Görüş Bildir
Haberler
Yıllar Önce ABD ile Anlaşmıştık: S-400'ün Teslim Tarihi Bilerek mi Seçildi?

Yıllar Önce ABD ile Anlaşmıştık: S-400'ün Teslim Tarihi Bilerek mi Seçildi?

ABD ile aramızda kriz yaratan S-400 hava savunma sisteminin teslimatına dün başlandı. Habertürk yazarı Murat Bardakçı ise teslimatın tarihine dikkat çekti. 12 Temmuz 1947'de ABD ile ilk geniş kapsamlı yardım anlaşmasını imzaladığımızı hatırlatan Bardakçı, teslim için dünün seçilmesinin tesadüf olmadığını vurguladı. 

İçeriğin Devamı Aşağıda

Rusya'dan satın aldığımız hava savunma sistemi S-400'ün teslim edilmesine dün, yani 12 Temmuz tarihi itibariyle başlanıldı. Peki bu tarih bilinçli olarak mı tercih edildi? Gazeteci Murat Bardakçı, Habertürk'teki köşesinde, ABD ile 12 Temmuz 1947 tarihinde imzaladığımız anlaşmayı hatırlattı. O anlaşma ile ABD ile Türkiye arasında geniş kapsamlı yardımlar başlatılmıştı. Bardakçı da bu tarihten yola çıkarak, S-400'lerin teslimi için seçilen tarihin tesadüf olmayabileceğine işaret etti. Bardakçı, yazısına şöyle başladı: 

“Aylardan buyana tartışılan, Washington’u ayağa kaldıran, NATO’yu işkillendiren, diplomatik ilişkilerimizi baştan sona etkileyen, hattâ Türkiye’de arada bir doların yükselmesini bile tetikleyen S-400’ler nihayet geldi!

Dünyanın bu en gelişmiş hava savunma sistemlerine nihayet sahip olabilmemiz, dışarıdan gelen bütün engellemelere, hatâ tehditlerin karşısında ciddî bir devlete yakışır şekilde sürdürdüğümüz kararlığımızın neticesidir.

Rusya’dan S-400’leri satın almamız, 20. asrın ilk senelerinden itibaren önce Almanya’nın başını çektiği bloğa dahil olmamız, İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra da liderliğini Birleşik Amerika’nın yaptığı tarafta yer almamız kadar önemli bir karardır.'

"Türkiye'nin sahip olduğu silah sistemleri ittifaklara göre değişti"

"Türkiye'nin sahip olduğu silah sistemleri ittifaklara göre değişti"

Türkiye’nin sahip olduğu silâh sistemlerinin geçmişte yer aldığı ittifaklara göre değiştiğini ifade eden Bardakçı, '18. asırda Fransa ile yakın olduğumuz günlerde orduyu paramız ölçüsünde getirtebildiğimiz Fransız silâhları ile donatırdık, Sultan Abdülhamid’in iktidar senelerinde Almanya ile yakınlaştık; topumuz, tüfeğimiz, vesairemiz Alman oldu. Derken, 1940’lardan itibaren Amerika ile arkadaşlık etmeye karar verdik ve silâhlarımız Amerikanlaşıp ‘Nato standardları’ ile uyumlu hâle geldi.' ifadelerini kullandı.

"ABD ile yardım meselesi 12 Temmuz 1947'de imzalanan anlaşma ile başlar"

"ABD ile yardım meselesi 12 Temmuz 1947'de imzalanan anlaşma ile başlar"
İçeriğin Devamı Aşağıda

Bardakçı yazısını şöyle sürdürdü: 

Rusya’dan S-400’leri satın almamız, işte bu bakımdan çok önemlidir; zira bu füzeler ortada bir ‘blok değiştirme’ meselesi mevcut olmasa bile, yüzümüzü son bir asır boyunca silâh alanında ilişki kurmadığımız, yahut kurmamıza izin verilmeyen bir başka tarafa çevirmemiz ve Almanya ile Amerika’dan sonra silâh satın alma zincirimize üçüncü halka olarak Rusya’yı ilâve etmiş olmamız mânâsına gelir…

S-400’lerin tesliminin, daha doğrusu Türkiye’ye 12 Temmuz sabahı gönderilmeye başlanmalarının aslında çok derin ve sembolik bir mânâsı vardır: 12 Temmuz, Türkiye ile Amerika arasındaki yardım anlaşmasının imzalandığı gündür.

Gündemimizi inişli-çıkışlı şekilde seneler boyunca işgal eden ‘Amerikan Yardımı’ meselesi Dışişleri Bakanı Hasan Saka ile Amerikan Büyükelçisi Edwin Wilson’un 12 Temmuz 1947’de Ankara’da, Dışişleri Bakanlığı’nda imzaladıkları anlaşma ile başlar.'

"Ruslar rastlantıları bulup kullanmaya düşkün bir millettir"

"Ruslar rastlantıları bulup kullanmaya düşkün bir millettir"

Bardakçı devamında şunları kaydetti:

'Anlaşma, Amerikan Kongresi’nin o senenin 22 Mayıs’ında Başkan Harry Truman’a bazı ülkelere ‘yardımda bulunması’ ama aslında ‘mütetefik avına çıkması’ için yetki vermesinin ardından Ankara’daki Amerikan Büyükelçisi Wilson’un 26 Mayıs’ta Türk Dışişleri’ne bu konuda görüşme çağrısı yapması, Dışişleri Bakanı Hasa Saka’nın çağrıya hemen ertesi gün cevap vermesi ile görüşmelere başlanmasının neticesinde 12 Temmuz 1947’de, öğlen saat 12’de imzalanmıştı.

Talihin ve tarihin cilvesine bakın: Ruslar, şimdi satın aldığımız S-400’lerin ilk partisini Amerika ile geniş çaplı ilk yardım anlaşmasını imzaladığımız tarihin 72 sene sonrasında aynı günde, yani bir 12 Temmuz’da gönderdiler!

S-400’lerin teslimatının 12Temmuz’da yapılmasının bir tesadüf olması, bana pek düşük bir ihtimal gibi geliyor! Zira, Ruslar hem bu şekilde rastlantıları bulup kullanmaya düşkün bir millettir, Ruslar hem bu şekilde rastlantıları bulup kullanmaya düşkün bir millettir,  hem de tâââ Çarlık asırlarından itibaren siyaset ve muharebe konusundaki önemli kararları geçmişte yaşanmış belli hadiselerin yıldönümlerine getirme meraklarının hayli örneği vardır. S-400’lerin teslim tarihi olan 12 Temmuz günü tesadüfen değil de bilerek, yani kasten seçilmiş ise, kararın böylesine sadece ‘Bravo’ denir ve şapka çıkartılır!'

12 Temmuz 1947’de Amerika ile imzaladığımız yardım anlaşması, dönemin Cumhuriyet gazetesinin manşetinde:

12 Temmuz 1947’de Amerika ile imzaladığımız yardım anlaşması, dönemin Cumhuriyet gazetesinin manşetinde:
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
54
13
5
4
4
4
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
gorky

evet tarihlere çok düşkünler. uçaklarını düşürdüğümüzün birinci yıl dönümünde suriyede özel kuvvet personelimize bomba yağdırmışlardı.

Onur Savaş

türkiye devleti ne yaptı bilin bakayım hiçbir şey 1 haberde bile açıklama yapmadılar nasıl oldu bu bile demediler

Tuna Karahan

S-4002lerin teslim tarihi olan 12 Temmuz tesadüfen değil de bilerek seçilmiş ise kararın böylesine 'Bravo' denir.

Alf

Yine girdik bir yola hadi bakalım..