Görüş Bildir
Haberler
'Yeşil Miras' İçin Tüm Ülke Seferber Oldu: Etiyopya 1 Günde 200 Milyondan Fazla Ağaç Dikerek Rekor Kırdı

etiket 'Yeşil Miras' İçin Tüm Ülke Seferber Oldu: Etiyopya 1 Günde 200 Milyondan Fazla Ağaç Dikerek Rekor Kırdı

Batuhan
30.07.2019 - 15:33 Son Güncelleme: 31.07.2019 - 09:12

Etiyopyalılar bir günde 200 milyondan fazla fidan dikerek dünya rekorunu kırdı. Rekor denemesi için bazı okul ve hükümet binaları kapatıldı. Başbakan vatandaşlara dışarı çıkın çağrısı yaptı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Proje, kuraklık tehlikesi altındaki Etiyopya’da orman tahribinin neden olduğu iklim değişikliğinin kalıcı etkilerini önlemek amacıyla başlatıldı. Birleşmiş Milletler’in (BM) açıkladığına göre Etiyopya ormanları son yüzyılda yüzde 35 azaldı.

Etiyopya Teknoloji Bakanı, gün sonunda Twitter’dan yaptığı paylaşımda 12 saat içinde 353 milyondan fazla ağaç dikildiğini duyurdu.

Kampanyaya destek veren Türkiye’nin Addis Ababa Büyükelçiliği çalışanları da Büyükelçilik Konutu'na fidan dikti.

Hükümetin mayıs ayında başlattığı "Yeşil Miras" projesi kapsamında, ülkede bu yıl 4 milyar ağaç dikilmesi planlanıyor.

Hükümetin mayıs ayında başlattığı "Yeşil Miras" projesi kapsamında, ülkede bu yıl 4 milyar ağaç dikilmesi planlanıyor.
İçeriğin Devamı Aşağıda

BM Etiyopya'nın çevre sorunu olduğuna dikkat çekmişti

BM Etiyopya'nın çevre sorunu olduğuna dikkat çekmişti

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı'na göre çevre sorunu son yıllarda Etiyopya'nın başlıca sorunlarından biri haline geldi. BM Kalkınma Programı ülkedeki başlıca çevre sorunlarını 'arazi kaybı, toprak aşınması, ormansızlaşma, biyoçeşitliliğin azalması, çölleşme, yinelenen kuraklık, seller, su ve hava kirliliği' olarak tanımlıyor.

Hindistan'da 2016 yılında yaklaşık 800 bin kişinin katılımıyla 24 saatte 50 milyondan fazla fidan dikilerek bu alanda rekor kırılmıştı.

Ayrıca bakınız 👇

Kaynak: AA, DW Türkçe

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
337
170
11
3
3
1
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
yeldas

isteyince oluyor mu ? gayet de güzel oluyor. sosyal medyada paylaşılan "ağaç dikme bayramı" nın bir an önce hayata geçmesini diliyorum. evet bireysel olarak ... Devamını Gör

Spook

Hadi buradaki ziraatçiler bize en uygun zaman dilimini söylesin, biz de gün belirleyerek bir kampanya yapalım. Okullarda iş yerlerinde duyuralım. Bizim gele... Devamını Gör

Lestat

Bizimkiler de en ufak bir ağaç görmesin, hemen imar, hemen proje, hemen millet ve onun bahçesi. Elin oğlu tersten sapladı yine bizim "ağaç sevgimize". Saygılar.