Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

Venezuela Hükümeti: 'Bir Grup Asker Darbe Girişimi Başlattı'

 > 
10PAYLAŞIM

Uzun süredir ekonomik krizin yaşandığı ve siyasi kaosun sürdüğü Venezuela'da, muhalif lider Juan Guaido, halka ve orduya  "özgürlük operasyonunun son aşamasını başlatma ve yetki gaspını sonlandırma" çağrısı yaptı. Hükümet, muhalefetle bağlantılı bir grup askerin darbe girişimi başlattığını duyurdu. Savunma Bakanı, ordunun Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun yanında olduğunu açıkladı.

Ocak ayında kendini geçici devlet başkanı ilan eden Juan Guaido, bir videoyla halka ve askerlere sokağa çıkma çağrısı yaptı.

📷 Reuters

Guaido, Caracas'taki bir grup askerle çektiği görüntüleri Twitter hesabından paylaştı.

Üç dakikalık videoda, bir zırhlı aracın önünde, bir grup askeri ve ev hapsindeki muhalif aktivist Leopoldo Lopez'i yanına alan Guaido, askerleri anayasayı korumak üzere sokağa çıkmaya davet etti.

Guaido, "Ülkeyi demokratik olarak yeniden ayağa kaldırmak için sizleri harakete geçmeye çağırıyorum. Artık zamanı geldi." dedi.

Başkent Caracas'ta, bazı askeri birliklerin yolları kestiği belirtildi.

Reuters'ın muhabiri, muhalif lider Juan Guaido'nun Caracas'ta La Carlota Hava Üssü yakınlarında bir grup askerle birlikte görüldüğünü aktardı.

Venezuela Savunma Bakanı Vladimir Padrino López, silahlı kuvvetlerin Nicolas Maduro'nun yanında olduğunu duyurdu.

Savunma Bakanı López, "Hain darbe girişimi karşısında teyakkuzdayız. Askeri birliklerde olağan dışı bir durum yok" dedi.

İletişim Bakanı Jorge Rodriguez da hükümetin, darbe girişimde bulunan "küçük bir hain asker" grubuna karşı koyduğunu açıkladı.

Venezuela Kurucu Meclis Başkanı Diosdado Cabello ise halkı, Devlet Başkanı Maduro'yu savunmak için başkanlık sarayında toplanmaya çağırdı.

Venezuela Devlet Başkan Yardımcısı Tareck  El Aissami, "Bizim halkımız ve Bolivarcı ulusal askeri güçlerimiz, bu zavallı, sefil darbe girişimini yenecektir" dedi.

Maduro: "Komutanlar bana bağlı olduklarını söyledi"

Darbe girişimine ilişkin Twitter hesabından açıklama yapan Devlet Başkanı Maduro,  ordu komutanlarıyla konuştuğunu ve komutanların kendisine sadık olduklarını söyledi. Maduro, "Çelik gibi sinirleri var! Komutanlarla konuştum. Bana, İnsanlara, Anayasa'ya ve Vatana tamamen bağlı olduklarını gösterdiler. Barışın zaferini temin edebilmek için maksimum halk seferberliği çağrısında bulunuyorum. Kazanacağız!" dedi.

Erdoğan: "Demokrasilerde sandık esastır"

Venezuela'daki darbe girişimine tepki gösteren Cumhurbaşkanı Erdoğan, Twitter hesabından yaptığın açıklamada, "Darbelerle mücadele etmiş, darbelerin yarattığı olumsuz sonuçları yaşamış bir ülke olarak, Venezuela'daki darbe girişimini kınıyoruz. Tüm dünya Venezuela'da halkın demokratik tercihlerine saygı duymak zorundadır. Halkın egemen olduğu, Başkanının seçimle iş başına geldiği Venezuela'ya postmodern bir koloni valisi atama gayreti içinde olanlar bilmelidir ki, bir ülkenin nasıl yönetileceği ancak demokratik seçimlerle belirlenebilir. Demokrasilerde sandık esastır."

Dünyadan tepkiler: Kim, ne dedi?

Küba ve Bolivya, darbe girişimine karşı mevcut hükümetin yanında olduklarını duyurdu. 

İspanya Eğitim Bakanı ve Hükümet Sözcüsü Isabel Celaa, Venezuela'daki darbe girişimiyle ilgili olarak "Venezuela'da çözüm barışçıl yollardan gelmeli. Hiçbir askeri darbeyi desteklemiyoruz." dedi. 

Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque ise sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Venezuela ordusunu tarihin doğru tarafında yer almaya çağırıyoruz.” ifadeleri ile darbe girişimini destekledi.

Trump: "Çok yakından takip ediyorum"

ABD Başkanı Trump, "Venezuela'daki durumu çok yakından takip ediyorum. ABD, Venezuela halkına ve onların özgürlüğüne destek veriyor." değerlendirmesinde bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo  "Bugün Geçici Devlet Başkanı Guaido Özgürlük Operasyonunu başlattığını duyurdu. ABD yönetimi Venezuela halkına demokrasi ve özgürlük çabalarında tam destek vermektedir. Demokrasi mağlup edilemez" açıklamasını yaptı.

Bu içerik Onedio üyesi kullanıcı tarafından üretilmiş, Onedio editör ekibi tarafından müdahale edilmemiştir. Siz de Onedio’da dilediğiniz şekilde içerik üretebilirsiniz.

BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
Helal olsun!
Hoş değil!
Yerim!
Çok acı...
Yok artık!
Çok iyi!
Kızgın!
YORUMLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Görüş Bildir