Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yunus Parklarına Gitmemeniz İçin 15 Neden

 > 
21bPAYLAŞIM

Yunus Parklarına Gitmemeniz İçin 15 Neden

Yunus Parklarına Gitmememiz için vicdanınız haricinde 15 neden sunuyoruz.

1. Öncelikle hiçbir canlı doğal ortamından alınarak bir havuzun için eğlence aracı olarak kullanılamaz. Bu bir hayvan hakları ihlalidir.

2. Türkiye'de ve Yurtdışında yunus eğitmenliği tam olarak karşılayan bir kurs ya da program yok. Yani yunuslar güvenilir ellerde eğitim görüyor diyemeyiz...

ruhsatsız açılan yunus parklarından bahsetmiyorum bile...

3. Yunuslar da tıpkı insanlar gibi duygusal ve hassas canlılardır. Ölü balık yemeye ve dans etmeye zorlandıklarında psikolojik travma geçirebilirler.

yaşadıkları bu travmayla dans edip top atmaya zorlanmaları tam anlamıyla bir işkencedir. müzik ve alkış eşliğinde izlediğiniz bir işkence...

4. Çocukların da terapi amaçlı götürüldüğü yunus parklarındaki psikolojisi bozuk yunuslardan onlara yardımcı olması beklemek gereksiz bir çabadır.

5. Emin olun ki yunuslar sizin çocuklarınız yerine kendi çocuklarıyla vakit geçirmek isterler. Ancak şov için yaptırılan bazı hareketler yunusların ölü doğum yapmasına neden olmakta.

6. Bilindiğinin tam aksine yunuslar onlara dokunulmasından hoşlanmazlar. Ayrıca yunusların sırt yüzgeçleri kıkırdak yapıdadır yani bir yunusun sırt yüzgecine tutunarak yüzmek onun eğrilmesine neden olur.

7. Yunuslar Yüz yapıları nedeniyle gülümsüyormuş gibi görünürler. Bu da " acı çekiyor olsalar gülmezler" gibi yorumlar yapmanıza neden olabilir.

Açık konuşmak gerekirse böyle bir durumda gülecek tek kişi canlıları doğal ortamından ayırıp şov yapmaya zorlayan ve bundan para kazanan çıkarcı işletmeciler ve tüm olan bitene kayıtsız kalarak yunus parklarına giden insanlardır.

8. Çiftleşme dönemlerinde dişilerden uzak kaldıkları için gergin ve sinirli olan erkek yunuslar birbirlerine zarar verebilir hatta birbirlerini öldürebilirler.

9. Deniz Dünyasının inatçı avcıları olan yunuslar, yunus parklarında ölü balık yiyerek besleniyorlar. Bu, daha az hareket ve daha az zihin hareketi demek. Daha az hareket eden yunuslar zamanla sinirli ve sıkıntılı ruh haline bürünebilirler. bu durum sonucunda intihar etme olasılıkları çok yüksek.

İntihar etme eylemleri sadece eğitim esnasında değil şov esnasında da gerçekleşebilir.

10. saatte ortalama 40 km hızla yüzebilen, ortalama 300 metre derinlere dalabilen, günde ortalama 130 km katedebilen yunuslar bir havuzun içinde yüzmekten ne kadar mutlu olabilirler?

11.Şov için avlanan yunusların büyük bir çoğunluğu av esnasında ölmekte ya da avlanan yunusların yavruları açlıktan karaya vurmakta. Bu durum hem yunusların nesli hem de ekolojik denge açısından büyük tehlike arz etmektedir.

12. Yunus Parklarına gitmeniz sadece yunusların değil morsların ve fokların esaretini de desteklediğiniz anlamına gelmektedir.

13. Groupon, geçtiğimiz günlerde yunus parkları için yapmış olduğu kampanyalarla ilgili özür mesajı yayınladı.

Kanunen yasaklanmamış olması doğru bir davranış olduğu anlamına gelmez, yayınlanan bu özür mesajı durumun ciddiyetini açıkça göstermekte.

14. Buket Uzuner öncülüğünde başlatılan imza kampanyası 40. bin imza ile başarıya ulaştı. Yunuslar İçin yapılan kampanyalar devam etmekte.

destek olmak için: http://www.yunuslaraozgurluk.com

15. Yunuslara Özgürlük Platformu'nun eski bir yunus eğitmeni olan Melisa Sevim ile yapmış olduğu röportajı okumanızı tavsiye ederim.

http://www.yunuslaraozgurluk.com/yunuslar-egitmen-melisa-sevim

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Dio İçerik Altı Banner
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
selin-kosum

the cove belgeselini izleyin.. yunusların yaşadığı eziyet anlatılıyor.. izleyince gidemezsiniz zaten.

michael-wazowski

Hayır yani hayvanat bahçesiyle ne farkı var? Ikiside hayvanlara zulüm ulan.

ruveydaaydin

Bu yunus parklarını açanlarında! Bu yunus parklarına giden çocuğunu eğlence için götürenlerinde! Buna izin veren devletinde Allah belasını versin.Gerizakalılar

beyfendi

İnsan eğitilmeli balıklar değil.

adlazimdegil

balık değil memeli

duygucci

Ceren konumuz bu değil.

Görüş Bildir