Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Yemek Masasında Rezil Değil Vezir Olmanıza Yardımcı Olacak 11 Sofra Adabı Kuralı

-
Abone ol

Sofra adabı ile yemekte görgü kuralları benzer kavramlar olarak görülse bile aslında farklıdırlar. Yemekte görgü kuralları daha çok sofradaki materyallerin kullanımı (bıçak, çatal, kaşık, tabak, peçeteler, oturma düzeni, sofrada yapılmayacak hareketler vs.) ile ilgili iken, sofra adabı yemekle ilgili kabul görmüş doğru alışkanlıkları ifade eder. Eğer sofra adabını iyi bilirseniz rezil değil her zaman vezir olursunuz...

1. Çorba kasesinden çorbayı içmeye kendi önünüzden başlayın

Kasede sunulan çorbayı içmeye kendi önünüzden başlayın ve bitmesine yakın sol taraftan hafifçe kendinize eğerek kalan çorbayı kaşığınıza aktarın. 

Ancak hiçbir zaman için çorba kaşığınızı tamamen doldurmayın, yavaşça az az alarak ve sessizce için. Çorba bittiğinde kaşığı kasenin içinde değil sağ tarafına, altında bulunan tabağın üzerine yerleştirin.

2. Cipsleri ve parmak patatesleri elinizle tüketebilirsiniz

Patates cipsleri ya da parmak patatesler elle yenilebilir fakat sıvı sos ile servis edilen patateslerde mutlaka çatal kullanmalısınız. Özellikle uzun parmak patatesler ise ikiye bölüp bu şekilde soslayarak yiyebilirsiniz.

Aynı şekilde küçük küpler halinde kesilmiş patatesler için de çatal kullanılmalıdır. Fırından çıkarılan patatesler genellikle ortasından yarılmış bir şekilde servis edilir fakat patates yarık değilse bıçağınızla ikiye bölmeli ve yarı açık şekle getirmelisiniz. Ardından içine yağ, tuz, karabiber ya da kırmızı biber ekleyin ve çatal yardımıyla tüketin.

3. Ordörv ile gelen peynirleri tabağınıza alarak tüketin

Birden fazla peynirin sunulduğu peynir tabağı önünüze geldiğinde hemen sevdiğiniz ya da tatmak istediğiniz peyniri tabağınıza alın. 

Eğer sürülebilir bir peynir ile bir sunum yapılıyorsa mutlaka tereyağ ya da peynir bıçağı ile kraker üzerine peyniri sürerek tüketin. 

Meyveler ile birlikte sunulan peynirlerde ise yapmanız gereken şey önce meyvelerin çekirdeklerini çatal ve bıçak yardımı ile çıkarmak, ardından tek tek lokmalara ayırarak peynirle tüketmek olacaktır.

4. Sosla birlikte sunulan karidesleri istiridye çatalı ile yiyin

Büyük boy bir karides sosla birlikte sunulursa istiridye çatalı ile alıp sosa batırarak büyük lokmalar halinde yiyebilirsiniz. 

Eğer karidesiniz yemek tabağında servis edilirse işte bu durumda çatal ve bıçakla kesebilirsiniz.

5. Kuşkonmazı sapları ve başlarını birbirinden ayırarak küçük lokmalar halinde yiyin

Sosuyla birlikte servis edilen kuşkonmazın saplarını çatalınız ve bıçağınızla küçük parçalara ayırarak tüketin. Ancak önünüzdeki kuşkonmaz eğer sosla birlikte tüketilmesi gerekiyorsa saplarını ve uçlarını ayırıp bu şekilde soslayın. Böylece sos masaya damlamamış olur.

6. Salatanın çatalınızdan düşmemesi için mutlaka parçalara bölerek yiyin

Salata yerken büyük parçaların çataldan düşmesini önlemek için daha küçük parçalara bölün. Eğer salata tabağınız bulunmuyorsa salatayı ya yemek tabağınıza ya da yağ tabağınıza almalısınız.

7. Garnitürleri mutlaka yemek tabağınıza alın ve bu şekilde tüketin

Turp, zeytin ya da kereviz gibi garnitürler servis tepsisi ile sunulduğunda servis kaşığı yardımıyla tabağınıza alabilirsiniz. Zeytin çekirdeklerini çıkarmak istediğinizde ise hepinizin bildiği gibi hafif yumruk hareketini kullanıp yağ tabağına bırakın. 

Sandviçlerle birlikte sunulan turşuları elle yiyebilirsiniz ancak ana yemek yanında servis edilen turşularda mutlaka çatal ve bıçak kullanmalısınız.

8. Kırmızı şarap kadehini dibinden, beyaz şarap kadehini sapından tutun

Beyaz şarabın soğuk kalmasını sağlamak amacıyla kadehi sapından tutmalısınız. Kırmızı şarapta ise kadehin dibinden tutabilirsiniz. Brendi içtiğinizde ısıtmak için iki elle tutabilirsiniz çünkü brendi ısındığında kokusunu ortaya çıkarır. İçerken ise tek elle tutabilirsiniz. 

İçkinizdeki zeytin ya da kirazı ise parmağınızla alıp yiyebilirsiniz. Ancak içkiniz bitince tek seferde ağzınıza atarsanız daha iyi bir görüntü ortaya çıkacaktır.

9. Kavun eğer küçük toplar şeklinde sunulursa tatlı kaşığı ile yiyin

Kavun sunum şekline göre ya çatal ya da kaşıkla yenilir. Dilim kavunlar çatal ve bıçak yardımıyla tüketilirken kavun topları şuruplu ya da şurupsuz olarak tatlı kaşığı ile yenmelidir.

10. Çilekler krema ile sunuluyorsa mutlaka tatlı kaşığı ile tüketin

Servis edilen çilekler büyük ve saplı ise sapından tutarak pudra şekerine batırabilir ve iki lokma halinde yiyebilirsiniz ancak krema ile sunulan çilekleri mutlaka tatlı kaşığı kullanarak tüketmelisiniz.

11. Resmi ortamlarda balığı mutlaka çatal ve bıçak ile yiyin

Resmi ortamlarda ilk olarak balığın kafasını ve kuyruğunu çatal bıçak yardımı ile kesin ardından bu kısımları tabağınızın kenarına ya da kemik tabağınıza yerleştirin. Bıçağınızı balığın sırt kemiğine dayandırarak balığı kafasından kuyruğuna doğru dikey olarak kesin. Bu noktada üç seçeneğiniz var: 1) kılçığı dışarı çıkarın. 2) balığın üstünü açın ve kılçığı çıkarın. 3) balığın üst kısmını yiyin ve kılçığı kaldırın.

ONEDİO YEMEK SUNAR!

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Yummy

ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?

Yorum Yazın
everloving

işin daha vahim yanı çoğunu bilmeme rağmen bir türlü çatal bıçağı doğru kullanamayışım. Normalde bıçak sağ elde durur ama bende bıçak hep sol elde. 50 kere de antreman yapsam rahat edemiyorum çatalı sağ elime almadan.

ali-yesiloglu

Pilav üstü kuru yiyoruz aga.. Karides falan bozar bizi..

akin-ozgen

millet aç aç

gurmerehbericom

Akın, bu konuda hep birlikte bir şeyler yapsak mesela?

akin-ozgen

çare kaçak et :)

gurmerehbericom

At eti de denendi bir dönem :(

culog

Tek düze yaşamak ve şekilcilik yapmak isteyenler için mükemmel bir galeri.Etrafımdakileri rahatsız etmeyecek şekilde ister elle ister çatalla(Tek çatal çeşitsiz hani şu 4 tırnaklı olanından) yerim :D...Ayrıca "4. Sosla birlikte sunulan karidesleri istiridye çatalı ile yiyin" bu ney lan ?

gurmerehbericom

Zaten karides sunulan bir yerde istiridye çatalı da orada olabileceği için tetikte olalım dedim, aşk olsun. Üzülüyoruz. Böhüm.

talip-yoruk

yaw kasmayın bu kadar et balık kelle bunlar yenir elle ;) Afiyet olsun

gurmerehbericom

Ooooo yesss. :D

Görüş Bildir