Yetenek Sizsiniz Bu Defa da 'Allah Baba' Nedeniyle Gündemde: RTÜK 'Şirk' Dedi, Kanala Ceza Yolda

 > 
842PAYLAŞIM

TV8, Yetenek Sizsiniz isimli yarışma programı nedeniyle bir kere daha RTÜK'ün gündeminde. Yarışmada söylenen '7 Kocalı Hürmüz' şarkısındaki 'Allah Baba' ifadesi 'şirk' olarak değerlendirildi. Kanala bu nedenle 1 milyon TL ceza kesilmesi öngörülüyor.

Daha önce aynı yarışmadaki dansçı çocuklar için RTÜK tarafından kanala 1 milyon lira kesilmişti.

AKP'li Üyeler 'Millet Tahrik Oluyor' Demişti: Yetenek Sizsiniz'e 1 Milyon Lira Ceza - onedio.com
AKP'li Üyeler 'Millet Tahrik Oluyor' Demişti: Yetenek Sizsiniz'e 1 Milyon Lira Ceza - onedio.com

Kanal bu sefer de '7 Kocalı Hürmüz' adlı şarkıdaki 'Allah Baba' ifadesi nedeniyle cezayla karşı karşıya.

Cumhuriyet'ten Sinan Tartanoğlu'nun haberine göre program sahne alan dans grubunun gösterisi sırasında çalan ve “Gökten yağmur gibi herif yağacak, kızlar şükredin Allah Baba’ya” ifadelerini içeren ve 7 Kocalı Hürmüz eserinde de yer alan şarkının “Toplumun milli ve manevi değerlerine aykırı olduğuna” karar verildi.

Oy çokluğu ile alınan kararda, Allah’a “baba” atfında bulunulmasının; Kuran’da değil Yahudilik ve Hristiyanlıkta yer aldığı belirtildi.

Diğer dinlerden etkileşimle zikredilmesi ve Müslümanlar açısından kutsal olan bir durumun hafife alınmasının yayın ihlali olduğu değerlendirildi.

'Yahudilik ve Hristiyanlıkta bulunabilir ama Kuran'a göre şirk'

“7 Kocalı Hürmüz” eserindeki şarkının çalındığı program ile ilgili geniş dini değerlendirmelerin yapıldığı RTÜk raporunda, “Kuranı Kerim’de, Allah’ın cinsiyet, doğurma ve doğurulma gibi insana ve diğer varlıklara atfedilen özelliklerden münezzeh olduğu açıkça ve mutlak bir biçimde belirtilmektedir. Allah’a ‘baba’ atfında bulunulması, Yahudilik ve Hristiyanlık’ta bulunan; ancak Kuran’da küfür ve şirk olarak eleştirilen bir durumdur” ifadeleri kullanıldı.

“Toplumun milli ve manevi değerlerine, genel ahlaka ve ailenin korunması ilkesine aykırılık” gerekçesiyle, cezalandırılmasına oy çokluğu ile karar verildi. Habere göre cezanın 1 milyon lira olması öngörülüyor.

Programın 'Allah Baba' ifadesiyle RTÜK'ün gündemine girmesi sosyal medyada konuşuluyor 👇

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir