Görüş Bildir
Haberler
Usta Oyuncu Yılmaz Köksal'ı Kaybettik...

etiket Usta Oyuncu Yılmaz Köksal'ı Kaybettik...

Hande öçalan
22.10.2015 - 23:52 Son Güncelleme: 23.10.2015 - 12:58

Yeşilçam'ın emektar karakter oyuncusu Yılmaz Köksal'ı kaybettik. Boğuştuğu kanser hastalığı yüzünden bugün akşam saatlerinde hayatını kaybeden usta sanatçı, 76 yaşındaydı.

İçeriğin Devamı Aşağıda

Yeşilçam'ın ünlü ismi karakter oyuncusu Yılmaz Köksal hayatını kaybetti. Rahatsızlığı nedeniyle Sultanbeyli'de bulunan özel bir hastanede tedavi olan Yılmaz Köksal'ın burada hayatını kaybettiği bildirildi.

Yönetmen Nazif Tunç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Köksal'ın akşam 22.00 civarında vefat ettiğini dile getirerek, haberi ünlü ismin oğlundan aldığını dile getirdi. 

Yılmaz Köksal ile en son çalışan yönetmenlerden biri olduğunu kaydeden Tunç, 'Rüya Peşinde, diye bir film çektim efsanevi oyuncuyla. Son bir yıldan bu yana, gençliğinde dublör kullanmadan çok tehlikeli hareketleri yapmasından kaynaklanan fiziki sıkıntılar içindeydi. Son bir yıldır hastanelerdeydi. Onun hareketli ve şakacı filmlerini seyrederken, gülüşlerimiz şimdi ağlayışa dönüşecek' ifadelerini kullandı. 

Nazif Tunç, 76 yaşındaki sanatçının bir haftadır yoğun bakımda olduğunu aktararak, 'Bizim için eşsiz bir oyuncu, vefalı bir dost, unutulmayacak iyilikler yapmayı seven bir insandı. Türk milletinin, Türk sinemasının ve ailesinin başı sağolsun' dedi.

Güle Güle Yılmaz Abi

Güle Güle Yılmaz Abi

Atilla Dorsay

Tunç Başaran'ın sinemaya uyarladığı, Orhan Kemal'in 'Murtaza” eserinde “Dubara” rolünü oynayarak sinema tarihine geçti. Yılmaz Köksal uzun bir süre ikinci derecede rollerde oynadıktan sonra 1970 de Çetin İnanç’ın yönettiği “Çeko” filminde başrole yükseldi. Filmin başarısıyla halkın beğenisini kazanıp, macera filmlerinin aranan oyuncusu ve sinema tarihinin sevilen oyuncularından biri oldu.

Senaryosunu Mehmet Arslan'ın yazdığı ve başrollerini Canan Perver ile paylaştığı “Aybiçe Kurt Kız”, o dönem Türk sinemasinin ürettigi ender kült filmler arasındadır. (Filmde Türk obasına hain saldırıda bulunan barbarlar, herkesi öldürürler.

Yılmaz Köksal Türk kahramanı Aybiçe 'Kurt Kız' bu katliamın öcünü almaya yemin eder.) 1965'ten 2005'e kadar 182 filmde oynamıştır. Birçok film senaryosu yazmıştır. Özel televizyonların çoğalmasıyla birlikte sinema ve dizi filmlerinde oyunculuk hayatına devam etti.

Sosyal medyada haberi duyanlar üzüntülerini paylaştı:

İçeriğin Devamı Aşağıda
İçeriğin Devamı Aşağıda
Yorumlar ve Emojiler Aşağıda
BU İÇERİĞE EMOJİYLE TEPKİ VER!
314
38
7
6
6
3
1