Görüş Bildir
Haberler
Yargıtay'dan Milyonlarca Özel Sektör Çalışanını İlgilendiren Karar! Kullandırılmayan Yıllık İzinlerin...

Yargıtay'dan Milyonlarca Özel Sektör Çalışanını İlgilendiren Karar! Kullandırılmayan Yıllık İzinlerin...

Müge Kakşi
28.11.2021 - 19:30

Yargıtay 9. Hukuk Dairesi milyonlarca özel sektör çalışanını ilgilendiren bir karara imza attı. Bir özel sektör çalışanı işten çıkarıldıktan sonra kullanmadığı yıllık izin ücretlerinin ödenmediğini iddia ederek mahkemeye başvurdu. Uzun süren hukuk mücadelesini kazanan çalışanın davasının ardından Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yıllık iznini biriktiren özel sektör çalışanlarına müjdeli bir haber verdi. İşte yıllık izin ücretlerine dair alınan o karar...

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yargıtay'dan Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Karar

Yargıtay'dan Milyonlarca Çalışanı İlgilendiren Karar

Özel bir şirkette çalışan işçi, işten çıkarıldıktan sonra İş Mahkemesi’nin yolunu tuttu. Yıllık izin ücretlerinin ödenmediğini öne süren işçi, yıllar süren hukuk mücadelesini kazandı. İş Mahkemesi’nin defalarca reddettiği davada son sözü söyleyen Yargıtay 9. Hukuk Dairesi, yıllık iznini biriktiren özel sektör çalışanlarına müjdeli bir haber verdi.

Yüksek Mahkeme, iş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesiyle kullandırılmayan izinlerin ücretlerinin işçiye ödenmesi gerektiğine hükmetti.

Yıllık İznini Biriktiren İşçiye İzinlerin Parası Ödenecek

Yıllık İznini Biriktiren İşçiye İzinlerin Parası Ödenecek

İş sözleşmesinin sona ermesinden itibaren kullanılmayan yıllık izin ücretleri için zaman aşımı süresinin 10 yıl değil 5 yıl olduğuna dikkat çekildi. Kararda şöyle denildi:

“4857 sayılı İş Kanunu’nda ‘İş sözleşmesinin herhangi bir nedenle sona ermesi halinde işçinin hak kazanıp da kullanmadığı yıllık izin sürelerine ait ücreti, sözleşmenin sona erdiği tarihteki ücreti üzerinden kendisine veya hak sahiplerine ödenir. Bu ücrete ilişkin zaman aşımı iş sözleşmesinin sona erdiği tarihten itibaren başlar’ hükmü yer almaktadır. Belirtilen düzenlemede iş sözleşmesinin sona ermesi halinde kullandırılmamış olan yıllık izin sürelerine ait ücretin ücret niteliği özellikle vurgulanmıştır. İş Kanunu’nun 32. maddesinin 6. fıkrasına göre iş sözleşmelerinin sona ermesinde işçinin ücreti ile sözleşme ve Kanun'dan doğan para ile ölçülmesi mümkün menfaatlerinin tam olarak ödenmesi zorunludur. Aynı maddenin 8. fıkrasına göre ise ücret alacaklarında zaman aşımı süresi beş yıldır.”

Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
0
0
0
0
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın