Görüş Bildir
Haberler
Yumurtaya Gelen Zam Dudak Uçuklattı! Yumurtanın Fiyatı Ne Kadar Oldu? Bir Tane Yumurta Kaç TL?

Yumurtaya Gelen Zam Dudak Uçuklattı! Yumurtanın Fiyatı Ne Kadar Oldu? Bir Tane Yumurta Kaç TL?

GNS
19.12.2021 - 20:11

Döviz kurundaki hareketliliğin sürmesi ve dolardaki artış gıda sektörünü etkilemeye devam ediyor. Süt ve süt ürünlerine, sıvı yağa, ekmeğe ve birçok ürüne gelen zamların ardı arkası kesilmiyor. Bir zam haberi de mutfağın her alanında kullanılan bir ürün olan yumurtadan geldi. Kutulu 10'lu ve30'lu yumurta fiyatlarının artmasının yanı sıra tekli yumurtanın da fiyatına zam gelmesi vatandaşları rahatsız etti. Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, devletten yardım beklediklerini söyledi. Peki bir yumurta ne kaç TL? Yumurta kaç TL oldu? Yumurtaya ne kadar zam geldi? İşte detaylar...

İçeriğin Devamı Aşağıda
Reklam

Doların her geçen gün yükselmesi beraberinde zam haberlerini getiriyor. Dolardaki olağanüstü artış sonrası gıda sektöründe yaşanan fiyat artışları dikkat çekmeye başladı. Sıvı yağa gelen zamlar sonrası süt ve süt ürünlerindeki fiyat artışı vatandaşı rahatsız ederken bir haber de yumurtadan geldi. Yumurtanın fiyatı 2.5 TL'ye kadar çıktı. Peki yumurta ne kadar oldu? 10'lu yumurta kaç TL? 30'lu yumurta kaç TL? İşte detaylar...

Vatandaş Aldatılıyor

Vatandaş Aldatılıyor

Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, “30'lu yumurtanın 40 lira civarında satılması normal. Üretici uzun süre 64 kuruşa mal ettiği bir yumurtayı, 59 kuruşa sattı zarar etti, kazanan marketçi oldu. Geçen sene kilosu 2.7 TL olan yem bugün, 5 liraya çıktı. B sınıfı yumurta, organik ya da gezen tavuk diye satılarak vatandaş aldatılıyor” dedi.

Sektörümüz Sıkıntıda

Sektörümüz Sıkıntıda

Sözcü'de yer alan habere göre Afyon şunları söyledi:

Yumurta sektörünün en büyük girdilerinden olan yemin, son bir senede fiyatları kontrolsüz şekilde yükseldi. Dünyada büyük ülkelerin protein depolama, yem ham maddesi depolama kaygılarından kaynaklı yurttaşlarına, protein temin etme kaygısıyla, öngörülemez bir domino etkisi yaratan bir ham madde krizine sebep oldu. Ham madde fiyatlarının ani yükselişi, yem fiyatlarımızı da yükseltti. Devlet desteklerine ihtiyaç var. Maliyet konusunda ambalaj giderimiz, civciv fiyatından başlayarak, aşı, ilaç gibi her türlü enerji giderlerimizin de fiyatlarının yükselmesi bizim sektörümüzü sıkıntıya sokmaktadır.

Yumurtayı Bilerek Alın

Yumurtayı Bilerek Alın

Tüketiciyi korumak adına bilinçli tüketicinin yumurtayı bilerek almasını tavsiye ediyoruz. Ülkemizde olduğu gibi Avrupa Birliği standartlarında da dört çeşit de üretim metodu var. Sıfır kodu ile organik yumurta, 1 kodu ile gezen tavuk yumurtası üretimi var. 2 koduyla ortamda yetişen, gezerek yumurtlayan tavuk yumurtası var. Bir de konvansiyonel, kafeslerde üretilen folluğu içinde rahat gezinti alanı olan 3 kodlu kafes tavukçuluğu var. Ticari işletmelerden, B sınıfı olarak ayrılmış yumurtaların organik ya da gezen tavuk yumurtası diye farklı metot gibi algı oluşturarak satılmasıyla birlikte, halkımız aldatılıyor.

Yumurta Fiyatları Ne Kadar?

Yumurta Fiyatları Ne Kadar?

Bir yumurta 2.5 liraya kadar çıktı. 10’luk paket 26 lira oldu, 30’lu normal yumurta ise 39-45 lira arasında satılıyor.

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
Reklam
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
5
5
3
2
0
0
0
Yorumlar Aşağıda
Reklam
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın