'Korkunç Görüntülere Rastlıyoruz': Çatalca ve Silivri Bölgesine Bırakılan Köpekler Açlıktan Birbirini Yiyor İddiası

 > 
29PAYLAŞIM

Türkiye’nin en büyük metropolü İstanbul’un diğer ilçelerinden ve başka şehirlerden her gün onlarca köpek, Çatalca ve Silivri bölgesine terk ediliyor.  Bu bölgelere köpek bırakanlar arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de olduğu iddia edilirken, sürüler halinde gezen köpeklerin açlıktan birbirlerini yedikleri aktarıldı.

Hürriyet gazetesinden Ece Çelik'in haberine göre, Hayvanları Koruma Kurtarma ve Yaşatma Derneği gönüllüsü Erman Paçalı, İstanbul'un her yerinden getirilen köpeklerin Çatalca ve Silivri bölgelerindeki arazilerine bırakıldığını söylüyor. Özellikle kışın buralara bırakılan köpeklerin zorluk çektiğini söyleyen Paçalı, "Hayvanlar burada açlık ve ölümle savaşıyor, birbirini yiyor. Bunlar adı üzerinde sokak hayvanı. Yerleşime yakın yerlerde hayatta kalabilirler. Ormanda yaşayamazlar. Ağır kış koşullarında korkunç görüntülere rastlıyoruz" diyor.

Bırakanlar arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi de var

Geçen aylarda bölgede köpek bırakmak üzere gelen bir İBB aracını yakaladıklarını anlatan Paçalı, “Salım için geldiklerini söylediler. Köpeklerin çiplerinden hangi bölgeye ait olduklarına bakmak istedik. Ancak bizi görünce köpekleri bırakmaktan vazgeçtiler. Bazen kısırlaştırılmış bazen kısırlaştırılmamış hayvanları bırakıyorlar. Kısırlaştırılmamış hayvanların bırakılması buradaki köpeklerin sayısının daha da artmasına sebep oluyor” dedi.

Öte yandan geçen ay da karton kutular içerisinde 40 yavru köpek bulduklarını anlatan Paçalı, Çatalca ve Silivri Belediyesi’nin ve bölge halkının durumdan çok şikayetçi olduğunu belirtiyor.

"Hayvanların ve halkın can güvenliği tehlikede"

Çatalca Belediye Başkanı Mesut Üner, ilçelerinin köpekler için sürgün yeri olmasına tepki gösterdiklerini söyleyerek şöyle konuştu:

"Hem bu hayvanların hem de halkımızın trafikteki can güvenlikleri tehlikeye atılıyor. Belediye olarak ‘hayvan barınağı’ isminin telaffuz edilmesine bile karşı olmakla beraber, bu hayvanlarımızın tedavilerinin yapılacağı bir merkez oluşturma projemiz var. İlçemiz bünyesindeki tüm bu canların tedavileri bu merkezde yapılacaktır. Belediye ve Çatalca olarak bu canlarımıza daha sağlıklı hizmet verebilmemizin önü ancak diğer ilçe ve illerden küpe numaraları ilçemize ait olmayan sokak hayvanlarının ilçemiz sınırlarına atılmaması ile sağlanacaktır. Bunun önüne geçilmesi gerekmektedir. Biz tüm hayvansever dernekleri ile birlikte çalışmaya ve onlar ile koordine içerisinde olmaya hazırız."

"500 ekmek bile yetmiyor"

Fırıncılar odasıyla anlaşma yaptıklarını ve bayat ekmekleri buradaki köpekler için topladıklarını belirten Üner, artan sayı nedeniyle topladıkları ekmeklerin yetmediğini şöyle aktardı:

"Maalesef buradaki köpeklerin sayısı sürekli artıyor. 300 ekmek de getirsek 500 ekmek de getirsek yetmiyor. Bu İBB’nin itilaf yöntemi, barınaklarda ve sokaklarda iğneyle uyutamadıkları sokak hayvanlarını ormana atarak ölüme terk ediyorlar."

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir