Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Türker Toker Yazio: Benim Cumhuriyet Bayramım!

241PAYLAŞIM
Yazio Banner

Ben 29 Ekim'leri çok severim. Cumhuriyet'in bana verdiği değere yaslarım sırtımı ve gurur duyarım bir Cumhuriyet ülkesi vatandaşı olmaktan.

Aslına bakarsanız aşağıdaki fotoğraftaki küçük çocuğun yok olması gerekirdi. Geçenlerde bir arkadaşın Instagram hikayesinde hani şu kafanızda bi şeyler dönüp duruyor da sonra "şu olacak" "bu olacaksın" yazıyor ya, hah işte ondan gördüm. Kafasında dönen etikette "torbacı olacaksın" "yurt dışında okuyacaksın" yazıyordu. Birden çocukluğum, büyüdüğüm sokaklar geldi aklıma. Gerçekten de hayatı bu iki seçeneğe de yakın yaşamıştım. Adana’nın varoşlarında başlamıştı ama Cumhuriyet'in verdiği değer sayesinde 2. seçenek gerçekleşmişti.

Bence Cumhuriyet nedir biliyor musunuz?

Aslında Cumhuriyet bu iki resimdir...

Adana Cezaevi Kapı Altı – 1984                  Doktora Tez Savunması, Denver, ABD – 2016

Babasız hem de cezaevinde büyümüş bir çocuğun elinden tutmanın adıdır Cumhuriyet.

Yavuz Selim İlkokulunda Ayşegül Özat öğretmendir Cumhuriyet. İstiklal Ortaokulunda Türkçeci Hasan, Kırıkkale Anadolu Öğretmen Lisesinde Mustafa Ilısu, Oysan Özkan, Fatih Yozgat, Ahmet Karaman’dır... Gazi Eğitim Fakültesi’nde Ziya Selçuk, Hayati Akyol, Selma Yel’dir Cumhuriyet. Servet Özdemir’dir Cumhuriyet. Kalbin sıkıştığında "Memlekete dön" diyen. Kimi Adana’dan, kimi Yozgat’tan kimi Ankara’nın bir köyünden yetişip umut olmaktır Adana cezaevinde büyüyen bir çocuğa. Rehber olup yurtdışında Büyük Türk Milleti’nin parasıyla okutmaktır. Sonra o çocuğa “Hocam” demek, dedirtmektir şimdilerde.

Emektir Cumhuriyet.

Umuttur küçük bir köy çocuğuna.

Bir İETT şoförünü Cumhurbaşkanı,

Balâ’dan bir köy çocuğunu Milli Eğitim Bakanı yapandır.

Dünün, bugünün ve yarının adıdır Cumhuriyet.

Kısaca “Fikri hür, vicdanı hür”

Milletin adamlarının adıdır Cumhuriyet.

Renk renktir bu milletin fikirleri

Ve o renklerin oluşturduğu gökkuşağının adıdır #CUMHURİYET.

Bir çift mavi gözün etrafına bakıp “Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz!” demesiyle Türk milletine açılan yeni bir kapıdır Cumhuriyet.

Kutlu olsun…

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
Görüş Bildir