Görüş Bildir

Yüksek Doğal Gaz Faturalarına Vatandaşlar İsyan Etmişti: EPDK, İGDAŞ Hakkında Soruşturma Açıldığını Duyurdu

Anasayfa > Gündem

Nisan ayında yüksek doğal gaz faturalarına gelen tepkilerin ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), İGDAŞ hakkında soruşturma açıldığını duyurdu. 

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, İGDAŞ'ın İstanbul'daki abonelere 40-45 günlük fatura kestiğini belirterek, gerekenin yapılacağını söyledi.

İstanbul'da abonelerden gelen şikayetler üzerinde faturalar incelendi

İstanbul'da abonelerden gelen şikayetler üzerinde faturalar incelendi

AA'nın aktardığı bilgiye göre Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, İstanbul'da abonelerden gelen şikayetler üzerine doğal gaz faturalarının incelendiğini belirterek, 'Gelen şikayetlere baktığımızda mevzuata aykırı sürelerde fatura düzenlendiğini tespit ettik. Bu durum haliyle vatandaşlarımızın faturasını oldukça yükseltmiş. Derhal soruşturma başlattık, gerekeni yapacağız.' ifadelerini kullandı.

İGDAŞ, vatandaşlara 40-45 günlük fatura kesmiş

İGDAŞ, vatandaşlara 40-45 günlük fatura kesmiş

Türkiye'nin büyük bölümünde elektrik ve doğal gaz faturalarının düzenlenmesi için sayaçların okunduğu ifade edilen açıklamada, İstanbul’da ikamet eden doğal gaz abonelerinden yoğun şekilde gelen yüksek fatura şikayetlerinin tek tek incelendiği ve İGDAŞ'ın mevzuata aykırı sürelerde abonelere fatura düzenlediğinin tespit edildiği vurgulandı.

Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliğine göre abonelere kesilecek faturaların kapsamının ortalama 25 günden az 35 günden fazla olmaması gerektiği hatırlatılarak, İGDAŞ'ın vatandaşlara 40-45 günlük fatura kestiği aktarıldı.

'Gerekli yaptırımları uygulayacağız'

'Gerekli yaptırımları uygulayacağız'

EPDK Başkanı Yılmaz, konuyla ilgili şunları söyledi:

'Özel şirket olsun, belediye iştiraki olsun bizim için farklı değil. İçinden geçtiğimiz bu süreçte vatandaşlarımızın mağdur edilmesine, sektörümüze halel gelmesine asla müsaade etmeyiz. Vatandaşımız rahat olsun, bize güvensin. Onlara bir cep telefonu, bir mail kadar yakınız. Faturalarla şüphesi olan kurumumuzun internet sitesi üzerinden bize başvursun. Şikayetleri tek tek inceliyor ve gerekli adımları atıyoruz. İGDAŞ soruşturması sonucunda da Kurulumuz mevzuata aykırılığı sabit görürse gerekli yaptırımları uygulayacağız.'

Nisan ayında gelen 'yüksek' doğal gaz faturalarına, birçok vatandaş isyan etmişti.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
59
16
13
5
5
4
1
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
rcpbyrm

sadece doğalgaz değil , kesinlikle elektrik ve suya da bakılmalıdır !

LoNa

Bence de

Enzo Scifo

Neden sadece igdas inceleniyor ki aaaa pardon istanbul belediyesi istiraki oldugu icin kusura bakmayin chpli belediye oldugunu unutmusum.

Resho

Neden sadece İGDAŞ'a mesela neden Gaziantep'teki GAZDAŞ'a açılmıyor. 20 gündür kapalı olan doğalgazım Mayıs ayına rağmen 220 TL geldi. 45 günlük kesmesi suçs... Devamını Gör