Görüş Bildir
Haberler
Yargıtay Beş Yaşındaki Çocuğa Cinsel İstismarda Üç Yılla Yetindi

Yargıtay Beş Yaşındaki Çocuğa Cinsel İstismarda Üç Yılla Yetindi

Ulaş
19.05.2015 - 18:38
onedio.com
İçeriğin Devamı Aşağıda

Diyarbakır’da 2011 yılında beş yaşındaki öz yeğenine cinsel istismarda bulunduğu gerekçesiyle 15 yıl hapis cezasına çarptırılan E.O.’nun cezası Yargıtay tarafından mağdurun ruh sağlığı raporu üç ay erken alındı diye bozuldu.

Kararın bozulması üzerine yeniden yargılanan ve üç yıldan bu yana tutuklu olan sanık üç yıl dokuz ay hapis cezası verilerek tahliye edildi.

Diyarbakır’da, 2011 yılının eylül ayında polise ihbarda bulunan aile, beş yaşındaki kızları Z.O.’nun 24 yaşındaki amcası E.O.’nun cinsel istismarına uğradığını söyledi.

Bunun üzerine polis şüpheli E.O.’yu gözaltına aldı. Polis, savcılık ve nöbetçi mahkemedeki ifadesinde suçlamaları kabul eden E.O., “Olay günü yeğenim evde tuvalete gitti. Tuvaletten çıkarken cinsel bölgesi görünüyordu. Bunu görünce cinsel duygularım kabardı. Bunun üzerine tuvaletin önünde cinsel istismarda bulundum. Bu olay 4- 5 saniye sürdü. Yaptığımın yanlış oldugunu düşündüğüm için pişman oldum ve ilişkiden vazgeçtim” dedi.

30 yıl hapis istemi 15 yıl oldu

Şüpheli amca E.O. ifadesinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, başsavcılık da soruşturma başlattı.

İddianame hazırlayan savcı, E.O.’nun ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘cinsel amaçlı çocuğu hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 30 yıla kadar hapisle cezalandırılmasını istedi.

Mahkemede önceki ifadelerini reddeden E.O., suçlamaları kabul etmediğini söyledi. Yargılama sırasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne sevk edilen mağdur Z.O.’nun ruh sağlığının bozulduğu belirtildi.

Davayı 2012 yılında karara bağlayan mahkeme, sanık E.O.’ya ‘çocuğun nitelikli cinsel istismarı’ ve ‘çocuğu hürriyetinden yoksun kılma’ suçlarından 15 yıl hapis cezası verdi.

Yargıtay kararı bozdu

Yargıtay kararı bozdu

Kararın ardından sanık E.O.’nun avukatları Yargıtay’a temyiz başvurusu yaptı.

Davayı değerlendiren Yargıtay 14’üncü Ceza Dairesi, cezada artırım olabilmesi için ruh sağlığının bozulup bozulmadığına ilişkin tespitin suç tarihinden en az altı ay sonra yapılması gerektiğini, oysa mağdurenin olaydan üç ay sonra, yani altı aylık süreden önce Dicle Üniversitesi Sağlık Kurulu’na sevk edilerek rapor aldırıldığını belirtti. Bu rapora dayanılarak ceza artırımı yapılmasının kanuna aykırı olduğu belirtilen Yargıtay ilamında, yargılamanın yeniden yapılması istendi.

Yargıtay’ın bozma ilamından sonra yeniden yargılama yapan mahkeme, mağdur Z.O.’yu hasteneye sevk ederek ruh sağlığı raporu aldırdı. 18 Haziran 2014 tarihinde düzenlenen raporda mağdurun maruz kaldığı olay nedeniyle ruh sağlığının bozulmadığı belirtildi.

Salıverildi

Raporun aldırılması üzerine davayı karara bağlayan mahkeme, 2011 yılından bu yana tutuklu yargılanan sanık E.O.’yu ‘Çocuğun basit cinsel istismarı’ suçundan dört yıl altı ay hapis cezasına çarptırdı.

Sanığın mahkeme heyetine karşı saygılı tutumu ve yargılama sırasındaki davranışlarını dikkate alan mahkeme, E.O.’nun üç yıl dokuz ay hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Mahkeme sanığın tutuklulukta geçirdiği süre ve verilen ceza miktarını dikkate alarak tahliyesine karar verdi.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
20
9
9
3
0
0
0
ONEDİO ÜYELERİ NE DİYOR?
Yorum Yazın
Hatice Yılmaz

Kısa aralıklarla bazı kritik görevdeki kişiler yerinde karar alıp almadığı kontrol edilmeli..Toplumda infiale yol açan konularda özellikle bazen emsal teşkil... Devamını Gör

Hatice Yılmaz

toplumdan soyutlamaktan ziyade,ceza kanununu sil baştan düzenlemeli..82 anayasası ve evren kanunları ile bu ülke pekte fazla çağa ayak uyduramayacak halde za... Devamını Gör

062154

senin cübbene tüküreyim..

Hatice Yılmaz

cübbesine değil suratına gerekmez mi?