulunan ASELSAN Mühendisi Hakkındaki Yeni İfadeler 'Cinayet' Şüphelerini Artırdı

 > 
83PAYLAŞIM

Milli tank projesinin sunumunu yapacağı gün kayıplara karışan ve iki gün sonra aracında ölü bulunan ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen'in akrabası Sinan Akyol'un ifadesi cinayet ihtimalini güçlendirdi. Akyol, olay yerine Hüseyin Başbilen'in babası ile birlikte ilk giden kişilerdendi. 

Mühendis Hüseyin Başbilen, 4 Ağustos 2006 tarihinde işe gitmek için yola çıkmıştı...

Milli bir tank projesinde görevliyken şüpheli şekilde hayatını kaybeden ASELSAN mühendisi Hüseyin Başbilen'in cansız bedeninin bulunduğu ana şahit olan akrabasının ifadesi ortaya çıktı.

Sabah gazetesinden Nazif Karaman'ın haberine göre, Başbilen'in hayatını kaybettiği yere Başbilen'in babasıyla birlikte gelen Sinan Akyol, verdiği ifadede Başbilen'i ilk gördüğünde kuşkulandığını söyledi.

'Hüseyin hiçbir şekilde koltuğu geriye çekmezdi. Ben bundan kuşkulandım'

Başbilen'in boyunun kısa olduğunu ama aracın koltuğunun çok geride olduğunu belirten Akyol, şöyle devam etti:

''Ben aracın içine baktığımda Hüseyin'in sağ ön koltukta ayakları yukarıda, başı aşağıda paspasın bulunduğu yere sokulmuş halde gördüm. Şoför koltuğu sonuna kadar geriye itilmişti. Ben bundan kuşkulandım. Hüseyin hiçbir şekilde koltuğu geriye çekmezdi. Direksiyon ile koltuk arasında çok az bir mesafe kalırdı. Koltuğun geriye çekilmiş olduğunu görünce aracı Hüseyin'in kullanmadığına kanaat getirdim. Ben Hüseyin'in araç içinde duruş pozisyonundan da kuşkulandım. Kendiliğinden o şekilde durma imkânının olmadığına kanaat getirdim.''

Akyol'un ifadesinde dikkat çeken başka bir ayrıntı ise kan izleri.

Habere göre ifadedeki bir başka ayrıntı ise kan izleri ve cesedin duruşuna ilişkin. Akyol, araç içinde 'Sadece sol koltuk üstünde bulaşma şeklinde, sürtünmeye bağlı kan izi' olduğunu söyledi ve Başbilen'in araç içindeki pozisyonunun da kendisini şüphelendirdiğini aktardı.

Soruşturmayı yürüten savcı ByLock kullanıcısı çıktı.

ASELSAN mühendislerinin şüpheli ölümleriyle ilgili soruşturmayı 2011'de eski savcı Murat Demir yürütüyordu. 15 Temmuz sonrası meslekten ihraç edilen Demir'in ByLock kullandığı tespit edildi. Gözaltına alınan Demir, FETÖ mağduru olduğu yönünde ifade vermişti.

Ne olmuştu?

Hüseyin Başbilen, 1997'de ODTÜ'den derece ile mezun olmuş ve ASELSAN'da çalışmaya başlamıştı. Milli projelerde görevlendirilen başarılı mühendis 4 Ağustos 2006 sabahı 07.30'da başlayacak mesaisi için 06.50'de Yenimahalle'deki evinden çıkmış ancak işyerine gitmemişti.

Kaybolan Başbilen'den acı haber gelmişti.

Başbilen'in cansız bedeni evinden 50 km uzaklıktaki Altındağ'a bağlı Aydınlı köyündeki mezarlığın yanında bir tarlada park edilmiş aracında bulundu. Aracın kapıları kilitli el freni çekikti, kontak anahtarı da üzerindeydi. Olay kayıtlara intihar olarak geçmişti.

Hüseyin Başbilen'in ölümünün ardından ASELSAN'da görev yapan üç mühendis daha şüpheli şekillerle hayatını kaybetti.

ODTÜ mezunu elektrik mühendisi Halim Ünsem Ünal, ASELSAN'da çalıştıktan sonra 2000 yılında görevinden ayrıldı. Ünal, 7 Ocak 2007'de, Eymir Gölü kenarında tek kurşunla vurulmuş şekilde ölü bulundu.

ASELSAN görevlisi ODTÜ mezunu elektrik mühendisi Evrim Yançeken ise Gölbaşı'ndaki 7. kattaki evinin penceresinden atlayarak hayatını kaybetti. Genç mühendisin yüksek lisans tezi nedeniyle psikolojisinin bozulduğu iddia edildi.

Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu Burhaneddin Volkan Aselsan'da iki yıl çalıştı. Volkan, askerliğini yaptığı sırada nöbetçi subay odasında ölü bulundu. Babası oğlunun cinayete kurban gittiğini söyledi.

YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir