11 İşçinin Çadırda Yanarak Öldüğü AVM Davasında 6 Sanığa Beraat

 > -

Esenyurt'ta Mart 2012'de meydana gelen ve 11 işçinin ölümüne neden olan AVM yangını davasında karar verildi. 

Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 4 sanığa 10'ar yıl 2'şer ay hapis cezası verdi. Bir sanık ise 5 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Altı sanık da beraat etti.

İstanbul Esenyurt'ta Mart 2012'de 11 işçinin şantiye çadırında çıkan yangında hayatını kaybettiği olaya ilişkin davanın 17. duruşmasında 3 yıl sonra karar çıktı.

"Asıl sorumlular cezalandırılmalı"

Yangında hayatını kaybeden 11 işçinin avukatlarından Gökhan Küçük kararın açıklanmasından önce yaptığı açıklamada, savcılık mütalaasının dosya kapsamından uzak olduğunu belirterek 7 ay öncesinden yangının çıkacağının belirlenmesine rağmen herhangi bir önlem almayan ECE, Marmara Park AVM, Kayı İnşaat ve KALDEM’in yetkililerinin adam öldürmek suçundan cezalandırılmasını istedi. 

Küçük, “KALDEM olayın olduğu esnada 2 yıllık bir firmaydı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yetersiz ve bilgisiz bir firma. Bu durumda 11 işçinin yanarak ölmesinden işveren sorumlu değil derseniz tüm iş cinayetlerinin önünü açacak bir karar vermiş olacaksınız. Buradaki bu 5 sanıkla bu davayı kapatacaksanız vay bizim halimize vay Türkiye Cumhuriyeti’nin haline. Marmara Park AVM, Kayı İnşaat, Yapı Denetim Firması ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Teftiş Kurumu’nun müdür ve müdür yardımcısı hakkında suç duyurusunda bulunuyoruz ve bilinçli taksirli insan öldürmek suçundan yargılanmalarını istiyoruz” dedi.

Arşiv / esenyurtuunutma.org

Verilen cezalar

Mahkeme, kaba inşaatı yapan alt taşeron firma Kalden İnşaat'ın ortakları Mehmet Altun, Abdullah Altun ve Kadir Altun ile elektrikçi Şaban Bakırcı'nın ‘Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan birinci derece asli kusurlu bularak 10'ar yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Mahkeme, iş güvenliği koordinatörü Cem Yıllar ile iş sağlığı ve güvenliği uzmanı Ömer Faruk Gülmez'i ‘Taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ suçundan birinci derece tali kusurlu bularak 6'şar yıl, Hikmet Tezcan'ı da ikinci derece tali kusurlu bularak 5 yıl hapis cezası ile cezalandırdı.

Mahkeme, ‘Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma’ ve ‘Taksirle yangına neden olma’ suçlarından yargılanan Kaldem İnşaat'ın hak ediş mühendisi Kaan Akarsu, inşaatta demirci ustaları olarak çalışan Sezgin Atalay, Süleyman Aslan ve Arif Korkmaz ile Kayı İnşaat'ın şantiye şefi Erdal Gümüş ve Andreas Michael Hohlmann'ın beraatlerine karar verdi.

İşçi yakınları karara tepki gösterdi

Yangında hayatını kaybedenlerin yakınları ve avukatları karar sonrası Bakırköy Adalet Sarayı'nın önünde karara tepki gösterdi. Avukat Gökhan Küçük, 2012'de önlemlerin alınmamasından dolayı İstanbul'un göbeğinde 11 işçinin cayır cayır yandığını hatırlatarak, “10 kişinin yatacağı yerde 40 kişinin yattığı bir ortamda elektrik kaçağından dolayı 11 insanımız aramızdan ayrıldı. Bakırköy 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nin bugün vermiş olduğu karar adaleti tesis ettirmekten çok çok uzak. Tabii ki bu karar temyiz edilecek. Bu dosya Yargıtay 12. Ceza Dairesi'nin önüne gidecek, bu daire üzerinde büyük bir sorumluluk var” dedi.

Evrensel

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Başlıklar

İstanbulYargıtay
Görüş Bildir