Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

10 Devasa Şeyin 10 Minyatür Versiyonu

-
Abone ol

1. Bebek Volkan

twistedsifter.com

Bu minik volkanik ada 2013'ün kasım ayında Tokyo'nun 970 km güneyinde fark edildi. Volkan ilk keşfedildiğinde 182 metre çapa sahipti, devam eden patlamalar sonucunda ise ilk keşfedildiğine göre 8 kata kadar yakın büyümüş durumda. Ada hakkında daha fazla bilgi için,  National Geographic ve Daily Mail sitelerine bakabilirsiniz.

2. Dünya'nın en uzun ağacının bonsai versiyonu

twistedsifter.com

Fotoğrafta gördüğünüz ağaç, Sekoya isimli Dünya'nın en uzun ağacının bonsai versiyonudur. Sekoya'lar 1200-1800 yıl arasında bazıları ise daha fazla yaşayabilmektedirler. Uzunlukları 115.5 metreye, gövde çapları ise 7.9 metreyi bulmaktadır.

3. Minyatür dalgaya yakın çekim

twistedsifter.com

Fransız fotoğrafçı Pierre Carreau, "AquaViva"  çalışmasında dalgaların gizli güzelliklerini bulmayı amaçlamıştır. Yüksek hızlı kamera kullanarak, çıplak gözle görülemeyecek hayret verici kareleri yakalamayı başarabilmiştir.

Aqua Viva isimli serinin altında oluşturduğu "macro dalgalar" isimli kategoride, büyük dalgalarda görülmeyen ayrıntıları ve şeffaflığı gözler önüne sermeyi başarabildi.

4. Tepedeki minik kale

Broadway Kulesi, İngiltere şehri Worcestershire'daki Broadway Tepesi'ne yapılmış hiç bir amaç taşımayan bir yapıdır. Minik kale 20 metre boyundadır ve 1799 yılında Lady Coventry tarafından yaptırılmıştır.

5. Adam olacak çocuk

twistedsifter.com

Asya Fili, Asya kıtasında karada yaşayan en büyük hayvandır. Ortalama bir filin omuz genişliği 2.7 metre, bu dişilerde 2.4 metre. Ortalama dişi fillerin boyu 2.24 metre ve ortalama ağırlıkları ise 2.72 ton oluyor, bazen nadiren de olsa 4.16 tonu geçebiliyorlar.

Büyük erkek fillerde ağırlık 5.4 ton ve omuz genişliği 3.4 metre oluyor. Hortumla beraber vücudun uzunluğu 5.5 m ile 6.5 m arasındadır, buna ek olarak 1.2 m ile 1.5 m arası kuyruk boyu buna ekleniyor. Şu ana kadar bulunmuş en büyük erkek fil 8 ton ağırlığında, 3.35 m omuz genişliği ve kafadan kuyruğa 8.06 metre boyundadır.

6. Çok tatlı bebek karpuz

twistedsifter.com

<3

7. Doğanın minik hortumu

twistedsifter.com

Dalaz, güçlü, iyi bir forma sahip ve diğerlerine göre uzun yaşam süresine sahip bir hortumdur. Kasırgalarla kıyaslandığında ikisi de doğa olayıdır ve dikey olarak dönen hava akımlarıdır.

8. Harry Potter filmindeki Hogwart Kalesinin gerçek boyutları

twistedsifter.com

9. Koca minik kaplumbağa

twistedsifter.com

Deri sırtlı deniz kaplumbağaları, bütün kaplumbağalar içerisinde en büyük olanlarıdır. Kemiksiz kabukları sayesinde diğerlerinden kolayca ayırt edilebilir.

Yetişkinleri ortalama 1-1.75 metre boyunda kabuğa, 1.83-2.2 metre toplam uzunluğa, 250-700 kg ağırlığa sahiplerdir. Deniz Sırtlı'nın ön yüzgeçleri 2.7 metre kadar olabilirler. Bulunan en büyük Deniz Sırtlı, kafadan kuyruğa 3 metre boyunda, kabuk uzunluğu 2.2 metre ve ağırlığı 916 kilogramdır.

Deniz Sırtlı Kaplumbağalar en derine dalabilen hayvanlardan biridir. Ölçülmüş olan gittikleri en derin nokta 1,280 metredir. 1992 Guinness Rekorlar Kitabı'na göre ise çıktıkları maksimum hız saatte 35.28 kilometredir.

10. Şimdiye kadarki en küçük yağmur bulutu

Kaynak: 10 Tiny Versions of Very Large Things

Bonus: Küçük İbo

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Bu içerik tamamen eğlence amaçlı üretilmiş olduğundan kullanılan görsel ve metinler haber değeri taşımamaktadır.


BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
gulenadam

:D karpuz çok iyimiş :D lokmalık karpuz

Görüş Bildir