WhatsApp Duyurdu: 'Bir Grup Kullanıcı Casus Yazılımla Hedef Alındı'

 > 
34PAYLAŞIM

Bilgisayar korsanlarının, dünyanın en popüler mesajlaşma uygulamalarından WhatsAppcasus bir yazılımla hedef aldığı ortaya çıktı. WhatsApp, ilk defa bu ayın başında fark edilen siber saldırının ardından 1,5 milyar kullanıcıya uygulamayı güncellemeleri çağrısında bulundu.

Financial Times'a göre, saldırı İsrailli bir güvenlik firmasının yazılımıyla yapıldı

BBC Türkçe'den Dave Lee'nin haberine göre WhatsApp, bir casus yazılımın hedefi oldu. Saldırının ardından bir açıklama yapan Facebook bünyesindeki şirket, saldırının 'ileri seviyede' bir grup tarafından yapıldığını aktardı.

İngiliz Financial Times gazetesine göre, saldırıda İsrailli bir güvenlik şirketi olan NSO Grup'a ait bir yazılım kullanıldı.

Saldırının arkasında kim var?

NSO Grup'un geliştirdiği Pegasus adlı yazılım hedef bir cihazdan, coğrafi konum, mikrofon ve kamera kayıtları gibi özel verileri elde edebilme gücüne sahip.

Şirket, olayla ilgili yaptığı açıklamada "NSO teknolojisi, devlet kurumlarının kullanımına, yalnızca suç ve terör ile mücadele için yetkilendirilir" ifadesini kullandı. 

NSO Grup ayrıca, yazılımın ciddi lisanslama süreçlerinin ardından güvenlik ve istihbarat kurumlarına verildiğini belirtti.

Güvenlik açığı nasıl kullanıldı?

Edinilen bilgilere göre siber saldırganlar, uygulamanın sesli arama özelliğini kullandı. Hedeflerindeki kullanıcıları sesli olarak arayan siber saldırganların, kişi çağrıyı kabul etmese dahi casus yazılımı uygulamaya yerleştirebildikleri iddia edildi.

Financial Times'a göre bu maksatlı aramalar, daha sonra arama geçmişi listesinden de silinebildi. 

WhatsApp yetkilileri, aralarında ABD Adalet Bakanlığı'nın da olduğu birçok kurumla yaşanan olaya ilişkin bilgi paylaşımının yapıldığını aktardı.

WhatsApp, 1,5 milyar kullanıcısına uygulamayı güncelleme çağrısında bulundu

Yaşanan saldırıda kimlerin hedef alındığı henüz bilinmezken, WhatsApp yetkilileri bu durumun incelenmesi için zamana ihtiyaç olduğunu söyledi.

Ayrıca şirket, Pazartesi günü yaptığı açıklamada kullanıcılarından uygulamayı güncellemeleri yönünde bir çağrıda bulundu.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir