YSK Başkanı Sadi Güven: 'Benden Her Bir Dosya İçin Haber Beklemeyin'

 > -

YSK Başkanı Güven, "Kurul, önüne gelen dosyaları bir an önce sonuçlandırıyor, bu süreç devam ediyor" açıklamasında bulundu. Seçim sürecinin bittiğini ve yargı sürecinin başladığını vurgulayan Güven, "Her bir dosya için benden haber beklemeyin" dedi.

YSK Başkanı Güven, gazetecilerin sorularını cevapladı 🎥

YSK Başkanı Sadi Güven'in açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

''Seçim süreci sona erdi, şimdi yargı süreci başladı. YSK’nın iki görevi var. Bir tanesi yargı görevi ve bir tanesi de seçime ilişkin hazırlıklar ile seçimi yönetme görevi. Seçimin sona ermesinden itibaren yargıya ilişkin YSK’nın görevi başladı. Şu anda yaptığımız da tam bu. YSK olarak 11 yüksek mahkeme üyesi önüne gelen şikayetlerle ilgili toplanıp dosyalarla ilgili karar veriyor.

Biz bu kararı verirken yasal olarak temsilci bulundurma hakkına sahip parti temsilcileri de karar verme sürecindeki toplantılarımızda hazır bulunuyor ve kurula kendi görüşlerini bildirmek suretiyle katkı veriyorlar. Kurul bu şekilde önüne gelen dosyaları bir an önce sonuçlandırıyor. Bu süreç devam ediyor."

"Hâkimler bakmış oldukları davalarla ilgili herhangi bir açıklama yapmazlar"

Güven sözlerine şu şekilde devam etti:

"Şunu herkes bilmeli ki, yargı süreci içinde hâkimler bakmış oldukları davalarla ilgili herhangi bir açıklama yapmazlar. Sizin haber alma özgürlüğünüz var, göreviniz de bu, ama benden her bir dosya için haber beklemeyin. Bunu söylemeyeceğim, daha önceki seçimlerde de bunu belirttim.

Yargı sürecinden önce diğer konularda detay bilgi verdiğim halde, yargı sürecinde bakmış olduğumuz davaların içeriğiyle ilgili herhangi bir açıklama yapmayacağım.

Bunu YSK’daki temsilcisi bulunan siyasi partilerden ve ilçe seçim kurullarından alabilirsiniz.

Ama benden “şu dosya geldi, oy çokluğu oldu” gibi benden detay bilgi istemeyin. Bunu daha önceki seçimlerde de vermedim. Vermem de doğru değil. Yargı sürecine aykırı bir şey olur.''

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir