Görüş Bildir
onedio.com, UNICEF Türkiye Milli Komitesi ve Make a Wish Türkiye resmi destekçilerindendir. Bu projenin tüm geliri Make a Wish ve UNICEF Türkiye Milli Komitesi'ne bağışlanmaktadır.
Türker Toker Profil Resmi

Türker Toker

Eğitim'e Dair

icon

Tüm İçerikler

görsel

Okul Önleri, Trafik Kuralları ve Yaşanan Kazalar

Türkiye’de kanun ve yönetmeliklere göre öğrenciler ilk, orta ve lise (LGS ile geçiş hariç) dönemlerinde evlerine en yakın okula kaydolurlar. Ailelerin bir şekilde dönem ortasında başka bir adrese taşınmaları, çocuklarının okullarını değiştirmek istememeleri sebebiyle de bazen çocuklar servis vb. imkanlarla okullara ulaşımlarını sağlarlar. Buraya kadar yazdıklarım işin ideal, kanuna uygun kısmı. Bir de herkesin bildiği ama kimsenin dile getirmediği bir gerçeklik var: Öğrencilerin servis ya da araçla okula taşınmaları.
11 Ekim 2021
görsel

Okulları Kapatalım mı? Telafi Eğitimi Ne Zaman Başlasın?

“Mevcut okul kapanmaları, öğrenmenin dijital ortamda devam etmesi beklendiği için yaz tatillerinden farklı olsa da kapanmalar nedeniyle sosyoekonomik düzeyleri farklı olan ailelerin çocukları arasındaki öğrenme farklarının daha da artmasına sebep olmaktadır. Düşük gelirli hanelerde yaşayan dezavantajlı çocuklar, evde eğitim görmeyi zorlaştıran koşullarda yaşamlarını sürdürmektedirler.Çevrim içi öğrenme ortamlarında donanım ve internet sahipliği anahtar faktörler olmakla birlikte Avrupa'da önemli sayıda çocuk ev ödevlerini yapacak uygun yerlerin olmadığı (% 5) veya internet erişimlerinin olmadığı (% 6-9) evlerde yaşamaktadır. Ayrıca çocukların %10,2'si yeterince ısıtılamayan evlerde yaşıyor, %7,2'sinin açık hava eğlence tesislerine erişimi yok ve %5'inin düzeylerine uygun okuma kitaplarına erişimi yok. ABD'de, devlet okullarındaki öğrencilerin tahmini %2,5'i sabit bir konutta yaşamamaktadır. ABD'de COVID-19 vakalarının büyük bir kısmının gözlemlendiği New York şehrinde, on öğrenciden biri önceki eğitim yılında evsizdi veya sürekli taşınmak zorunda kaldı.”[1]
30 Mayıs 2021
görsel

Sosyal Medya Paylaşımında Çocuk İstismarı: Bu Paylaşım Benim İçin mi Eğitim İçin mi?

Günümüzde bir fotoğraf ya da video çekip paylaşmak oldukça kolay bir iş haline geldi. Dahası sosyal medya platformları bunu daha da kolaylaştırmak adına ellerinden geleni yapıyorlar. İlk cep telefonlarımızı düşündüğümde geldiğimiz noktanın inanılmaz olduğu konusunda hepimiz hemfikirizdir diye düşünüyorum. Bununla birlikte okullar, yöneticiler öğretmenleri sınıf süreçlerine daha fazla teknolojik araç-gereç dahil etmeleri konusunda da zorluyorlar. Hatta hem devlet hem de özel okullarda bir paylaşım çılgınlığı yaşanıyor. Yakın çevremizdeki öğretmenlerden aldığımız bilgilere göre kendi paylaşımlarının RT edilmesini, beğenilmesini ve paylaşılmasını isteyen onlarca resmi ve özel kurum yöneticisi bulunmakta.
20 Nisan 2021
görsel

Salgın Döneminde Yaşanan Öğrenme Kayıpları ve Velilere Çözüm Önerileri

COVID-19 salgını sadece bir sağlık krizi olmaktan ziyade aynı zamanda bir eğitim krizi haline gelmiştir. Salgın 2020 yılı Mart ayının ortasında Türkiye’de okulların kapanmalarına yol açtığında pek çoğumuz yaşanan bu kesintinin aylarca ve belki bir yıldan fazla süreceğini kestiremedik. Ancak an itibariyle Türkiye’de yüz yüze eğitime erişim yaz tatilini de dahil edersek yaklaşık 14 aydır sağlıklı ve alışılmış bir şekilde sürdürülememektedir. Dünya genelinde yaşanan bu salgına karşı ülkeler acil çözümler ortaya koymuşlardır. Sağlık, güvenlik ve eğitim gibi konularda planlanmamış anlık çözümlerle müdahalelerde bulunulmuştur. Ancak özellikle eğitimde bu müdahaleler sosyo-ekonomik olarak dezavantajlı çocukların eğitime erişimlerini sağlamaya yetmemiş ve çok büyük öğrenme kayıplarına neden olmuştur. Bununla birlikte Türkiye’de eğitim sosyal sınıflar arasında bir geçiş aracıdır. Özellikle alt sosyo-ekonomik tabakalarda yaşayan ailelerin çocukları eğitimi sosyal sınıflarını değiştirmek için bir araç olarak kullanmaktadırlar. Bu noktada eğitime erişim özellikle dezavantajlı ailelerin çocukları için kritik bir önem arz etmektedir. Öğrenme kayıpları konusu özellikle yaz tatili öğrenme kaybı (summer learning loss) olarak eğitim bilimleri literatüründe yer edinmiş bir kavramdır. Bu kavram henüz dünya geneli bir salgın ölçeğinde tartışılmamıştır. Yapılan akademik çalışmalar sorunun ne kadar ciddi bir boyutta olduğunu göstermektedir.
12 Nisan 2021
görsel

Kaçmaya Kaçmaya Para Kazanan Öğretmenler

30 Ekim Cuma günü saat 14:51’de 6.8 büyüklüğünde bir deprem yaşandı İzmir’de. Hepimizi çok üzen bu doğal afet neticesinde vatandaşlarımızdan hayatlarını kaybedenler ve yaralananlar oldu. Böyle bir olay yaşandığında önce aklınızı varsa bölgede yaşayan akrabalarınız daha sonra da tanıdıklarınız geliyor. Benim çevrem de çoğunlukla öğretmenlerden oluşuyor. İlk işim de özellikle mesaj yoluyla onlara ulaşmaya çalışmak oldu.
4 Kasım 2020
görsel

Benim Cumhuriyet Bayramım!

Ben 29 Ekim'leri çok severim. Cumhuriyet'in bana verdiği değere yaslarım sırtımı ve gurur duyarım bir Cumhuriyet ülkesi vatandaşı olmaktan.Aslına bakarsanız aşağıdaki fotoğraftaki küçük çocuğun yok olması gerekirdi. Geçenlerde bir arkadaşın Instagram hikayesinde hani şu kafanızda bi şeyler dönüp duruyor da sonra 'şu olacak' 'bu olacaksın' yazıyor ya, hah işte ondan gördüm. Kafasında dönen etikette 'torbacı olacaksın' 'yurt dışında okuyacaksın' yazıyordu. Birden çocukluğum, büyüdüğüm sokaklar geldi aklıma. Gerçekten de hayatı bu iki seçeneğe de yakın yaşamıştım. Adana’nın varoşlarında başlamıştı ama Cumhuriyet'in verdiği değer sayesinde 2. seçenek gerçekleşmişti. Bence Cumhuriyet nedir biliyor musunuz?
29 Ekim 2020
görsel

Eğitimde Kritik Bileşen: 6 Adımda Çocuğunuzun Sosyal Duygusal Becerilerini Geliştirin

Bugün eğitim sistemimizde başarılı olmanın yolu sınav kazanmaktır. Sistemin tüm bileşenlerinin başarısı da bu şekilde ölçülür. Evden başlayarak iyi veli, iyi öğrenci, iyi öğretmen, iyi müdür sınav başarısı üzerinden değerlendirilen sistem bileşenleri haline gelmişlerdir. Basitçe anlatmak gerekirse sınav, sistemde sosyal kademeler arası geçişin anahtarıdır. Anneniz ya da babanız belediyede işçi ise yılda belli miktarda soru çözerek önce iyi bir lise sonrasında da iyi bir üniversite kazanma şansınız bulunmaktadır. Bu sayede gecekondudan rezidansa geçişiniz mümkün olabilmektedir. Bu noktada önemli bir yere vurgu yapmak isterim: Sizinle birlikte aynı akademik başarıyı gösteren birlikte aynı lisede okuduğunuz, aynı üniversite sıralarında ders dinlediğiniz arkadaşlarınız ile bugün bulunduğunuz konum! Bizimle birlikte benzer akademiksüreçlerden geçen arkadaşlarımızın kimi hayatta bizden daha başarılı kimi ise daha başarısız. Örneğin Türkiye’de tıp fakültesi kazanmak içim yaklaşık 3 milyon öğrenci arasından ilk 20 bine girmek zorundasınız. ilk 20 binde bulunan öğrencilerinse netleri aslında birbirlerine göre çok da akademik fark oluşturacak netler değil. Ancak aldıkları 4 yıllık tıp eğitiminin ardından hayatta gösterdikleri başarılar arasında ciddi farklar oluşmakta. Bunun temel sebebi sosyal duygusal beceriler olarak adlandırdığımız ve “duyguları anlayıp yönetmek, olumlu hedefler belirleyerek bu hedeflere ulaşmak, başkaları için empati duymak ve göstermek, pozitif ilişkiler kurarak bu ilişkileri sürdürmek ve sorumlu kararlar vermek için gerekli olan bilgi, tutum ve beceriler” olarak tanımladığımız beceri setleridir.
26 Eylül 2020
görsel

7 Adımda Sağlıklı Uzaktan Eğitim İçin Velilere Öneriler

“Tuhaf zamanlarda yaşayasın…” der bir Çin atasözü. Gerçekten de tuhaf zamanlardayız. Eğitime dair alışkanlıklarımızın,inançlarımızın ve dahi bildiklerimizin şiddetli travmatik sarsıntılar geçirdiklerine şahit oluyoruz. Çok değil 6 ay öncesine kadar sabah servise bindirip okula uğurladığımız çocuklarımızla şimdilerde eğitimin çok farklı bir uygulamasını tecrübe etmekteyiz.Başlangıçta “Acil Uzaktan Öğretim” olarak karşımıza çıkan durum şimdilerde daha sistematik bir kurgu ile yapılandırılmış ve eğitimin tüm paydaşlarını ilgilendiren “yeni normal” mottosuyla sistemin merkez noktası haline gelmiştir. Bu da öğrenci, öğretmen ve velinin bir süre daha eğitime-öğretime dair alışılmışın dışında davranmaları gerektiği anlamına gelmektedir. Hepimiz uzaktan eğitime dair  bu hızlı ve beklenmedik dönüşüme uyum sağlamalıyız. Bu yazıda sizlere 7 adımda çocuklarınıza uzaktan eğitimde nasıl yardımcı olacağınıza dair bir rehber sunulmaktadır. Bu rehber görece bizler için yeni ve alışılmadık uzaktan eğitim araçlarından en iyi şekilde faydalanabilmemize yardımcı olabilir. Bununla birlikte evden öğrenmenin yüz yüze öğrenmeden daha pratik olan bazı yönlerine de hazır olmanızı sağlayabilir.
13 Eylül 2020